Tanto Denemesi  (41752 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Tanto Denemesi
« Yanıtla #45 : 29 Ocak 2010, 14:09:28 »
Merhaba Abdurrahmen Bey,

Hosgeldiniz. "Abdurrahman Dogan arkadasim" dediginize göre sizde o zaman Yataganlisiz demek. Bir Demirci Ustasini daha katilmasi ne güzel.
Tekrar aramiza Hosgeldiniz....
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #46 : 01 Şubat 2010, 09:39:45 »
Hoş geldiniz, ben de yeniyim.
Arkadaşlar bu da O-Tanto çalışmam. 1030 çelikten olduğu için bir Hamon beklentim yok, zaman buldukça elde zımparalıyorum. Bir bitsin Habakisi, Tsubası ve Sayası var sırada.
Ocakta 1050 Tanto çalışmam sürüyor ama çalıştığım çelik çok kalın olduğundan bir çok çekiç izi bulunmakta ve eğeleme işlemi uzun sürmekte, inşallah yakında su verme işlemine geçebilirim.
Bunlarda O-Tanto çalışmam ve benim ocağın çalışır hali;

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #47 : 01 Şubat 2010, 21:00:53 »
Hoş geldiniz, ben de yeniyim.
Arkadaşlar bu da O-Tanto çalışmam. 1030 çelikten olduğu için bir Hamon beklentim yok, zaman buldukça elde zımparalıyorum. Bir bitsin Habakisi, Tsubası ve Sayası var sırada.
Ocakta 1050 Tanto çalışmam sürüyor ama çalıştığım çelik çok kalın olduğundan bir çok çekiç izi bulunmakta ve eğeleme işlemi uzun sürmekte, inşallah yakında su verme işlemine geçebilirim.
Bunlarda O-Tanto çalışmam ve benim ocağın çalışır hali;

Elinize sağlık,

Ercan bey, tantonun azami eni ve kalınlığı ne kadar?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 01 Şubat 2010, 22:24:22 »
Ercan bey tanto çalışmanız çok güzel ellerinize sağlık.Yakında tüm seriyi tamamlamanız dileğiyle.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #49 : 02 Şubat 2010, 12:10:35 »
Elinize sağlık, güzel ve otantik görünüyor çalışmanız. Sanırım bir koshizori (sırt eğiminin orta noktası kabzaya yakın) vermişsiniz. Bu eğimi geleneksel yöntemde su verirken mi elde ettiniz?

Yokote çok güzel görünüyor, eğe mi kullandınız şekillendirmede?

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #50 : 03 Şubat 2010, 10:15:07 »
Teşekkürler arkadaşlar,
Eylem bey, Mune,yani sırt bölümü 5 mm kadar. Başladığım çelik parçasının kalınlığı 10 mm kadardı ama 1030 çelik daha düşük karbon ihtiva ettiğinden döverken çok fazla yorulmadım, sonuçta bayağı sağlam bir bıçak oldu.
Emre bey, 1030 çelik su vermeye fazla duyarlı değil, bu eğim döverken oluşan eğimin bir parçası , biliyorsunuz çeliği döverken ters tarafa bayağı bir eğim kazanmakta bu eğimi çekiçleyerek düzeltiyoruz ama burada biraz eğim hoşuma gider diye düşündüm. 1050 çelik çalışmamda eğim biraz fazla oldu yani bayağı saldırgan bir sori var, aslında Tanto saplama amaçlı olduğundan pek fazla eğim iyi değil ama deneme maksatlı (ve 1050 çelikle çok fazla uğraştığımdan dolayı) onu öyle bıraktım. Maalesef çelikleri istediğim kalınlıkta bulamıyorum. 1050 çelik 1.5 cm yani dövmek aşırı zor (tek başıma dövdüğüm için) geldi. Sanırım başlangıçta 6-7 mm harika bir kalınlık olurdu , inşallah ileride bulabilirim bu tip çelikleri ben buna da şükrediyorum :-)
Yokote dövme işleminde oluştu ama tabii ki geleneksel olarak eğe ile düzelttim. Şinogi zukuri stili olduğundan yokote ayrımını iyi yapmak gerekiyor buda zımparalama işleminde biraz sıkıntı yaratıyor, belki bir başka sefer hira zukuri stilil denerim, hele bunlar bir bitsin.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 03 Şubat 2010, 12:41:18 »
Ercan Bey,

Bkz.: http://cebehane.com/forum/index.php?topic=109.msg1687#msg1687

Kısmet olursa bir ara 5 mm kalınlıkta Ck67 (1070) çelik tedarik edeceğim. Eğer işinize yararsa böyle 5 mm'lik bir lamada kaç mm bir genişlik işinize gelirdi? 20 mm, 30 mm?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #52 : 03 Şubat 2010, 13:17:02 »
Harika bir haber, nereden temin ediyorsunuz? Ben Osmanlı Çelikten alıyorum çeliklerimi. 1070 harika bir çelik, biraz daha zor dövmesi ama hem sertleştirilebiliyor, hem de güzel Hamon verir!
25 mm gibi bir genişlik çok iyi olur ama eğer 20 ve 30 arası seçmek zorunda isem 20 derim çünkü 30 daha da genişleyince çok geniş bir bıçak olabilir.
Bu lamaların uzunluğu ne kadar acaba?

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 03 Şubat 2010, 16:00:16 »
Merhaba Ercan Bey,

Beni de Osmanlı çelik bir mekana yönlendirmişti. bir alt sokaktaki Yıldırım Çelik. Ufak parça olarak bu güne kadar ellerinde ne varsa aldım ama parçalarda boyutlar ve kalınlıklar kısıtlı oluyor. Benim planım 50x200 cm gibi bir boyuttaki plakalardan (ya da plaka olarak ne varsa) temin etmek olduğundan baştan uygun planlayınca en ve boy problem olmayacak gibi. Yani enlerde  25 mm sorun olmaz.  2 metre boyunda bile şerit kesmek teoride mümkün. bundan 2-3 kılıç çıkar gibi.

Boy en çok kaç cm oluyor?
Eylem Cengiz

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #54 : 03 Şubat 2010, 17:17:00 »
Eylem bey merhaba tekrar,
1 metrelik parça gayet iyi olur, Katana'nın kesin bir boyu yok, 75 cm de olur 90 cm de olur. Genelde 95 -100 cm tüm boy olur, yani Nakago'da dahil. Eğer 1 metrelik bir parça alırsak rahat çalışabiliriz. En 25 mm kadar olabilir ama geniş bir bıçak 30 mm de olabilir( Dotanuki stili) ama ben şu an Bohi (kan yolu) yapamıyorum ve ağırlık çok artabilir kalın bir bıçakta. Sizin bir ocağınız var mı? Benim çalıştığım küçük bir ocak var kendime ait, göztepe sanayii sitesinde isterseniz birlikte bir iş çıkarabiliriz. Ben tutarım siz döversiniz, siz tutar ben döverim :-)
Bana 05422429242 den de ulaşabilirsiniz.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 03 Şubat 2010, 21:39:15 »
Benim mekan ve örs kısıtlarım olduğundan daha kendimi bayağı geliştirmem lazım. Sizin çalışmaları da bozmayayım?  :)
Eylem Cengiz

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #56 : 03 Şubat 2010, 23:04:22 »
Nasıl isterseniz ama yardıma hazırım :-) aklınızda bulunsun.
Lamaları tedarik ettiğinizde haber verirseniz sevinirim, uzun süredir uygun bir çelik arıyorum.

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #57 : 10 Şubat 2010, 11:52:12 »
Merhaba,
Sonunda 1050 Tantoma Kille su verme (sertleştirme) işlemi yaptım. Sanırım güzel bir martensit oluşumu yakaladım, Hamonun kalıcı şeklini kısmetse ileride zımparalama işlemi bittiğinde görebileceğim. Su verme işleminden sonraki resimleri koyuyorum, telefon ile gece çekildiğinden çok net değil ama bir fikir oluşturabilir.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 10 Şubat 2010, 12:00:11 »
ercan bey tebrikler.  ;)

umarım zımparalama işleminden sonra çok daha güzel bir görüntü oluşur.
eğer zımparadan sonra hamon hattı çok belirli olmazsa, sirke ile bu hattı biraz daha belirginleştirebilirsiniz.

kolay gelsin.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #59 : 10 Şubat 2010, 13:29:56 »
Gökhan bey çok teşekkür ederim.
Evet, 200 kum  civarı sirke ile asitleme işlemi yapacağım, son denemelerimde bu işlemi yaparken çeliğin sıcak olmasının daha iyi sonuçlar verdiğini gözlemledim.
İnşallah bıçağı bitiriyim, son resimlerini de koyacağım.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2