Dımışkiyi ararken...  (29327 defa okundu)

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Dımışkiyi ararken...
« : 31 Ocak 2011, 18:08:36 »
Arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta sonu Bekir Bey'le bir kömür ocağı yapıp, dımışkiye giden yolda ilk ergitme denememizi gerçekleştirdik.   ;D

Malzeme olarak Höganes'in demir tozunu ve Sorel'in sfero pikini kullandık.  Hem kullanacağımız grafit potadan, hem de yakacağımız kok kömüründen eklenebilecek karbonu göz önünde bulundurarak, malzememizin karbon oranını %1.5 olarak ayarladık.

Yaklaşık 2 saat süren bu ilk ergitme girişimimiz, doğrusu beklentilerimizin de üzerinde bir başarı ile sonuçlandı.  Elde ettiğimiz 390 gram ağırlığındaki yumurta gerek yapısal bütünlüğü, gerekse dendrit desenleriyle bizi son derece mutlu etti.

Mutluluğumuzu sizinle de paylaşalım istedik:

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Ynt: Dımışkiyi ararken...
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2011, 18:12:08 »
İlkin, ocağımızı yaptık:

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2011, 18:17:54 »
Artık yakıyoruz:

Alevler yükselmeye başlayınca, keyfimiz de yerinde geldi.   ;D

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2011, 18:21:32 »
Canavar ateş kusuyor:

Beslenme zamanı:

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2011, 18:27:44 »
Çeliğimiz de, çayımız da demleniyor:   ;D

Vakit geldi; heyecan dorukta...

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2011, 18:33:34 »
Eriyen camlar, potayı altlık olarak kullandığımız ateş tuğlasına yapıştırmış.

Potanın üzerini kapatmak için kullandığımız ateş tuğlası da, eriyen camla birlikte potanın içine çökmüş.

Potaya zarar vermeden bu ateş tuğlası ve camdan oluşan katmanı aşmamız gerekiyor.

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2011, 18:43:36 »
Nihayet...    ;D  ;D  ;D

Önce bir kıvılcım testi:   -^b

Yumurtamız parladı... 

Sonra kesip için görmeye karar verdik.

Bütünlük tam; hiç boşluk yok.   -^b

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2011, 18:56:38 »
Son olarak, bir ince zımpara ve nitrik asitle desenleri ortaya çıkardık:

Bu desenleri görmenin keyfini tarife sözcükler yetmez; resimlerde göremiyorsunuz ama ağzımız kulaklarımızda...    ;D

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2011, 19:09:58 »
Kayahan bey, Bekir usta tekrar ve tekrar helal olsun sizlere! Elleriniz dert görmesin, harika olmuş yumurta! -^b -^b -^b -^b

Bu gelişmeleri görünce nasıl keyifleniyorum bilemezsiniz. Pota çelikleri ardarda dökülüyor, işlikleri kuruluyor bir yandan; yatağanlar, kılıçlar, gürzler, yaylar yapılıyor, zırhlar örülüyor  diğer yandan... İnşallah bu hızla bir kısa zamanda gelebileceğimiz aşamayı düşünüyorum da, mutluluktan ağzım kulaklarıma varıyor! :D

Aman maşallah diyelim de nazar değmesin ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2011, 19:20:36 »
Teşekkürler Sancar.  Kayahan Bey bilgisayar başında mesajları hazırlarken ben içeride yumurtacıklara daha iyi desen fotoğrafları vermeleri için asitle işkence ediyordum :D :D.  Sonunda ikna oldular, bunlar da fotoğraf makinama yansıyan son halleri -^b:

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2011, 20:51:25 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2011, 19:34:02 »
Bekir Bey,
Kayahan Bey,

Ikinizide kutlarim, elinize saglik... -^b -^b -^b

(hele "Çeliğimiz de, çayımız da demleniyor " tamki tam uymus.... ;D -^b ;D

tebrikler.... Cok GÜZEL...
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2011, 22:33:08 »
Maşallah hocam, hayırlı uğurlu olsun.. daha nice çalışmalara inş. çok başarılı bir deneme olmuş

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #12 : 01 Şubat 2011, 01:06:31 »
Arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta sonu Bekir Bey'le bir kömür ocağı yapıp, dımışkiye giden yolda ilk ergitme denememizi gerçekleştirdik.   ;D

Dımışki katarına ikinci vagonu da eklendi. Ama ne de güzel bir yumurta bu. Elinize sağlık.  -^b

Malzeme olarak Höganes'in demir tozunu ve Sorel'in sfero pikini kullandık.
...

:) Umarım bu toz ve piki temin için talep eden Cebahanelilere de yardım edersiniz artık. Hazır Bıçaksanatı'nın tatara etkinliği ile cevheri geleneksel usulle de işleyebilmek mümkün olmuşken bunların da el altında olması ayrı bir zenginlik olur.  -^b
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #13 : 01 Şubat 2011, 10:28:58 »

o  günden  beri  çok tembellik  ettiğimi  düşünen  arkadaşlarımıza  da  çok  çok  yakın zamanda vereceğimiz  haberlerle   gecikme sebebimizi   açıklayacağız  :D :D   .
emin  olabilirsiniz    hep birlikte  kazanımlarımız  yatağanı  tamamlamaktan  daha  büyük  olacak.  -^b

Şimdi yukarıdaki ettiğim  kelamın içini  doldurma vaktidir  :D :D    ki   yapılan iş  gerçekten de  Cebehanemizin    kazanımı olsun . -^b
  Yaptığımız işin de  elde ettiğimiz  sonucunda    büyütülecek  bir yanı  olmadığını  biz  biliyoruz .
 Yöntemi ,  malzemeyi ve  işlem sırasını  bilen  ve  ateş yakabilen  ;D herkes  , aynı işlemlerle  aynı  sonucu  rahatlıkla  alabilir . yani   piknik yapıp  akşama  yumurtayla dönebilirsiniz .  :D  inanın .
 Ocak resmini ,  saç ölçülerini , kaynak yerlerini , hava giriş ve  kül boşaltma  ağızlarını  , kullandığımız  fan ölçüleri tipi ve  hava  debisini , tuğla tipi ,ölçüleri  ve  dizilişini , alt ızgara şekil ve ölçülerini  detaylarıyla anlatan  resimleri  hazırlıyorum .
Çelik tipleri ve oranları da  belli  ,  DIMIŞKİ Yİ arayacak   başka  arkadaşlar  iki - üç saatinizi ayırın   ve sizde  işinizi  bu  satırlarda , elde edilecek yeni  bilgilerle birlikte  yayınlayın .
 Cebehanede böyle tatlı bir  yarışı başlatalım ve  ortak tecrübelerimizi paylaşarak daha hızlı yol alalım    ben  resimleri ve malzeme maliyetlerini  hazırlıyorum  :D  ..    varmısınız   ortamı  yumurtaya  bulayalım  -^b -^b

(  hadi  bir  güzel  haberide iliştireyim   : Yumurtayı  dövüp , işlemek  bıçak, kılıç  haline  getirmek için de  hazırlığımız  bitmek üzere. yumurtalarınızı   bolca  hazırlayın   benden söylemesi  ;) ;)  )
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2011, 10:46:09 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 01 Şubat 2011, 11:31:07 »
Hepimize hayırlı olsun, umarım arkası da gelir. -^b

Resimler falan gerçekten hoş bir çalışma olmuş!

Aslında haklısınız Bekir bey. Bunca zamandır neden bunu denemediğimizi sormadan edemiyorum, !?

Bu malzemelerin temini bizler için biraz sıkıntılı olsa da, en azından sizlerin bunları bir gün içinde temin edip, ocağı kurup, dımışki yumurtası yapabiliyor olmanız bile cesaret verici bir gelişme.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2