TRAKYA'DA DIMIŞKİ ( wootz & bulat ) YAPIMI  (17841 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
TRAKYA'DA DIMIŞKİ ( wootz & bulat ) YAPIMI
« : 23 Ocak 2011, 00:36:28 »
Arkadaşlar,

bu hafta sonu bir dımışki denemesi yapma niyetim vardı, sağ olsun eylem'de davetimi geri çevirmeyip  geldi, gelişi hayırlı bir işe vesile oldu, ayağı bereketli geldi.

hycast ile yaptığım potadaki ilk denemede başarısız olmama rağmen, öğleden sonraki grafit potadaki ( pota için eyleme çok teşekkürler -^b ) ikinci denemede nur topu gibi bir dımışki yumurtamız oldu.

tabi bu bir deneme olduğu için pek çok şeyi minimize ederek çalıştık, yumurta 100gr falan.
ama Türkiye'de bir ilk olması ve örnek teşkil etmesi bakımından görmeniz gerektiğini düşündüğümden sizlerle paylaşıyorum,, ;)

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: TRAKYA'DA DIMIŞKİ ( wootz & bulat ) YAPIMI
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2011, 08:39:50 »
Helal olsun ikinize de! Ellerinize sağlık. Gerçekten tarihi bir hadise bu. Nihayet polat döküldü ya memleketimizde artık gerisi gelir!!!!  -^b -^b -^b -^b -^b

Biraz daha anlatın, ne terkib kullandınız, nasıl döktünüz?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2011, 10:12:49 »
Sancar bu bir denemeydi ve buradaki asıl amaç çeliği sorunsuz bir şekilde eritebilmekti,

şu an için o engeli aşmış bulunuyoruz. yumurtanın üzerindeki dentrit yapının alt kısımlarda da olması homojen bir şekilde soğuduğunu ve dentrit yapının tüm iç yapıda bulunduğunun bir kanıtı. tabi bunu dövmeden bilemeyiz ama ben şimdilik bu yumurtayı dövme taraftarı değilim. 200 yılı aşkın bir zamandan sonra bu topraklarda yapılan ilk dımışki yumurtasını bu hali ile saklayacağım,

ama bundan sonrakilerin gözünün yaşına bakmam ;)

pik demir ve düşük karbonlu bir demir kullandık, % 1,8 yada 1,9 karbona sahip bir yumurta elde etmeyi amaçlayarak bir karışım hazırladık,

bundan sonraki hedef; tarifler, sıcaklıklar ve süreler üzerinde değişiklikler yaparak en iyi sonucu elde etmeye çalışmak olacak.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2011, 12:02:25 »
Eveet ben de mesajımı atayım.

Dün yağmur çamur içinde 500 km yol yapınca yorgunluktan bu mesajı yazmam şu ana kadar sarktı.

Grafit potanın tabanında kırık vardı. Zaten bir ben üstten yumurtanın rengini görünce tamam dedim. Bu yolda gitse bu pota neredeyse şehit sayılır diye kırdım gitti.  :)

Olayı iki "kızan" olarak gerçekleştirmek bunun en güzel tarafıydı.

Bu çalışmada kimin ne payı var derseniz en aşşa %90 Gökhan'ın, haddim olmayarak benimki de taş çatlasa %10 diyorum.

Evet elimdeki fotoğraflardan gözlerinizin zevki için seçebildiğim üç tanesi:

Yumurtanın üstü:

Yumurtanın altı:

İlk, nispeten başarısız denememizden artan bir parçadaki ayrıntı:

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2011, 12:08:54 »
bu saatten sonra söylenebilecek bir söz varmı  acaba diye düşündüm........ abi cırak lazımmı .....en doğru söz bu ellerinize sağlık elleriniz dert görmesin bu büyük bir başarıdır soğ olun var olun dünya gözü ile bunu da gördükya gerisi gelir  durmak yok daha büyüklerini dökünceye kadar size uykuda  yok

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2011, 12:57:19 »
Eylem, Gökhan tekrar ve tekrar helal olsun diyorum! Bence de bu yumurtayı saklayın, hatta bir imkan varsa üstüne tarih ve imza atmalısınız. Ama sonraki döktüklerinizden de şöyle güzel bıçaklar, kamalar, hançerler yapın ki gösterip ele karşı övünelim.  -^b -^b

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2011, 17:07:33 »
  Kendi  küçük değeri  çok büyük    bu  güvercin :D   yumurtası  eski ve kalın  duvarların  en  baba olanının  yıkılışının  haberi    Gökhan ustam  -^b
Yine  bir ilki  sessiz , sedasız   gerçekleştiren elleri  , ellerimizin  var  gücüyle  alkışlıyoruz .   
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2011, 17:23:07 »
çok sağolun,
bunu hep beraber yaptık aslında. hepinizin emeği geçmiştir hakkınızı helal edin.!!

bir video da buna hazırladım. :D

http://www.vimeo.com/19088335

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2011, 17:24:10 »
Beyler, size helal olsun diyorum  -^b
Bence bu yumurtayı saklamak iyi bir fikir! Bu bir başlangıç, ileride daha büyük daha farklı ve daha da başarılı işler gelecek...kapı açıldı bir kere!

Not:iyi kamera erimemiş ateşin gözünü çekerken :-)
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011, 17:31:38 Gönderen: Ercan Şarbat »

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Ocak 2011, 17:53:05 »
Video için ayrıca teşekkürler, bu tarihi hadisenin kayıt altına alınması açısından çok iyi olmuş. Dilekolay yanlış bilmiyorsam nerdeyse 200 yıldır memleketimizde dökülen ilk polat olmalı bu  -^b
İzlerken içim gitmedi desem yalan olur; Allah beraber polat dökmeyi de nasip eder inşallah   :)
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011, 17:55:05 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2011, 21:46:56 »
Eylem, Gökhan,

Bende Arkadaslara katilip aynen eliniz ve allinizin teri ile yapilan bu seneler sonra "Yumurta" icin kutlar, eLLERINIZ DERT GÖRMESIN ustalarim demek isterim cani gönülden.... -^b -^b -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2011, 06:44:38 »
Gökhan Bey, pota çeliğine olan ilginizi de, kısıtlı imkanlarla ve büyük fedakarlıklarla giriştiğiniz denemeleri de en yakından bilen kişi olarak içtenlikle kutlarım sizi.   -^b -^b -^b

Artık yumurta yapabileceğimizi biliyoruz; sıra geldi onu işleyecek donanımı oluşturmaya...   ;D

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2011, 08:59:03 »
çok teşekkürler, cebehane olarak ilk yola çıktığımız tarihten beri bunu yapacağımıza olan inancım asla azalmadı, imkanların ve koşulların elverdiği ölçüde, hepinizin destekleri ile bu engeli yavaş yavaş aşıyoruz,  -^b
kayahan beyinde dediği gibi bu işin birde bu yumurtayı işleme aşaması var ki asıl sorun teşkil eden kısmı o. !! biz şuanda emekleme aşamasındayız, asıl güzel haberler bundan sonra gelecektir, dımışki bıçaklar kamalar hatta kılıçlar yapıldığını görmek gibi mesela  ;D

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2011, 21:27:56 »
Tebrik ederim, birbiri ardına çok önemli adımlar atılıyor inşallah devamı da çok güzel bir şekilde gelecek :)

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Ocak 2011, 20:32:01 »
Maşallah Rabbim başarılarımızı daim eylesin inş.. ankarada çalışma yapabileceğimiz herhangi bir atolye vb yer varmıdırki acaba, nasıl gıpta ettim size anlatamam .. normalde enerji ile daha çok ilgileniyorum ama bir makine müh olarak döküm sanayinde iş bulmaya çalışacağım gibi bu işleri görerek :)

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2