Teknik Konular > Alet ve Makineler

İzolasyon için kil veya Çimento temini

<< < (3/3)

Emre Kipmen:
Ercan Bey, yaklaşık 7 yıldır ağırlıklı olarak talaşlı üsertim yapıyorum. Bunun ancak 3 yılı kadar biraz dövme yaptım, ancak şunu söyleyebilirim, örs başında zımpara başında geçirdiğiniz kadar zaman ayırırsanız temizleme işiniz o kadar çok olmaz. Ayrıca çekici savurma tarzınız, çekicin yüzeyi, ağırlığı ve şekli, çalıştığınız sıcaklıklar, örsün yüzeyi, düzleme için "polisaj çekiçleme" yapmamanız gibi nedenlerden dolayı ocaktan çıkan ürünün çok temizlik işi olabilir, ancak zaman ve sabırla öyle bir düzeye ulaşan ustalar var ki, dövdükleri bıçaklarının nerdeyse hiç bir işi kalmamış oluyor ocaktan ayrıldıklarında, belki biraz ince tufal temizliği o kadar, taşlama eğiminden tüm ince işçiliğine kadar bitirilmiş haliyle örsten bir bıçak çıkardığınız anda gerçekten bıçak dövüyor olursunuz, unutmayın örs başında bir bıçağa harcadığınız her 15 dakika zımpara/eğe başında harcayacağınız 1 saate bedeldir...

Ercan Şarbat:
Doğru söylüyorsunuz, aslında dövme işini çözen diğer işlerden büyük oranda kurtuluyor. Sanırım sabır bu işin çözümü. Bir de ustam olmadığı için başımda deneme yanılma yöntemi ile öğrendiğimden ve zamanımı yeterince veremediğimden daha uzun sürüyor. Belki ileride tüm vaktimi bu sanata ayırabilirim, profesyonel olarak düşünürsek. Yurt dışında iyi ustalar bir Katana'ya $5000 alabiliyor (hem de cilalanmamış) , yani aslında iyi bir meslek olabilir ama kömür ocağı insanı mahvediyor...bir gaz ocağına dönmeliyim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git