Hat kalemtraşı  (11364 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Hat kalemtraşı
« : 01 Mart 2010, 21:12:58 »
Hat kamışlarını açmak için keskin ve dayanıklı bir bıçak gerekir. Bambu kamışları özellikle liflerin dikine kesilirken bıçağı çok zorlarlar. Bu aslında geçen sene rafa kaldırdığım bir projeydi. Bu hafta işin ardını getirmeye niyetlendim. En son Cumartesi yaptıklarımla bu hale gelebildi. Şimdi de bitmiş sayılmaz. Bıçağın uç kısmı biraz değişecek, pirinç kısmın bazı yerleri daha iyi cilalanacak...

HSS bıçak, gürgen sap, pirinç balçak, karbon çelik pırazvana, deri pul ve birleşim için lehim ve epoksi kullanıldı. Ahşabın son işi epoksi ve bezir yağıyla yapıldı.

Not: Bunun yakında yenileri de geliyor.   ;D
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: Hat kalemtraşı
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2010, 10:12:06 »
eline sağlık dostum.

üretime devam yani,:D 

hattatlara duyrulur...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2010, 10:44:56 »
Bu aralar eşime çeşitli üretim örnekleri sunuyorum. Eşim süreçte test departmanı olarak görev yapıyor.  :) Kalemtraşları olabildiğince zarif yapmak gerektiğinden sağlamlığı test etmek gerekebiliyor.

Biraz uzun dönem testi yaptıktan sonra bundan başka tipte kalemtraşlar da yayınlayacağım.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Mehmet Ali Yurttürk

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2010, 03:01:39 »
tahra tipinde bir eğim verseniz daha kullanışlı olmazmı eylem abi...boynuz traşlamada babamın öyle bi bıçağı var ordan aklıma geldi...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2010, 09:56:44 »
Yok. Bu bıçağın ağzı saptan itibaren bir süre düz gidip uca doğru da tatlı bir kavisle gitmeli.

Neden dersen

bir kamışı açarken

Önce kalemtıraşın düz kısmı ile kalemi açıyorsun. Doğru açılınca açılan uçta badem şeklini göreceksin.

Sonra kalemtıraşın ucu ile ortasına yarık yapıyorsun.

En son olarak da kalemtıraşın uçtaki keskin kavisi ile kalemin ucunu gereken bir açıda kıtlatıyorsun, Aslında kıtlatmayı bıçağın düz olan kısmı ile yapmak belki de daha yaygın bir yöntem ama ben eşim bu şekilde yaptığından böyle gösterdim. Her iki usulde de öne bükülen bir ağız çok uygun düşmeyecektir.

Yarık açmak için de kalemtıraş ağzın yukarı bükülmüş olması gerekir

İnternetten bazı kalemtıraş örnekleri:

(Ref.: http://www.antikalar.com/v2/konu/konu0303-1.asp)

(Ref.: http://www.antikalar.com/v2/pub/th.asp)

NOT: Bunların bazıları daha özel amaçlı olabilir. Kimisi sadece kalem açmak için, kimisi kıtlatmak, kimisi de düzeltme (tashih) için olabilir. Örneğin, eğer görünüyorsa ilk fotodaki yaprak biçimli olanı tashih kalemidir.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2