Kolleksiyon  (68067 defa okundu)

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
Ynt: Kolleksiyon
« Yanıtla #45 : 24 Ekim 2009, 01:58:24 »
Buda cok begendigim birtanesi. 80 cm uzunlugunda.

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 24 Ekim 2009, 02:14:09 »
Hizimi alamadim, birde bu Türk bicagi var 1700 lü yillardan. Ve acik arttirma 14.000 Eurodan basliyor. Bu fiyatlari yazmamim sebebi hepimizin gözleri acilsin diyedir. Yoksa benim almak gibi bir niyetim yok :-) Keske imkan olsada alabilseydim o baska. Ben memlekette hala disariya cikarilmamis güzel antika ata yadigarlari oldugunu saniyorum. Bari bir bilinc yaratilsinda onlara sahip cikilsin.

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 24 Ekim 2009, 02:16:55 »
Su iscilige bakin, ustalar sanirim daha iyi analiz edeceklerdir.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 24 Ekim 2009, 21:51:54 »
Çok değerli, sanatlı eserler. Lakin bıçağın sapı daha sonra yeniden yapılmış olabilir. Zira namludaki süslemeye göre çok sade ve hatta biraz da kaba duruyor. Humbaracacı ahmet Paşa'nın tam yaşadığı tarih nedir acaba? Zira miğferi tarihlemekte biraz zorlandım. 14-15 vve erken 16. yüzyıl derbendi tarzı değil daha geç dönem tasbiçimli safavi ve memlük etkili görünümlü, lakin bu sefer de yuvarlak,  geçmeli tepelik ve zincir enselik bu tarza uymuyor. Ayrıca bu dönem miğferleri ekseri tombak veya tunçtur. Bu miğfer ise çelik gibi geldi bana. Orjinalliğini bozacak şekilde farklı dönem malzemeleri monte edilmiş olabilir.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 25 Ekim 2009, 00:44:35 »
Sancar beye katılıyorum,
Bıçağın kabzası tamir görmüş gibi.Ama kabzaya takılmamak lazım.O ne işçilik öyle. :o
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 27 Ekim 2009, 00:22:20 »
Mevzu olunan Humbaraci Ahmet Pasaya ait denilen migfer tam tamina 62.000 Euroya alici buldu. Tabii komisyonlar filan 70.000 Euroyu ödemistir alan insan. Yine daha önce resmini yolladigim bicak 15.200 Eurodan satildi. Osmanli zirh 12.000 Euroya gitti. Kimler aldi bilmiyorum ama alanlar Türk degildi sanirim. Aah ah icim gidiyor ama ne care. iste böyle izleyip duruyoruz. Belki bizden sonraki kusaklar daha zengin olurda toplar bunlari.
Bende kiyisindan kösesinden birseyler aldim, yataganlar icin pazarligim sürüyor. Bir deli cikip fiyatlari cok yükseltmez ise birkac Osmanli kilicini daha kolleksiyonuma katicam umarim.

Benim icin en kötüsü, sadece kendi tecrübelerim ve begenilerimle fiyat bicmek. Keske konunun uzmani birileri olsaydida bu kilic su fiyat eder, bu eser bu para eder deseydi. Belki vardir birileri yada artik biz kendimizi yetistirip bu isi ögrenenecegiz. Bizden sonrakilerede hangi eserlerin pesine düsmeleri gerekir, nasil fiyatlandirmalari gerekir ögretecegiz.

Eskisiyle yenisiyle bu isleri bu sitede cözecegiz, cözmeliyiz. Cünkü bu konuyla ugrasan bu ise gönül vermis baska bir insan topluluguna ben rastlamadim Türkiye´de. Üretim konusunda alinan mesafeyi ve ugraslari gördükce cok seviniyorum. Birde eski eserler konusunda bilincli birileri olsa ne güzel olurdu. Aslinda Sancar hocam ve bazi arkadaslar gercekligi konusunda aydinlatici fikirler söylüyorlar ama birde fiyat konusu, eserlerin üstündeki eski yazilarin okunmasi gibi konularda, birileride zamanla katilir belkide aramiza.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 27 Ekim 2009, 03:00:59 »
Sağolun Aydın bey, lakin fiyat ekspertizi için malzemenin kendisi hakkında akademik bilgi sahibi olmanın yanısıra piyasaya vakıf olmak, yani bu eserleri alıp satıyor, genel fiyatları biliyor, dünya çapındaki özel satışları ve müzayedeleri takip ediyor olmak lazım. Bu da neredeyse profesyonel bir iş. Türkiye'de silah üzerine uzmanlaşan eksperler var mı bilmiyorum ama gözüme çarpan bazı fahiş fiyatlar bu alanda çok eksik olduğumuz izlenimi veriyor bana.

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #52 : 27 Ekim 2009, 10:15:57 »
Muhteşem eserler, bizimle paylaştığınız için teşekkürler Aydın Bey.

Bu arada elinde kılıç kolleksiyonu olanlardan bir ricam olacak. Bizim gibi bu kılıçların benzerlerini ilerde yapmak isteyenler için bir veri tabanının oluşması gerek. Elinize geçen kılıçların ölçülerini tam olarak not alırsanız gelecekte çok yararlı olabilecek bir bilgi birikimine katkı yapmış olabilirsiniz...

Veri tabanında olması gerekenler için bir örnek vereyim. Komşumun elindeki bir yatağanın ölçülerini çıkarmıştım:

Yatağan (neslihan):
-Boy : Toplam 71.2 cm. Namlu 57.1 cm.
-Kalınlık: Ricasso (balçak önü) 9mm. Uç 2 mm, kuyrukta 5.5 mm
-Denge noktası: Balçaktan 96 mm önde..
- Harmonik nokta: Kıçtan 12 cm önde..
 - Genişlik: Ricasso 3.25 cm. Denge noktası 3 cm.  Uçtan 6.5 mm geride 2.4 cm. Kabza 3 cm.
- Yiv: Çift taraflı, 18 mm kalınlıkta, başlangıç noktası balçaktan 26 mm önde, bitiş uçtan 15.8 mm arkada. Sırttan ortalama 1 cm içerde. Ortalama yiv derinliği 2.5 mm.
- Balçak yaklaşık 25 mm kalınlıkta, 11.5 mm genişlikte..
- Kabza. Çift parçalı çerçeve + gizli kuyruk tekniği. İki taraflı deri, kafes kesik bezeme, 5 demir perçin. Sağ yandaki deri topuz ile bir perçinle birleştirilmiş...
-  Kuyruk: 85 mm uzunlukta, 5.5 mm kalınlık.
- Topuz (Arka - kıç - balçağı) : 5 cm uzunluk.
- Kılıç ustası : Namluda "M" işareti.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2009, 10:19:50 Gönderen: Emre Kipmen »

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 27 Ekim 2009, 15:55:34 »
Emre bey işinize yararsa bende II.Beyazıd'ın kılıçlarının ölçüleri olacak; daha önce foruma koydum mu hatırlamıyorum ama öyle de olsa tekrardan zarar gelmez ;) :

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #54 : 27 Ekim 2009, 23:21:30 »
Teşekkürler Sancar Bey, hemen kaydettim resmi. Ne olur ne olmaz, bakarsınız bi tane yapıveririz  ;D

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 27 Ekim 2009, 23:52:06 »
Teşekkürler Sancar Bey, hemen kaydettim resmi. Ne olur ne olmaz, bakarsınız bi tane yapıveririz  ;D

Ahh ahh Allah söyletti heralde Emre bey, o kadar çok istiyorum Türk kılıcının Türkiye'de tekrar üretilmeye başlamasını...Keşke sizin gibi bir usta bu işe el atsa :D

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #56 : 28 Ekim 2009, 00:14:32 »
çok teşekürler kılıç ölçüleri için kurban bayramından sonra ilk işim bu ölçülerde bi tane kılıç yapmak olacak

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 28 Ekim 2009, 00:33:45 »
Siz sağolun Abdurrahman bey, merakla bekliyorum eserinizi :)

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #58 : 28 Ekim 2009, 02:02:06 »
Neden olmasın, yakında çok yakında, kararlıyım pota çeliğinden bişeyler yapmaya  8). Abdurrahman Bey, muhteşem, heyecanla bekliyoruz  :)...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 28 Ekim 2009, 16:13:25 »
Merhaba arkadaşlar,
Bende kılıç yapmanın peşindeyim.Kafamda tasarladığım bir yol vardı ama çıkmaza girdi.Ankarada bıçak yapan bir arkadaş var,kurbandan sonra bir akıncı palası yapacağız.Be ölçüleri hazırlayacağım.Artık yapmamız lazım diye düşünüyorum.Aslında burada en büyük görev Emre beye düşüyor.Yağ var, un var,şeker var artık bir helva yapıp sunması gerekiyor.Ne dersiniz yanılıyormuyum.
Bir noktaya takıldım o kılıç 2.Bayezıt ın kılıcımı? ben onu daha çok 1800 lü yıllardan bir padişaha ait olarak biliyorum.Bayezıt ın kılıcında el koruması yoktu diye hatırlıyorum.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2