İlk Bıçağım  (9905 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
İlk Bıçağım
« : 28 Ağustos 2010, 14:27:19 »
İlk işim olan 18. yy. hançeri şerit zımpara makinasını beklerken, bu küçük şey ağabeyinin sırasını aldı. Paylaşıyor ve eleştirilerinizi bekliyorum.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2010, 16:40:04 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Ynt: İlk Bıçağım
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2010, 16:19:35 »
Çok güzel...    -^b   -^b   -^b

İlk çalışmanız olarak bu bıçaktaki yönelime atfen, bir metal sanatçısı kazanmak üzere olduğumuzu söylemek hiç de abartılı olmaz bence.    ;)

Namlu çok özgün ve genel formla çok uyumlu olmuş.  Ağız bitimindeki küçük girintinin gerçekten gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu arada, peşrevi nihavendden seçmenizi de çok manidar buldum...    ;D

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2010, 02:09:59 »
Çok hoş orjinal bir eser, hele ki bir ilk eser için çok başarılı. Peşrevi böyle attığınıza göre asıl fasıl nasıl olacak kim bilir :D
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2010, 10:07:47 »
İncelikli övgüleriniz  için teşekkür  ederim  . Gayretim  bu övgülere  layık  işler  çıkarmak için olacak.  Birde  küçük  latife  Kayahan  bey :Batılı  keratalar    bizden güçlü  esintiler taşıyan  yeni yorumları kolaylıkla  algılayıp  uygulayabilsinler diye  de batı müziği enstrümanları ile    rahatça  icra  edilebilen NİHAVEND' İ  seçtim   :) :). O  küçük  çentik  konusunda  haklısınız  geleneksel  üslubun  dışında ve şimdi gözüme batıyor  ama çok fazla örnek görerek bir anlamda şartlandığımız batı  tarzı da  küçük  bir esintiyle   ilk işimde   temsil ediliversin . ;)
PİRİ REİS

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2010, 12:53:59 »
nihavent peşrev,  :o

buna benzeyen bir bıçağı bundan 3 yıl kadar önce yapmıştım. hatta son kısımdaki bitirişi gördüğümde şaşırmadım desem yalan olur. ;)

bu tip bıçak yapmak, dövme konusundaki beceriyi göz önüne seriyor sanırım ve sizde bu konuda gayet başarılısınız Bekir bey.

aslında ocağı olan herkesin denemesi gereken bir bir tarz, çeliğe şekil vermenin ne kadar zevkli olduğunu böyle bir tecrübeden sonra daha iyi anlayacaklarını düşünüyorum. -^b

bir kaç örnekte benden olsun..

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2010, 13:36:21 »
Gökhan . şaşırmak  ne kelime dilimi yuttum ..! :o :o inanılır gibi değil.. bu kadar  duygu  benzerliği nin     işe  yansıması . ya da  adına  ne denir bilmiyorum . Resim  bile çizmeden  ısıtıp döverek başladığım her  sonraki fasılı , çıkan şekle göre o  anda  tasarlayıp tamamladığım  bir işte  bu neredeyse tek yumurta ikizliğini  izah edemiyorum.. şaşkınım.
PİRİ REİS

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2010, 14:33:40 »
Bekir bey izah edilecek bir durum değil zaten, sanırım benim her bir haltı denememden kaynaklanan bir benzerlik. yani başka bir şekil vermiş olsaydınız belki ona benzer bir işide daha önceden yapmış olabilirdim. :D ;)

12 yaşımda ilk yaptığım bıçaklar bunlara benziyordu ( tabii çok daha kötüydüler  :-\ ), elim kırılsın diye inşaat demirlerinden bu tür bıçaklar dövüyordum. demir döverek çıktığım bu yolda yaptığım ilk işlere benzeyen bu bıçaklardan hala arada bir yaparım ve sizinde bu tarz bir bıçak yapmış olmanız beni gerçekten çok sevindirdi.

umarım bu tarz işleri yapmaya daha çok fırsatınız olur, çünkü benim için seyretmesi bile zevkli ;)...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2010, 00:02:41 »
"Aklın yolu birdir" diye boşa dememiş olacak atalar. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2010, 01:28:25 »
Bekir bey elinize sağlık. bükümün düzgünlüğü de, bıçağın geneli de çok güzel. Cıva çeliği ile pek uğraşan yoktu. Çok güzel bir çelik olduğundan sizin de bunu kullanmanız hoş oldu.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2010, 10:50:03 »
Bekir Bey, üretim sürecinin anlatımına dahi bir tarz kattınız ya, çok yaşayın siz...    ;D  -^b

Doğrusu, çizerek anlatmak çok iyi bir fikir, kaleminiz de çok başarılı.  Aslında ben de tam biraz teknik detay isteyecektim sizden; kullandığınız malzeme ve ısıl işlem bilgilerini de bizimle paylaşır mısınız?

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 30 Ağustos 2010, 14:18:34 »
Teşekkür ederim  Kayahan bey. Sözlü  yada  yazılı  anlatımın  yetersiz  kaldığını  ve tam anlatmadığını  fark ettim  .  hepimiz   Böyle basit  çizimlerle  yeni  bir anlatım  geliştirsek  dilimizi  bilen de bilmeyen de  bir  bakışta  kolayca  anlasa . Bir fotoğraf  bir de " Nasıl yapıldı " .  Tek kelime  söze  gerek yok .Malzeme olarak   daha önceki bir  kalıp  işimden  kalan  8 mm çaplı  cıva  çeliğini  kullandım . dövmede de  tesviyede de  hiç  sorun  yaşamadım  rahat işlenen uysal  bir  malzeme . suvermeyi  ve  menevişi  geleneksel usulle yaptım  . Fırınım henüz yok  ısıtma ve tavlamayı   LPG li  oksijen kaynağımın lambasıyla  yaptım . Portakal rengi  sarıya döndüğünde  suda soğuttum . Meneviş için tekrar parlatıp güvercin göğsü rengini  bulduğunda yine suda soğuttum.sertliği ile  ilgili  imtihan etmeye kıyamadım  doğrusu  tekrar  1000  kumla son perdahı  yapıp bitirdim .
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2