Tanto Denemesi  (42326 defa okundu)

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
Tanto Denemesi
« : 13 Ekim 2009, 01:54:57 »
yaklaşık bir hafta önce başladığım ama zaman sorunundan ötürü ancak bir haftada bitirebildiğim bir tanto denemesi, kullandığım çelik A420 paslanmaya dirençli bir çelik, ısıl işlemini daha önce bir başka konuda anlatmıştım ondan daha farklı bir işlem uygulanmadı bu nedenle ısıl işlem ayrıntısına girmiyorum. İlk kez kil kullanarak, özellikle yüzeyde hamon oluşturmaya çalıştım, öğrenilmesi gereken eksiklerim var bu konuda, iş bittiğinde farkına varıyor insan. Balçak pirinç, sap yaklaşık 60 yıldır kurumuş bir çeviz parçası, kın yapmaya başladım ama daha bimedi, bittiğinde fotoğraflayıp göndermeye çalışırım. Sap iki parça ağaç, ayrı ayrı oyularak epoksiyle yapıştırıldı, saptaki pimler 6mm çapında pirinç, parlatma keçesi sadece pimlere ve balçağa uygulandı, namlu kısmı en son 1500 kum zımparayla bitirildi. Sapa yarı düğümlü deri ya da ip sarıp sarmama konusunda kararsız kaldım, önerilerinize açığım ;) üretim çok kesikli olduğundan ayrıntılı fotoğraflama işini yine her zamanki gibi beceremedim ( bu konuda gerçekten özürlüyüm )  :-\
selamlar

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Ynt: Tanto Denemesi
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2009, 02:07:01 »
Elinize sağlık, güzel görünüyor.Bir tanede Osmanlı akıncı palası yapmalısınız bence.Bir  bizler varız uykusuz galiba.Ben osmanlı yayıma boynuz yapıştırdım daha yeni bitti.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2009, 02:15:45 »
.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2009, 02:17:43 »
evet beni de uyku tutmadı Cengiz bey, osmanlı yayı konusnda zamanınız olduğunda bizi bilgilendirebilirseniz üretim konusunda çok mutlu oluruz, sanırım merak eden başka arkadaşlar da vardır.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2009, 02:18:59 »
.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2009, 02:20:03 »
bunlarda son fotoğraflardı. sağlıcakla kalın
( kın bittiğinde ekleyeceğim, bir aksilik olmazsa yarın biter sanıyorum)
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2009, 02:21:44 Gönderen: Sefa Çabuk »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2009, 02:26:26 »
Sefa Bey, harika görünüyor...

Ancak 420 çeliğe neden kille hamon yapmaya çalıştığınızı anlayamadım  ???  %.15 karbon %12 krom ile bir bıçak çeliği için uygun olmadığı gibi, ısıl işlem sonucu bu çelikten ne yeterli sertlik ne de hamon beklememeniz lazım bence. Belki yanılıyorumdur, benim bildiğim 420 çeliği su borularında, musluklarda kullanılan bir çelik türü. Yanılıyorsam düzeltiniz...
Bu arada namlunun perdahı ve yiv çok güzel görünüyor. Gerçekten usta işi...

Saygılarımla

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2009, 02:29:02 »
Cengiz bey kılıç yapmak hep aklımda ancak tavlama konusunda biraz sıkıntılarım var, bıçak görece  daha küçük olduğundan evde de çalışabiliyorum, ilerleyen zamanlarda ve kesinlikle geleneksel yöntemle Osmanlı kılıçlarıyla özenle  ilgilenmeyi istiyorum ancak dediğim gibi şimdilik koşullar elverişli değil ve kendi koşullarımı oluşturmadan, yarım yamalak bir iş yapmak istemediğim için kılıç işine hiç girişmedim, bakalım...
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2009, 02:45:45 Gönderen: Sefa Çabuk »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2009, 02:38:27 »
Teşekkür ederim, ( sakıncası yoksa sadece Sefa yeterli ;)) A420 inanılmaz güzel su alan ( sertleşen ) bir çelik, ısıl işlemi biraz ayrıntılı. bildiğim kadarıyla 420 nin türevleri var , östenitik ve ferritik olanları gibi ancak benim kullandığım malzeme martenisitik ve sertleştirmeye çok iyi cevap veriyor, musluklarda neden kullanıyorlar anlamadım  ??? musluklarda 316 kalite yada 304, 306 kalite kullanmaları daha akıl karı, hamon için evet istediğim sonucu alamadım ama zaten alamayacağımı da biliyordum, bu işlem için paslanmaya dirençli bir çelik yerine tam tersini seçmek gerekiyor, belki biraz fantezi  :) dedim ya zaten konu başlığında "deneme" eksikleri başka türlü göremiyorsunuz
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2009, 02:41:21 Gönderen: Sefa Çabuk »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2009, 03:27:50 »
http://www.suppliersonline.com/propertypages/420.asp

Elinizdeki çelik martensitik ise tabii sertleştirilebilirdir, sadece benim bildiklerim östenitik grupta. Sanırım östenitik kalite 420'ler tesisatlarda kullanılıyor. Yine de karbon yüzdesi .4'ü geçtiğini sanmıyorum, bu da erişilebilir sertliği rockwell düzeyinde 50 - 55 civarlarında sınırlar sanırım. Biraz araştırdım sizin tanto mesajınızdan sonra, 420 fabrikasyon mutfak bıçakları ve süs amaçlı bazı bıçaklarda ve kılıçlarda  kullanılıyor. Ben de yeni öğrendim. İnanılmaz sertleşme konusunda biraz şüpheciyim kusuruma bakmayınız.   W2, Ck101, Ck 80, Ck 75, 1095 gibi nispeten düşük manganezli, yüksek karbonlu sığ sertleşen bir çelikle yapmış olsanız kil ile hamon denemesi için çabanız çok keyifli bir sonuç verecekti. Umarım bir sonrakinde böyle bir yöne gidersiniz de bu güzel bıçaklarınızda bir de hamon keyfi yaşarız...
Elinize sağlık. Bu arada anlıyorum denemeden göremiyorsunuz, ben de olmayacağını bile bile yaptım bir sürü şey, hala da yapıyorum  :D..

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 13 Ekim 2009, 10:19:48 »
sefa hocam, gerçekten güzel bir bıçak, eline koluna sağlık :)

kullandığınız aisi 420 lama halindemiydi yoksa yuvarlak mil halindemiydi. yani bıçağa şekil verirken sıcak dövme yapıldımı yoksa talaş kaldırma yöntemiylemi çalışıp daha sonrada su verdiniz.?

ayrıca a420'den konu açılmışken sizce damascus çelik yapımında paslanmaya direnci bakımından a420 iyi bir tercih olumu?

yada damascus yapımı için türkiyede bulunubilecek en iyi çelik ikilisi ne olabilir.?
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 13 Ekim 2009, 13:39:30 »
Emre bey, kimyasal kompozisyonunda karbon oranı 0.42-0.50, kabaca Mn 1.0, Si 1.0. İnanılmaz güzel su alıyor derken kastettiğim sorunsuz su almasıydı, sanıyorum ifadeyi yanlış kullandım, yoksa çok sert oluyor demek istemedim. Hazır söz açılmışken, 50-55 HRC sertlik aslında oldukça iyi bir sertlik değeri, bıçağın sertliğini ölçemedim, bir ara fırsatım olursa ölçeceğim bakalım ne çıkacak. Burada bir konuyu da göz ardı etmemekte yarar var, ağız dayanımını belirleyen faktör tek başına karbon değil, içeriğinde bulunan krom ve mangan da dayanıma önemli bir katkı sağlıyor, hele de aşınma direnci konusunda mangan için söylenecek bir laf yok, bu çelikteki kompozisyonda Mn oranı oldukça yüksek belki bu yapıya tahminimiz ötesi bir sağlamlık katıyor, bilemiyorum birçok deneme yapmak gerekiyor. Denemelerin hepsi de yeni emek, yeni malzeme ve para demek. zaten bu tür malzemeleri kolay elde edemiyoruz. Havalar biraz daha soğusun bir hamon denemesi yapmak zaten aklımda, aslında kaynak tekniği kullanarak sert dolgu ağızlı bir de bıçak yapmak var sırada, bakalım işte zaman.
Gökhan bey malzeme lama halindeydi, ben sadece döverek ağzını oluşturdum, damascus yapma konusunda 420 kesinlikle uzak durulması gereken bir çelik, hiç yeltenmeyin derim( ben bir kaç kez yeltendim ;D) sonuç çok kötü oluyor , ocak kaynağı olmadığı gibi 420 sanki cam haline geliyor, çok sert ve kırılgan. 304 kalite paslanmaz çelik bu konuda daha uygun, ama çok katlama yapacaksanız nikel kullanmanızı öneririm, çünkü 304 de de bir kaç katlama onrası oluşan krom oksit ocak kaynağını engelliyor, önlemek için çok fazla boraks kullanmak zorunda kalıyorsunuz, bu da malzemeyi kırılgan hale getiriyor, nikel en iyisi, ben tüm yaptıklarımda 1095 ve nikel ikilisini kullandım, önerim, %70 1095, %30 Nikel, ama sadece dkoratif amaçlı olacaksa, % 50-% 50. Selamlar
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2009, 13:42:03 Gönderen: Sefa Çabuk »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #12 : 13 Ekim 2009, 14:50:58 »
Sağol Sefa Usta (bey yoksa da bir sıfat istiyor canım  ::) ) . Bu arada silisyum oranı yaklaşık %1  :o . Ağız tutuşuna pek katkısı olmasa da çekme dayanımı oldukça iyi olmalı çeliğin. Mn konusunun ağız dayanımına katkısını bilmiyordum. Her gün yeni birşeyler öğreniyorum, teşekkürler.

Bu arada bir özel mesajla adresinizi yollarsanız denemeniz için çok keyifli çelikler yollayabilirim. Sanırım (oldukça eminim :) ) ısıl işlem için PID kontrollü bir fırınınız var. Elimde hiç kullanmadığım, ama bir kaç testte hakika sonuçlar veren RN15X (niobyum konusu benim için bir ilk, çok hoş duyumlar alıyorum niobyum alaşımlı çelikler hakkında) ayrıca sık sık kullandığım K510, tabii ki D2 ve RWL34 parçalar var. Bunlardan birer bıçak çıkacak kadarını yollayayım size isterseniz. Hepsi en az 20-30 dakka sabit ısıda östenitleme istiyor, hele RN15X tam bir baş belası. Ama elde edebileceğiniz sonuçlar yüzünüzü güldürecektir.

Dövme yapıyorsanız Böhler K510 (cıva çeliği) hemen her tedarikçide olan çok güzel bir çelik, 1.5 - 2cm çapta miller rahatlıkla bulabilirsiniz, O1 çeliğin biraz daha yüksek karbonlusu. Hem çok yüksek ağız tutuşu veriyor, hem güzel esneme dayanımı var, hem de benim karşılaştığım en kolay perdahlanan çelik. RWL34 gibi toz metalurjik bir çeliği bile solda sıfır bırakıyor perdah konusunda. Oldukça eminim "ocak kaynak" konusunda 1095 bulamayanlar için güzel bir alternatif olabilir...

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Ekim 2009, 16:52:44 »
Sefa Bey elinize emeğinize sağlık. Ben yiv hakkında bir soru sormak istiyorum. Yivi döverek mi yoksa talaşlı olarak mı şekillendiriyorsunuz?

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #14 : 13 Ekim 2009, 21:00:27 »
Elinize sağlık. Çok güzel olmuş.  :)
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2