Mikarta Denemesi  (18909 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Mikarta Denemesi
« : 24 Ekim 2009, 00:32:22 »
Turuncu bir kabza lazım olursa ne yapmalı? Tabii ki mikarta (micarta)  ;D.
Bugün ilk denememi yaptım. Bir tekstil tedarikçisinden turuncu kumaş aldım. 1 litresi 30 liraya inmiş   :o olan  marin tipi epoksiden 3 litre kadar aldım ayrıca. Geçen yıl 60 liraya aldığım aynı miktar epoksinin bu yıl bu kadar düşmüş olması çok şaşırtıcı gerçekten (kriz ne kadar derinleşti konusu ile ilgili mi bilemeyeceğim)...

Yapacağım kabza 11-12 santim kadar uzunlukta, o yüzden 25 santim civarında kumaş şeritler kestim. Mikro metre ile gereken kalınlıkta olana kadar kesmeye devam ettim. Yaklaşık 1 santim kalınlık için, 25 kadar kata ihtiyaç oldu.

İlk kat bir naylon tabaka üzerine yerleştirilip fırça ile epoksi iyice yedirildi, üstüne bir kat daha kumaş koyulup bu iş için yaptığım bir çelik silindir, alt kattaki epoksi üstteki katı ıslatana kadar yuvarlandı. Ve bu gereken kalınlığa ulaşana kadar tekrarlandı. Sonra tüm yapı güzelce sarılıp sarmalanarak işkencelerle preslendi. Yarın akşam gibi epoksinin donması gerek... Merakla bekliyorum sonucu. Bu arada bir de eski kotlarımdan biriyle de mavi-beyaz mikarta denemesi yaptım. Bakalım neler olacak.
Bu arada kız arkadaşımın sabırlı yardımları için gerçekten müteşekkirim  :) . Çelik veya ahşap kesmek neyse de kumaşı düzgün kesmeyi hiç beceremiyorum, nasıl yapıldığını da bir türlü çözemedim. Gerçekten bir tekstil özürlüsüyüm galiba  :D

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Mikarta Denemesi
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2009, 00:35:26 »
İlk katlar : Resim 1
Silindir : Resim 2
Yeni koyulmuş bir kat: Resim 3
Kat yavaş yavaş ıslanıyor : Resim 4

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2009, 00:39:18 »
Resim 1: Biraz daha ıslanmış
Resim 2: Artık bir kat daha konulmaya hazır gibi...
Resim 3: Sarılıp sarmalanmış müstakbel mikartamız  :D :P
Resim 4: Demiryolu örsümde işkencelenmiş durumda....

Yarın görüşürüz...
Emre
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2009, 00:41:53 Gönderen: Emre Kipmen »

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2009, 00:53:42 »
Tebrik ederim elinize sağlık Emre Bey, harika bir şey olacak gibi görünüyor. Merakla yarını bekliyorum.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2009, 13:35:53 »
Arkadaşlar,

Dayanamadım, 18 saat geçti, ben de çıkardım denemeleri. İnanamadım, mükemmel olmuşlar. Hatta yurt dışından aldığım örneklerden daha kaliteli gibi...

Daha kenarlarını alıp düzlemedim hepsinin ama iki denemenin yüzeylerinin bir tarafını 1000 kuma kadar zımparaladım. Kot denemesinin kenar kesiti bir harika. Tahta ya da plastik gibi tok ve sağlam görünüyor...
İşte sonuçlar. Tabii kot kabza için yuvarlatınca dalgalı mavi beyaz katmanlarıyla ortaya çıkacak.

Yeni denemeler için can atıyorum, iki- üç renk lamine, değişik kağıt türleri, şile bezi gibi bir sürü malzeme denemesine girişmeyi düşünüyorum yakında...  ;D

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2009, 13:36:46 »
turuncuya yakın plan :)

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2009, 13:55:58 »
Emre Bey, başka söze gerek yok harika olmuş!
Bende mikarta konusunu biraz araştırdım.Büyük ihtimal siz görmüşsünüzdür burma mikarta oluyor sanırım bunlarda :D
http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?t=36587
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=385303

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2009, 14:46:43 »
bir denememden örnekler:

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2009, 15:03:57 »
Eylem Bey, elinize sağlık!
Deneme gibi değilde usta işi gibi görünüyor ;)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2009, 20:23:03 »
Ben özellikle turuncuyu çok sevdim. Elinize sağlık!
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2010, 20:54:22 »
Emre Bey, başka söze gerek yok harika olmuş!
Bende mikarta konusunu biraz araştırdım.Büyük ihtimal siz görmüşsünüzdür burma mikarta oluyor sanırım bunlarda :D
http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?t=36587
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=385303
Şunları görene kadar mikarta işine girmek istemiyordum. Tahrik oldum :). Bendemi denesem. Ahşapla ne uğraşıyoruz ki zaten :) baksana...

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2010, 01:00:50 »
Valla ahşap işi beni de sıkıyor, özellikle delik delerken oluşan çatlaklardan bıktım. Şöyle sap için uygun yöntemleri hepimizin denemesi gerek, buradan yola çıkıp Emre beyi kutluyorum, hepimize örnek güzel bir iş ve anlatım oluşturduğu için  -^b

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2