Teknik Konular > Üretim Teknikleri

kılıç yapmak istiyorum

(1/4) > >>

Kerem ziya Esen:
Emre bey sizin de dediğiniz gibi bu işler zamana tecrübeye vabeste işler fakat şu da var ki hiç başlamadanda bu işler öğrenilemiyor ki  yapılamıyor  hem 1 yaparım olmaz iki yaparım olmaz ama zamnla istediğim gibi bir kılıç yapabilirim tahminimce . şu an görev yaptığım kurum itibariyle elimde çok fazla hadde ürünü orta karbonlu(0,8 civarı) düsük alaşımlı   çelik var ve haliyle yönlenmiş bir iç yapıları var ve bu site ile de tanıştıktan sonra karşıkonulmaz bir istek canlandı özelliklede teknik insanlarlada bunları paylaşmak çok güzel birşey onun için yaparak öğrenmeyi düşünüyorum , 2.beyazıdın müthiş kılıcını ki aslı kadar değerli olmayacacığını biliyorum taklit de olsa kendim yapıp elime almak istiyorum ama önce yatağanlardan başlamak daha doğru olur diye düşüniyorum .Üstelik Ac1 sıcaklığını geçip bir süre ısı emdirme konosunu basitçe geçtğimde doğrudur fakat bunların su vermes ortamında  kullanılmış trafo yağı kullansak bir sıkıntı oluştururmu acep

Emre Kipmen:
Siz daha iyi bilirsiniz perlit burnunu, limit soğutma hızlarını ve çeşitli sıvıların soğutma grafiklerini. Sizce olur mu?  ;)

Kerem ziya Esen:

--- Alıntı yapılan: Emre Kipmen - 15 Nisan 2010, 13:54:05 ---Siz daha iyi bilirsiniz perlit burnunu, limit soğutma hızlarını ve çeşitli sıvıların soğutma grafiklerini. Sizce olur mu?  ;)
işe asıl meselede orda perlit burnunda soğutma hızında .sadece trafo yağını daha önce kullanan daha önce deneyen varmı diye sordum tecrübeleri yeniden tecrübe etmeninde pek bi mantığı olmasa gerektir öyle değilmi
--- Alıntı sonu ---

Emre Kipmen:
Haklısınız ama hiç bir deneyimim olmadığından zaten topu size attım  ;D . Açıkçası gerçekten uygun bir yağ var elimde (petrofer firmasının isorapid DK ısıl işlem yağı), bu tip ürünler oldukça pahalı ancak su dışında tek tatmin edici sonuçlar bu tip ısıl işlem yağlarından elde edilebiliyor. Daha önce kanola yağı kullandım, şöyle böyle sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak sanırım eğer 400 lira kadar yağa para yatırmayacaksanız su ile veya tuzlu su çözeltisi ile denemeler yapmanızı salık veririm, çoğu yağ düz karbon çeliklerini tam olarak martensitlenmesine izin vermiyor. Ancak daha önce de söylediğim gibi, trafo yağı nasıl bişeydir bilemiyorum.... Aynı zamanda elinizdeki çeliklerin alaşımları da önemli bir değişken tabii. .80 karbon demişsiniz, ancak içindeki mn oranı, vanadyum vesaire eser miktarda bile olsa ısıl işlem özellikleri dramatik şekilde değişiklik gösterebiliyor...

Eylem Cengiz:
Sanki çelik temini için yeni bir imkanımız mı oldu?  ;D Kerem Bey, 0.8 ve benzeri oranlardaki karbon çelikleri olarak durumunuz nedir?

0,8 - 0,9 karbonlu çelik bulabilmek ne de güzel olur.  :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git