Teknik Konular > Çalışmalarımız

YENİ DAMASKUS

(1/8) > >>

Durukan Türe:
arkadaşlar sizlerle yeni uretim şam celigi bıcak-pala yı paylaşmak isterim.
 W2-D2- karbon çeliği 500 kat.
sap maun
balçak pirinç

begeninize sunuyorum

Durukan Türe:
detay resimlerde katmanları görebilirsiniz. bir yüzündeki desen ise sıcak kaynak yaptıgım son katmanın ızı....

Durukan Türe:
damas, su üstündeki hareler demek. pek çok saat calışma ter, emek, pek çok başarısz deneme....

Kayahan Horoz:
Elinize sağlık Durukan Bey.  Bıçağın yüzeyinde görülen desensiz "adacıklar" bahsettiğiniz sıcak kaynak yapılan son katmandan mı kaynaklanıyor?  Eğer öyleyse, böyle bir son katmana neden ihtiyaç duydunuz?

"Damas" sözcüğünün anlamı konusundaki yazdıklarınızın yanlış anlaşılmalara neden olmaması için bir noktayı vurgulamak istiyorum:  Şam kentinin Arapça adı olan "Dmaşk" sözcüğünün, kentin kurucusu olduğuna inanılan ve Nuh peygamberin torununun torunu olan Dmaşk'tan geldiğini söyleyenler olduğu gibi, "hızlı giden deve" anlamında ve kentin kuruluşu sırasındaki çabukluğa atfen konduğuna inananlar da bulunmaktadır.  Her halükarda, "Damascus" bu kente Batılılar'ın verdiği isimdir ve Roma İmparatorluğu döneminde kentin "Dumuskus" (=çift misk) olan adından türemiştir.

Bence bizlerin bu tekniği adlandırmak için İngilizce "damascus" sözcüğü yerine, Osmanlı döneminde kullanılan "dımışki"yi, yahut Türkçe tercümesi olan "Şam işi"ni kullanması daha doğru olur.  Daha "teknik" bir isimlendirme için benim "yoğruk örüntülü" ifadesini kullandığımı hatırlarsınız.  Genel kullanıma yönelik olarak Türkçe bir terminoloji oluşturma konusunda daha önce de yazışmıştık, bence bu konuyu öncelikli olarak gündemimize almalıyız.   ;)

Ufuk Özgöz:
eline sağlık duru

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git