İkinci Damascus ve bir yüzme bıçağı  (19004 defa okundu)

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
İkinci Damascus ve bir yüzme bıçağı
« : 06 Haziran 2009, 01:46:48 »
Daha önce söz verdiğim iki arkadaşım için hazırlamakta olduğum Damascuslardan birini bugün bitirdim hemen paylaşımınıza sunuyorum, yazılacak çok fazla yeni bir şey yok önceki Damascusla neredeyse aynı formda tek farkı sap kısmının Maun ağacından ve namluyla beraber tek parça olması diğer malzeme özellikleri ve ısıl işlemler ilk yaptığım bıçakla aynı. Bundan başka bunun ikizi olan bir bıçak daha başladım ama o önümüzdeki hafta bitecek bitince onuda paylaşımınıza sunarım.
Hazır fotoğraf yüklemişken bir süre önce yaptığım bir bıçağın fotoğraflarını da ekliyorum, ikinci bıçakta kullanılan çelik A420 paslanmaz çelik.
Bu arada konu açılmışken devam edeyim, bir dostun elinde dede yadigarı ve antika değeri olan 3 adet bıçak gördüm, Osmanlı işi ve form tam anlamıyla söğüt yaprağı müthiş işçilikleri var yakında fotoğraflarını foruma eklerim. Bıçakları çok beğendim ve ilk fırsatta tamamıyla aynılarını yapmayı düşünüyorum. Şimdilik selamlar

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
Ynt: İkinci Damascus ve bir yüzme bıçağı
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2009, 01:47:47 »
.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2009, 01:48:29 »
.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2009, 01:49:27 »
bu da yüzme bıçağı

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2009, 01:50:05 »
.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2009, 11:00:07 »
Elinize sağlık Sefa bey. Özellikle dımışki bıçağı çok beğendim.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2009, 09:55:58 »
ben her ikisini de begendim. ama yüzme bıçagı daha stilize. saplardaki agaç nedir. bu arada 420 çelik için ne düşünüyorsun. bora bıçaklarının ustası çok begeniyordu. benim bir tecrubem olmadı henüz.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2009, 23:41:57 »
Damascustaki ağaç Maun ( sendeki sapellinin yakın akrabası aynı tür) yüzme bıçağındaki sapelli.
A420 için ne düşünüyorum; bıçak çeliği olarak kozmetik anlamada çok güzel, her türlü parlatmaya çok iyi cevap veriyor, ısıl işlem öncesi soğuk olarak işlenebiliyor ve yumuşak ama ısıl işlemi biraz sorunlu özellikle su verme sırasında pek hata kabul etmiyor ve ne yazıkki çatlamalar en çok bu sırada oluşuyor, su verme tavlaması öncesi homojenize işlemi uygulamak gerekiyor, (kademeli olarak 900-600 derece arası) sıcak dövme yapılacaksa  çok az tavlamayla işi bitirmek gerekiyor, çok fazla tav ve dövme işlemi taneleri inanılmaz kabalaştırıyor ve dövmenin bir yerinde çatlamalar başlıyor. Aslında paslanmaz çelik olarak adlandırılsada içeriğindeki krom sınırda, (şu an bakmadım ama yanlış hatırlamıyorsam %12-13 sınırında) bana kalırsa paslanmaya dirençli çelik, asitlere direnci yok, çok uzun zaman nemli ortamda bırakılırsa yüzeyde yer yer demir oksit oluşumu gözlenebiliyor yani paslanmamayı sağlayan krom oksit tüm yüzeye tam anlamıyla yayılamıyor yada yetersiz yayılıyor. Tüm bunlardan sonra bana dersenki tercih edecek olsan A420 mi yoksa yay çeliğimi diye, hiç düşünmeden yay çeliği derdim, biraz bakım gerektirsede yapıdaki tokluk ve sertlik herşeye değer, üstelik ilk başta bir miktar oksitleniyor ve sonrasında oksitlenme duruyor yada çok yavaşlıyor bunun önüne de yanık yağla menevişleme yöntemiyle geçilebiliyor. Bu konu aslında devam etmemiz gereken bir konu
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2009, 00:56:08 Gönderen: Sefa Çabuk »

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2009, 01:24:10 »
ısıl işlem tam bir karın agrısı olabiliyor bazen. insanlardaki bu paslanmaz merakının sebebini kısmen anlayabilsem de yani kısmen anlayabiliyorum.  eline saglık. her ikisi de çok güzel olmus. belki eldeki tek çelik olsa normalizasyon ile ve ısıl işlem sonrası tavlama ile tane capı idealize edilebilir ama artık pıyasada pek çok çelik çeşidi var......

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2009, 02:14:50 »
paslanmaz çelik daha pahalı olduğundan belki insanlara daha iyiymiş gibi geliyordur ;D paslanmaz çelikten mangal yapan var düşün artık. eskiler bilir kasap bıçakları ( ki hala eski kasaplar öyledir) hep paslanırdı hatta kasap akşam evine giderken bıçağını biler, siler ve yağ emdirilmiş deri kılıfına koyardı. paslanmaz çelik bıçakların tek avantajı paslanmaması onun dışında ne kesiciliğini uzun süre koruyabiliyor ne de darbe dayanımı çok fazla.

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2009, 10:37:53 »
aslında 440 c veya bir benzeri AUS 8 in agız dayanımları ve HRC sertlikleri bıçak için ideal... bunun yanında türkide bilinmeyen diger paslanmazlarda var. ama yinide pek çok usta san mai teknipi ile yaptıkları bıçaklarda gövdeye karbon çeliğini koyuyorlar ki agız dayanımı, biiley tutuşu daha ustun olsun. ..

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2009, 01:37:34 »
bu başlık altında söylediğim ikiz bıçağın ikincisi de dün bitti onun fotoğraflarını da ekliyorum, birincisine pek bir benzedi ama sap formu biraz daha farklı. Selamlar

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2009, 01:38:25 »
.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2009, 01:39:03 »
.