Başlarken > Tanışalım - Sohbet Edelim

Yardıma ihtiyacım var!

<< < (3/3)

Cengiz Çetin:
Emre bey merhaba,
Konuyla ilgili arkadaşlarla görüştüm. İstanbuldaki tanıdığını aradı ama ulaşamadı.Bu konuda yardımcı olabileceklerini söylediler.İstanbuldaki arkadaşlarıyla görüştüklerinde bana haber verecekler.
Kolaylıklar dilerim.

Emre Kipmen:

--- Alıntı yapılan: Cengiz Çetin - 19 Ocak 2010, 22:32:18 ---Emre bey merhaba,
Konuyla ilgili arkadaşlarla görüştüm. İstanbuldaki tanıdığını aradı ama ulaşamadı.Bu konuda yardımcı olabileceklerini söylediler.İstanbuldaki arkadaşlarıyla görüştüklerinde bana haber verecekler.
Kolaylıklar dilerim.

--- Alıntı sonu ---

Çok çok teşekkürler Cengiz Bey, merakla bekliyorum, umarım güzel haberler gelir. Bu arada ben de elimden geleni yapıyorum ama daha bir sonuç çıkmadı...

Cengiz Çetin:
Bu arada, bu resimler bana bir moğol yayına mal olacak gibi görünüyor.:))))))

Emre Kipmen:

--- Alıntı yapılan: Cengiz Çetin - 19 Ocak 2010, 22:48:55 ---Bu arada, bu resimler bana bir moğol yayına mal olacak gibi görünüyor.:))))))

--- Alıntı sonu ---

Hımm, o durumda ben de size bir bıçak borçlanırım :) Ne dersiniz?

Fahrettin Yurtbay:

Emre Bey
Müzedeki bir kılıcın yüksek çözünürlükteki bir fotoğrafından yola çıkarak perlit oranını veya karbon oranını  ve içeriğini belirlemek veya  tahmin etmek kanımca imkansız gibi. Bunun nedeni perlitleri farkedilir hale getirmek için dağlama dediğimiz bir oksidasyon işlemine tabi tutmak gerekli. Ondan sonrada mikroskopla  100-200 gibi büyütmelerle tahmini bir yaklaşımda bulunabilirsiniz. Burda olması gereken ki ancak fabrikalarda ve  laboratuvarlarda yapılan spektral analizle  çeliğin  bileşimini belirleyerek kalitesini veya standartını tespit etmek.
Ülkemiz şartlarında  benim amatör arkadaşlara tavsiyem kıvılcım testi dediğimiz basit bir testle çeliğin karbon miktarını yaklaşık tahmin etmek . Bununla ilgili ingilizce stelerde bilgi ve  resimler vardır. Burada  referans bazı çelikler olursa yararlı olabilir. Örneğin makaslarda % 0,6, tırpanlarda % 0,80 rulmanlarda % 1,1 gibi kaba bir  yaklaşımda bulunabiriz. Bunların kıvılcımları ile kıyaslayarak kaba bir yaklasım oluşturulabiklir. Bu fabrikalarda  zaman zaman uygulanır, malzeme karışıklık şüphesinde, karbon oranında alışan gözler %0,2 lik bir farkı ayırt edebilir.
Fahrettin Yutbay   yutbayf@yahoo.com

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git