Dımışkiyi ararken...  (29332 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Dımışkiyi ararken...
« Yanıtla #30 : 06 Şubat 2011, 05:39:32 »
Sayfa başında Bekir ustanın ayrıntılı anlatımında bir maliyet listesi de olacaktı Uğur bey ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #31 : 06 Şubat 2011, 11:41:09 »
Dikdörtgenler prizması şeklinde bir pota, öncelikle mekanik olarak yuvarlak bir potadan daha zayıf olacaktır.  Kenar ve köşelerindeki artan kırılma riskini dengelemek için daha kalın duvarlar yapıldığında, bu kez de pota ağırlaşacak, malzemenin ergime süresi uzayacaktır.

Bunun ötesinde, kenar ve köşelerin pota içerisinde ısıl cepler oluşturması nedeniyle, işlem sırasında malzemenin farklı noktaları farklı ısılara sahip olacaktır.  Dahası, erimiş malzemenin göstereceği burgaç eğilimini de kesintiye uğratacaktır.

Son olarak, kenar ve köşeler hem malzeme, hem de cüruf tutarak potanın tam olarak temizlenmesine (!) engel olacaktır.

Dolayısıyla, tarihte de, günümüzde de pota yapımında kenar ve köşelerden mümkün olduğunca kaçınılır.  Dövmeye başlamadan önce yumurtaya bir demir parçası kaynatarak tutma sorununu çözmek daha pratik olacaktır.   ;)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #32 : 07 Şubat 2011, 18:51:25 »
Son demlemeden sonra   oval  potadan   üstteki  cam katmanını ince  keski  ile  temizleyip  te  yumurtayı  , potayı  kırmadan   alana  kadar  yaşadıklarımızı    hatırlıyorum da  :D .
   Aman , aman  iyi ki  köşeli  filan  değilmiş  :D :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #33 : 07 Şubat 2011, 21:19:28 »
Benim son seferde yumurta kendiliğinden çıktı. İlk iki potam ömürlü olmadı ama üçüncüde daha iş var gibi...
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Adnan Mehel

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 09 Şubat 2011, 13:16:11 »
tebrikler Bekir ustam kayahan biraderim yumurtlamaya başlamışsınız ve yumurtlatmaya da çalışıyorsunuz. Ben de isterim dmişki dem çaylardan elleriniz kolllarınız dert görmesin . Tebrikler

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 10 Şubat 2011, 10:08:53 »
Kayahan bey, Bekir usta, Aynı fikir Gökhan ve Eylem'in denemesinin başlığına da yazdım; sizin ve onların denemelerini anlatan bir makale yazılıp anasayfadaki Örs, Çelik, Ateş bölümüne konulsa güzel olur diye düşünüyorum. Böyler önemli bir gelişme için tarihe, forum mesajlarından daha kalıcı bir belge olurdu hem de ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #36 : 10 Şubat 2011, 21:24:14 »
Sancar Bey, işin doğrusu, şimdiye kadar yaptığımız denemelerle biz sadece basit kömür ocaklarımızda demiri eritecek sıcaklığa ulaşabildiğimizi görmüş olduk.  Dımışkiye giden yolda bir makale oluşturacak kadar bilgi ve deneyim sahibi olmamıza daha çok var.   :D

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2