EĞEDEN BIÇAK  (53381 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: EĞEDEN BIÇAK
« Yanıtla #30 : 07 Aralık 2009, 21:57:03 »
Altay Bey,

Şöyle bir kendinizi tanıtarak Cebehane'ye girseydiniz de lafa dalmadan size bir hoşgeldin demek nasip olsaydı.

Bkz.:
KONU: Merhaba; Kendinizi tanıtın
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #31 : 07 Aralık 2009, 23:25:41 »
altay bey bu isminiz gercek isminizmidir bilemiyorum sizinle polomiğe girmiyeceğim ben anladım sizin kim olduğunuzu anladım benim siyette işim olmaz  ZAMANIN BELEDİYE BAŞKANI olarak hitapettiğiniz kişi hangisi bilmiyorum isterseniz bu tür konuşmayı bu güzelim foruma işgal ederek meşgul etmeyelim çünkü bu forum bu tür konuşmalara layık değil daha çok bilgi beceri insanlık dolu duygu ve düşüncelere layık zararı yok ben özür diler çekilirim ARKADAŞLAR HEPİNİZDEN ÖZÜR DİLERİM GEREKSİZ BİRKAÇ POLOMİK YAŞATTIYSAM EĞER BEN KIN YAPIYORUM DEMESEYDİM BU KONUŞMALAR OLMAYALKTI KIN İMALATI TARAFIMDA GECİCİ OLARAK DURDURLMUŞTU R TARİHE YANLIŞ YAPTIĞIM İÇİN .........Metin kardeş kını kılıçtan daha iyi ve rahat çıkması için bir kaç özellik var 1. kın içi motajdan önce çeviz yaprağı ve sülüğünden ve yağından oluşan bir karışımla oğulur kayganlık sağlanır ve neme karşı muhafazası yapılır 2.kın giriş yeri yağlı ince kece konur bu yağ bazen keten yağı olur bazen badem ve ceviz yağı ile yağlanır 3. kın imatı yapılırken birebir yapıldığı için kılıç balcak dibi az bir sıkı girecek şekilde ayarlanır kılıç son girerken sıkışarak yerine oturur . tabi bunların hepsi birbirine bağlantılı ve pareledir haaa unutmadan şunuda söyleyeyim II .Beyazıtın kılıçına balcak yapımı ile başlamıştım işi bilmediğm için gecici olarak kılıç yapımı iptal bazı şeyleri öğreninceye kadar  ALTAY BEY BU YATAĞAN PALASI İLE İLGİLİ KİTABİ KİM YAZMIŞ  galiba siz tuncer beyin arkadaşı sınız
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 23:38:53 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 07 Aralık 2009, 23:41:48 »
          Arkadaşlar, Osmanlı tarzı kılıç, kın (spiral pirinç dikiş),hançer,miğferi orjinaline en yakın yapan Ankara Ostimde iki usta var.Daha çok mehter takımlarına üretiyorlar.Yalnız bu arkadaşlar dövme işiyapmıyorlar.Sac plakalardan kalıplarla keserek yapıyorlar.Balçakları,kınların teferruatları iyi düşünülmüş.Kınları ve pirinç spiral dikişleri ustaların eşleri yapıyorlar.Örgü zırh ,kalkan vs de yapıyorlar.
          Yatağanda üretilen kılıçları yakından inceledim.Eğimler ve balçaklar uygun değildi.Orjinal balçaktan döktürdüğüm balçaklardan hediye ettim.Üreten arkadaşlarla görüştük.Daha önce hiç şimşir görmemiş,eline almamış bu arkadaşlar.Sadece Hilmi Aydın'n Sultanların Silahları kitabını incelemişler.Bu konuda ticari düşünüp üreten arkadaşlara daha fazla iş düşüyor.En güzelini üreterek satmalılar.Bir yatağan 400 TL. Fatihin kılıcınada o kadar isteniyordu yanılmıyorsam.İşçilik açısından incelediğinizde aynı fiyata daha iyi işçilik ve estetik görünen Japon katanasını tercih edesiniz geliyor.
         BU işten para kazananların daha çok kazanması gerekiyor.Ama en güzelini üreterek daha çok kazanmalılar.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #33 : 08 Aralık 2009, 01:06:22 »
Cengiz Bey,
haklısınız ticari olarak üretenlerin daha dikkatli üretmeleri konusunda, ama garipsediğim bir ifadeniz var, bunu açabilir misiniz? Ben 400 liraya bir kılıç almaya tenezzül etmem açıkçası. Gerçekten iyi bir kılıç en az 15-20 günlük bir işçilik demektir. Eğer 400 lira ise bunun işçiliği ancak 4-5 gündür. Bu sürede kimse ne işlemeyi, ne kını, ne de kılıçı düzgün yapabilir. Açıkçası gerçek bir modern katana'nın, ustasının seviyesine göre 8 bin ile 50 bin dolar arasında olduğunu burada hatırlatmalıyım. İyi bir ustanın tanto'su 4000 dolar civarında alıcı bulur. Avrupa veya Amerikada ustaları tarafından yapılan kılıçların da, en basit seviyesindekilerin 3000 - 5000 dolar civarında olduğunu hatırlatmalıyım. Eğer bir yatağanlı usta 400 liraya kılıç yapmak zorunda kalıyorsa, o kılıcı yapmasına bile şaşırırım açıkçası. Gerçek değeri olan 5000 lirayı verin ustaya bakalım o kılıcı nasıl yapacak...

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #34 : 08 Aralık 2009, 01:52:28 »
emre bey ağzınıza  sağlık söylemek için cekindiğim konuları açık bir dille anlattınız kişi sipariş veriyor iki günde kını istiyor anlatıyorum olmaz bunun emperyesinin kuruması en az bir hafta diye ama acele ediyor benden bir iki gün içinde kın istiyor gerisin,i zaten siz söylediniz

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #35 : 08 Aralık 2009, 09:37:58 »
Bu konusmalarda aklima harbiye askeri müzesine yillardir gitmedigim geldi
1-2 defa gittim ama ikisinde de zaman yetmedi tamamini gezmeye inanilmaz dolu bir silah müzesi
3-4 saatte gezemedim özellikle o kadar kiliç biçak oldugu için...

Aslinda toplu olarak bi tanisma ve ziyaret düzenlenebilir belki
gitmemis olanlar çok sasiracak buna eminim
benim için 5-6 yil öncesine göre farkli bi gözle bakiyor olacagim iyi olur derim ....

Ne dersiniz ?

Cihat Yanıköz

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 20 Aralık 2009, 23:52:34 »
Metin bey bu etkinliğe varım. Çok anlamam ama anlayan gözlerle müze gezmenin tadı çok farklı olacaktır eminim. Hafta sonları uygun olacaktır. Tabi müze açıksa

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #37 : 21 Aralık 2009, 09:11:46 »
Aslında ben dayanamayıp gecen hafta ziyaret ettim
ama topluca gidilirse gelirim gene
bu arada Yatağan kitabını aldım müzede satılıyo forumda paylaşabilirim ama ne kadar doğru olur bilmem 4-5 sayfa tarihçe ve süreçten bahsedilip devamı envanterdeki yatağanların kataloğu niteliğinde .

genede güzel fotoğraflar var :)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 21 Aralık 2009, 20:19:39 »
     Emre bey,
Yazınızı yeni gördüm dolayısıyla cevap gecikti.Fiyatlar konusunda söylediklerinizde yerden göğe haklısınız.Ben o değerlendirmeyi yaparken sizin yada kılıçtan anlayan kişilerin gözüyle yapmadım.Fuarda gezen normal yurdum insanı açısından değerlendirmeye çalıştım."Samuray kılıcı"meraklısı  ve kendi kılıçlarını bilmeyen ama dekorasyon amaçlı kılıç arayan insanlar açısından bakmak lazım birde.Kendi kültürünüze ait olanlar kaliteli üretim değilse,(Çelik kalitesini kastetmiyorum,görüntü kalitesi) Reklamı yapılan,filmlerde habire estetik kullanım ve bir öğretiyle sunulan kılıç karşısında şansınız kalmıyor.Bu arada japon kılıçlarınında çok kötüleri olduğunu biliyorum.Ama medya yanlarında ve habire filmlerle gözümüze sokuluyor.
     Yerli üretimin tutunabilmesi ve bu kültürü tanıtabilmesi için en azından görüntü kalite ve orjinalitesine dikkat etmesi gerekiyor.
   Yoksa bahsettiğiniz gibi kaliteli bir kılıcın üretimi oldukça meşakkatli bir süreç. Geçen hafta bir Şimşir gördüm ve bayıldım.Ağzı tırtık tırtık olmuş,kabzası kırılmış ama namlunun görüntüsü harikaydı.Dövülerek yapılan yığma izleri görülebiliyordu.O işçilik kalitesi zor ama görüntü zor olmasa gerek diye düşünüyorum.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #39 : 12 Şubat 2010, 18:01:39 »
Gökhan bey elinize sağlık,
Harika bir bıçak olmuş ve Hamonuda var :-) Ben şahsen Hamon delisi olduğum için çok beğendim. Sadece ağız kısmına su vererek mi hallettiniz Hamonu bravo!

Yatağanların 400 TL olması konusuna gelince, ben de izniniz ile 1-2 söz söylemek istiyorum.
Usta olmasam da döverek bir kılıç yada bıçakyapmanın pek kolay bir iş olmadığını biliyorum ama Çinlilere bakarsak bazı ustalar çok iyi Katanalar yapmakta ve onları $600-800 kadar bir fiyata satmaktalar (pazarda $100 den başalayan kışıçlar var ama onları ciddiye almıyorum) ben zamannında bu Katanalardan 10 - 20 tane almış bazı küçük değişiklikler ile (Tsuka ito sargısını deri yapmak, saya'yı bambu ile sarmak , Menukisini ve cilasını daha iyi hale getirmek gibi) daha iyi bir ücret ile satmıştım.
İnanın işçilikleri çok iyi idi.
Her ne kadar o Yatağanları görmesemde 400 TL bence iyi bir ücret, muhtemelen yumuşak bir çelik kullanıyorlardır. Milletimizin pratikliğe fazla kaçması sonucunda gerçek el işçiliği çoğu yerde olduğu gibi bu sektörde de bitmiş olabilir.
Emre bey'e de katılıyorum, bence bu ustalar adam gibi kılıç yapıp en ucuzu $2000 den satabilirler ve aslına bakarsanız böyle yapsalar dünyada dolu müşteri hazır şu anda! Osmanlı veya Türk kılıcı dediniz mi bir çok kolleksiyon sahibinin bunlardan edinmek istediğini biliyorum.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 12 Nisan 2010, 18:55:45 »
Açıkçası çok kullanışlı görünüyor tam benlik desem yeridir.Vallaha resimleri gördükçe bıçak yapımına girme isteğim gittikçe artıyor.Ellerine ,emeğine sağlık.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 30 Eylül 2010, 20:20:32 »
Gökhan abi ben şu 15 senelik hayatımda daha bu bıçak kadar ruhumla özleşen bir bıçak görmedim :) Ne yapalım edelim banada bir tane bundan yapalım :(

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 03 Ekim 2010, 12:34:13 »
berke kardeşim, ömründe bunun gibi yüzlerce bıçağa aşık olacaksın,
bizlerin yanında senin yaşın çok genç, biraz sabret, eminim seninde böyle bıçakların olacak. ;)
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 03 Ekim 2010, 20:09:38 »
ben böyle bıçaklar değil bu bıçağı istiyorum Gökhan abi :) Elimdeki iki profil bittikten sonra ilk iş bunun bir tane taklidini yapıcam izninle :)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #44 : 03 Ekim 2010, 20:36:11 »
 :D :D  YAŞA  berke    . ne  istediğini  biliyor  ve  vazgeçmiyorsun . Gökhan ustadan  izin  almakla  kalma sana   adım  adım    nasıl  yapılır ı da  anlatsın  . hatta . benden  duymuş  olma  ama   bir  eğeyi  dövüp       işlemeye  hazır  profil  halinde  sana  gönderebilir  mi   ?   sor  bakalım . bunu  en iyi  yapacak  birkaç  ustamızdan biridir  Gökhan  . -^b
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2