Teknik Konular > Alet ve Makineler

Bant zımpara..

<< < (2/3) > >>

Burak Ekit:
Kusura bakmayin cevap biraz gec oldu , konumlandirma aparatlari tamamen bu makinaya ozel parcalar. Ama maalesef kutuya dahil degil. Ben o zaman internette bu makinanin bu sekilde kullanilabildigini gorup , aldigim magazaya sordugumda bu parcalardan haberdar degillerdi , mamafih Turkiye dagiticisinin stoklarinda kolaylikla bulunabiliyor. Temel olarak 2 ayri kutu ismarlamak gerekiyor , biri makinayi dikey yada ters bicimde tezgaha sabitlemek icin basit bir mengene sistemi ve makinayi tasiyan parca , digeri de makinaya baglanabilen on platform. ( bu parca , tam fiyatini hatirlamiyorum ama biraz kazik gelmisti). Yurtdisinda - avrupanin herhangibir yerinde standart olarak kutuya dahiller ikisi de, hem de o halleriyle bile daha ucuza geliyor.  Baska bir sorunuz olursa cevaplarim yine , ama bu arada soyle bisi buldum bunun fiyatini ogrenince buraya yazarim , saglicakla.

Emre Kipmen:
Tank zımparaların fiyatlarına baktım da, bu tür bir iş için aşırı pahalı bence. Kendi 2000 X 50 mm 3 beygirlik bant zımparamın yapım maliyetine denk  :o
100 lira torna işi
150 lira çıkma 3 beygir motor
100 lira 4 kademeli 2 kasnak
50 lira civarı kayış, civata, kaynak vs..
Toplamda 400 liraya biraz zaman ayırıp kafa yorunca hayat boyu işinizi görebilecek profesyonel bir bant zımpara yapabilirsiniz, hatta yaptırabilirsiniz, ne istediğinizin fotograflarını çizimlerini vs. bastırın bir dosya halinde, sanayiye gidip bir tornacı usta ile ahbap olun, ayrıntılı bir şekilde ne istediğinizi anlatın, ana parçaları yapıversin adam 1 günde, bir iki gün de bunları bir araya getirmeyle uğraşın, en fazla 400-500 lira para çıkar cebinizden, piyasada 1000-1500 liraya satılan bant zımparalardan çok daha iyi bir bant zımparaya sahip olursunuz ama...

Emre Kipmen:
Kendi yaptığım makine,
kaynak vs. her işi kendim yaptığımdan 300 liraya filan mal oldu, tüm işlerimi burada çıkarıyorum:

Kayahan Horoz:
Emre Bey, sizin elinizde bu amaçla kullanılabilecek hazır bir plan/çizim var mı?

Ben şunu buldum:  http://www.dfoggknives.com/PDF/GrinderPlans.pdf

Emre Kipmen:

--- Alıntı yapılan: Kayahan Horoz - 17 Şubat 2010, 11:40:13 ---Emre Bey, sizin elinizde bu amaçla kullanılabilecek hazır bir plan/çizim var mı?

Ben şunu buldum:  http://www.dfoggknives.com/PDF/GrinderPlans.pdf

--- Alıntı sonu ---

Aynen budur :)
Yahu ben de bunu arıyordum uzun zamandır. Kendisi yapmak yaptırmak isteyenler için mükemmel bir kaynak bu. Bunun bir versiyonu benimki de, aynı olması mümkün değil, ben kafama göre yaptım, plan kullanmadım. Ancak bunları bastırıp tornacı ustaya gidip aha ben bunun aynısını istiyorum deseniz yeridir  ;D

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git