LAMİNE ÇELİK ( SAN-MAİ )  (13952 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
LAMİNE ÇELİK ( SAN-MAİ )
« : 19 Kasım 2010, 11:10:20 »
Arkadaşlar bayram tatilinde bitirmeye çalıştığım bir bıçağın işi erken bitince bende daha önceki bir denememde olumlu netice veren bir çalışmayı hayata geçirmeye karar verdim.

1060 – L6 – 1095 çelikleri ile san-mai denemesi yaptın. İş henüz bitmedi ilk kaynağını yapıp yarım bırakmak zorunda kaldım( zaman, zaman, zaman :-\ ) , ama ilginizi çekeceğinizi düşündüğümden paylaşmak istedim.

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: LAMİNE ÇELİK ( SAN-MAİ )
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2010, 11:12:17 »

Şu anda 3x1x12 cm’ lik bir lama halinde daha dövüp bıçak formuna gelecek, biraz daha işimiz var yani

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2010, 14:06:14 »
Eline   koluna  sağlık  Gökhan  usta . Bilgi ve  beceri  bayram tatilinde  bile  araştırmayla üst  üste lamine olmuş . Çıkacak  ürün  beklentini  karşılasın ya da  karşılamasın kesinlikle  bu  özverili  çalışmanın  karşılığında  sana  çok  şey  öğretmiş olacak . Tabii  bizlere de . Hepimize  örnek olan araştırmacılığın ve gayretin  için bir kez daha  teşekkürler. Ben  senin  emeğinle  çıkacak  ürünün de  hem çelik  hem de bıçak olarak  herkese   parmak ısırtacağından  eminim . Bu yapılmayanın  peşinde inatçı takipçiliğin ve  alçak gönüllü gayretin bana   Cenap  şahabettinin in  çok beğendiğim bir sözünü tekrar hatırlattı  izninle  paylaşayım da kayda geçsin : Yerinde  sayanlar  yürüyenlerden   daha  fazla  gürültü  yapar . Bayramın  mübarek olsun .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2010, 14:19:16 »
Eline sağlık Gökhan, çok keyifli ama bir o kadar da zorlu bir projeye adım atmışsın, helal !  -^b
Bu arada 1095'in etrafında nikelli çelik kullanma fikri çok hoş. Güzel bir kontrast yapacak çekirdek katmana. Merakla bekliyorum sonucu...

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2010, 00:55:36 »
Helal sana Gökhan dostum! Merakla bekliyorum sonucu  -^b

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2010, 10:53:37 »
teşekkürler arkadaşlar ama daha çok işimiz var,

bu lamine lamayı yapmak 1 saat gibi bir zamanımı aldı ama daha uzun saatler üzerinde uğraştıracak bir işe başladım, hele benim gibi kaplumbağa hızında iş yapan biri için bu işin bitmesini uzun süre bekleyeceğiz gibi duruyor.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2010, 18:24:06 »
Eline sağlık Gökhan; nasıl bir bıçak formu düşünüyorsun bu çeliğe? Şöyle güzel bir kama yapsan yakışır bence ;)

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2010, 01:56:56 »
Eline   koluna  sağlık  Gökhan  usta . Bilgi ve  beceri  bayram tatilinde  bile  araştırmayla üst  üste lamine olmuş . Çıkacak  ürün  beklentini  karşılasın ya da  karşılamasın kesinlikle  bu  özverili  çalışmanın  karşılığında  sana  çok  şey  öğretmiş olacak . Tabii  bizlere de . Hepimize  örnek olan araştırmacılığın ve gayretin  için bir kez daha  teşekkürler. Ben  senin  emeğinle  çıkacak  ürünün de  hem çelik  hem de bıçak olarak  herkese   parmak ısırtacağından  eminim . Bu yapılmayanın  peşinde inatçı takipçiliğin ve  alçak gönüllü gayretin bana   Cenap  şahabettinin in  çok beğendiğim bir sözünü tekrar hatırlattı  izninle  paylaşayım da kayda geçsin : Yerinde  sayanlar  yürüyenlerden   daha  fazla  gürültü  yapar . Bayramın  mübarek olsun .
Öncelikle gökhan abi ellerine sağlık. Lamine damascus tarzı birşeymi oluyor? Tam olarak bilgi sahibi olmadığım konular dövme konuları ama çok hevesliyim büyük ihtimalle ilerde bir dövme atölyesi kurabilirim kendime...

Bekir abi. Alıntıladığın söz içime oturdu :'(

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2010, 09:38:17 »
Sancar ne yapacağıma henüz karar vermedim ama kama yapmakta bir seçenek tabii…

Berke lamine çelik ( san-mai ) genelde Japon bıçak ustalarının kullandığı bir yöntem ve genel olarak yemek bıçaklarında kullanılıyor. Ortada yüksek karbonlu, sert, iyi ağız tutan bir çelik ve yanlarda daha az karbona sahip, esnek çeliklerin birleşimi ile oluşan bir çelik türü diyebiliriz.
Bu farklı çeliklerin birleşimi damascusta olduğu gibi ocak kaynağı ile gerçekleşiyor. Tabii damascus bu işe göre oldukça zor ve zahmetli ama bu işinde kendi içinde zorlukları var, özellikle dövme işleminde bütün katmanları eşit olarak dövüp, sert çeliği en orda da sabit tutup bıçağın ağzına denk getirmek gerekiyor.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2010, 03:54:02 »
Bilgilendirme için teşekkürler üstad. Saygılar...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #10 : 22 Kasım 2010, 10:20:36 »
Geçmiş bayramın kutlu olsun topraam. Gerçi zaten ocağın başına gidebilmeni sağlamasıyla bayram tam bayram olmuş hani.  -^b

Eline sağlık, ben tam Kırklareli'deki 1 milyoncularda bekli ilerde işime yarar diye testere ararken sen olayı fiiliyata dökmüşsün. Umarım çalışman iyi sonuç verir.

Bir süre önce bir eğe parçasını döverken kıvırıp kendine kaynatmam gerekmişti ancak sonuç başarısız olmuştu. Şimdi acaba sorun yeteri sıcaklığa çıkamamam mıydı diye düşünüyorum.

Sen ilk çekiçlemeye başlamadan önce kaynaklanacak malzemeyi hangi renge / sıcaklığa çıkarıyorsun?

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2010, 10:31:33 »
 :D seninde topram,,

aslında bu işin en basit anlatımı, borakslanmış çeliğin üzerinden kıvılcımlar sıçramaya başladığında diyebiliriz.
1200 ve üzeri sıcaklara çıkıldığında kıvılcımlar sıçramaya başlıyor. tüm ısının dengeli olarak parçayı ısıttığını gördüğünde ocaktan alıyorsun çeliği.

bir ara gelde bu işi pratikte çözelim anlatmak ta bir yere kadar, görmen lazım.. -^b

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2010, 10:50:32 »
Ohoo, benim o sıcaklığa çıkmam için teknolojiyi değiştirmem gerek. Kırmızının ötesine geçemiyorum henüz. Sanki kömür + körük teknolojisi için imalata başlamak gerekecek gibi. Baca sorun, kısa süreli çalışmadan sonra bir de ocağın sönmesini sağlamak gerek. Yine de gazdan daha uygun gibi geliyor bu iş için...
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2010, 11:35:26 »
aslında bir bakıma öyle, gaz daha pratik ve hızlı olsa da kömür ocağının da çok daha kullanışlı oldu durumlar var.

aslında sen gördün benim ocağı, durukan'la geldiğinizde bütün gün hiç sönmeden yanmıştı ve en fazla 5 -6 kilo kömür yakmışızdır.
bu çalışmada da 1- 1,5 kilo kadar kömürle bu noktaya geldim, hatta ocakta yanmakta olan bir miktar kömürü de söndürmek zorunda kaldım...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2