Çakı denemesi  (14803 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Çakı denemesi
« : 08 Nisan 2010, 01:40:16 »
Eveet, ufak bir çakı yapma denememi sizle paylaşayım. Hala çakının bitmesine bir iki adım var ama tünelin ucunda ışık görür gibi oldum.

İlk önce işlem sırasını biraz yanlış sıralayarak işe başladım. Bıçağı önce yapıp sonra açılıp kapanması için gereken ayarı yapmaya başladım. Halbuki önce saptaki delikleri delip bıçağı da bunlara göre delmem gerekirmiş.

Biraz eğelemeden sonra bıçağın açılıp kapanmasını gayet iyi ayarlamıştım.

Bu noktadan sonra su vermedeki bir hatam bu bıçağın kaderini değiştirmişti. Bıçağı çatlatınca çatlayan parçayı kırıp artan şeyi de deneme amaçlı kullandım.

Yukardaki iki resim bu bıçağa verdiğim su hakkında herhalde bir fikir vermiştir.

Neyse ki çalışmam yine de çöpe gitmemişti.

İkinci denememde bıçağın tarzını değiştirmek istedim. Şimdi bakıyorum da çok da tipsiz bir şey yapmışım.

Ağzı tek açılı olarak açmaya başladım.

Sap için kullandığım sapelliyi de yalnız bırakmayıp biraz zenginleştirmek istedim. Sapın iç kısmına pirinç levha yapıştırıyorum.

Yapıştırdıktan sonra ve zımparalamadan önceki hal.

Uzunca bir aradan sonra çakı projesini tekrar raftan raftan indirdim. İlk iş olarak fazla geometrik olan hatları hesap kitabı araya katmadan ortadan kaldırdım. Öyle fazla analitik, mantığa ve hesaba dayanan tasarımlardan uzaklaşacağım galiba.

Ortadan kaybettiğim açılar arasında taşlama açısı da var. Böylesini daha çok sevdim.

Suyu bu sefer yağda verdim. Niye yaptığımı bilmiyorum. Aynı çelikten yapmakta olduğum mutfak bıçağına su ile su vermiştim halbuki. Neyse, bunda da iyi sonuç aldım.

Bu gün en son olarak sapı şekillendirmeye giriştim. Şerit testere bu noktada faydasını göstermeye başladı. Hem sap perçinlerini kesmede hem de sap parçalarını küçültmede işe yaradı.

Aşağıdaki resimlerdeki uzun perçin henüz işini birmediğim tek perçin. Bunu sapı biraz daha ilerlettikten ve bıçağı son bir kez cilaladıktan sonra yerine çakacağım.

Son olarak... Taşlama açısı da bu:

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Çakı denemesi
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2010, 02:58:23 »
 -^b Budur  -^b

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2010, 18:20:28 »
Merhaba eylem bey,
elinize saglik, süper olmus. Swiss made diyorlarya, gelsinler Turkish made görsünler -^b

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2010, 09:12:04 »
çakı denemesi diyerek, biraz hafife almışsın dostum, çok güzel bir çakı yapmışsın bence  -^b
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2010, 09:19:35 »
Teşekkürler :)

Gökhan hayatta özellikle de işte öğrendiğim bir şey var, işin sonu henüz gelmeden büyük konuşmamak gerek. Son dakikada bile her şey olabiliyor. Dün zaten ufak bir iki problem ürettim, bakalım sonunu hayırlısıyla getirebilecek miyim?

Kısmetse bir bitsin, o zaman rahatlayacağım.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2010, 00:26:11 »
Son durum:

Abdurrahman Bey, elinize sağlık.  -^b

Yaptıklarınızı bizle paylaşacaksınız değil mi? Ayrıntılı anlatımlarla falan? :)
Eylem Cengiz

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2010, 18:51:49 »
Merhaba eylem bey,
elinize saglik, süper olmus. Swiss made diyorlarya, gelsinler Turkish made görsünler -^b

Turkish made ;)        Ellerinize sağlık bu arada.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2010, 11:01:26 »
Bu konu içinde geçmiş olan balkan yatağınına dair mesajları

http://cebehane.com/forum/index.php?topic=141.0

başlığı altına topladım.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2