İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (131757 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #75 : 26 Kasım 2009, 21:58:55 »
Mergup Bey, ne konuda yardımcı olabiliriz? Ahşap bulma konusu mu? Pek anlayamadım...

Bu arada arkadaşlar, isveçteki firma yerine bu ay Usaknifemakers adlı siteden alım yapacağım. Genel olarak bant zımpara, disk zımpara tablası, çeşitli alet edevat, kılıf yapma ekipmanları ve çelik alacağım. Ayrıca çeşitli biley taşları getirteceğim. Ancak aradığımız her türlü şey bu sitede var. Manda boynuzundan ısıl işlem folyosuna kadar herşey. Sitenin adresi www.usaknifemaker.com . Benim siparişim yaklaşık Aralığın 5'i ile 10'u gibi olacak. Yüklü bir miktar getirtirsek parça başına kargo maliyeti daha da inecektir. Bu yüzden ne ihtiyacınız varsa belirleyin. Siteye girin, detaylı olarak inceleyin, siparişi geçmeden önce hepimiz ev ödevimizi iyice yapalım. Bana mail ya da özel mesajla neler istediğinizi belirtin. Hatta sitedeki ürün sayfalarının adreslerini de bana yollarsanız bana büyük kolaylık sağlarsınız. Eğer ingilizce sorun olursa bana nelere ihtiyacınız olduğunu detaylı yazın ben siteyi araştırıp size bulabildiklerimin fiyatlarını yollarım. Sipariş geçmeden önce kargo fiyatı genel fiyata dahil ediliyor, bu yüzden siparişten sonra bana ürün maliyetinin yanında size düşen kargo maliyetini de yollayı verirsiniz. Hiç acelesi yok, ben kendim ödeyeceğim malzeme ve kargo maliyetini. Siparişten sonra ben size bir özel mesajla banka hesap numaramı yollayacağım...
Bir kaç kısa yol sizin için:

Dövmek için çelikler ve malzeme: http://www.usaknifemaker.com/store/metals-forging-tools-steel-c-93_41.html

Kabzalar için kaliteli Sert ve güzel ahşap : http://www.usaknifemaker.com/store/handle-material-burl-wood-c-95_65.html

Bant zımparalar : http://www.usaknifemaker.com/store/abrasives-abrasive-belts-c-94_42.html

Biley taşları : http://www.usaknifemaker.com/store/sharpening-supplies-c-52.html

Boynuzlar : http://www.usaknifemaker.com/store/handle-material-bone-horn-antler-c-95_66.html

Daha bir sürü ürün var, fiyatlar bence çok makul. Örneğin manda boynuzu 10 - 12 YTL civarında...
Kargo konusu ise şöyle, maliyet kilo bazında, yaklaşık kilosu 14 dolara geliyor, bir de ağırlık ne olursa olsun paket 24 dolara çıkıyor, yani 4 kişi olsak ve ben 5 kilo malzeme sipariş ettiysem yaklaşık bunun bana kargo maliyeti 5 X 14 + 24/4 = 76 dolar çivarında olacaktır. Ancak tek başıma sipariş etseydim bana kargo maliyeti 5 X 14 + 24 = 94 dolar olurdu... Şeklinde...

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2009, 22:02:23 Gönderen: Emre Kipmen »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #76 : 26 Kasım 2009, 22:51:58 »
Unuttum söylemeyi,

usaknifemaker.com'u işleten Tracy Mickley bana bir sonraki siparişimde kaynaksız bant zımpara yapımını anlatan planları (http://www.usaknifemaker.com/store/plans-for-the-no-weld-grinder-sander-nearly-50-pages-p-723.html) hediye edeceğini söylemişti. Bant zımparayı bu planlara göre yapmak için gereken her türlü malzeme de yine sitede bulunuyor: http://www.usaknifemaker.com/store/grinders-sanders-all-kinds-no-weld-grinder-plans-parts-c-99_59.html . Ancak söylemeliyim ki ben de buna benzer bir bant zımpara yaptım zamanında. Ancak bant zımparadan ilham alarak tornacı ve kendi emeğimle yaptım yaklaşık 400 liraya mal oluyor. Eğer bu siteden gerekli malzemeyi alırsanız motor hariç yaklaşık 500 600 dolar civarında maliyet. Bence kendinize bir bant zımpara istiyorsanız sadece planları alın malzemeyi bu planlardan ilham alarak yakınınızda, sanayide veya hurdacılardan tamamlayın derim....

Planları Hediye etme sözü hala geçerli değilse size bildiririm, isteyenler aralarında anlaşım bir tane 25 dolara bu planları alabilirler...
Ben kendi bant zımparamda sadece 8" teker olarak bir parça alacağım buradan : http://www.usaknifemaker.com/store/8x2-poly-contact-wheel-70duro-p-1354.html . Bu tip düzgün bir teker bulamadım Türkiye'de...

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2009, 23:00:37 Gönderen: Emre Kipmen »

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #77 : 26 Kasım 2009, 22:53:12 »
Sancar ve Emre bey, Merhaba...

Evet Sancar Bey gördügünüz resimdeki Parca...

Emre Bey kusura bakmayin, telas icinde Email yarisi gitmis, sonra Fark ettim. Yardim gereken konu, malzeme bulma degil. sapin formunu cikarma olacak.
Ben balkan tipi "büyük Kulakli" yatagan seviyorum. Bir önceki emailde göndermistim resmini yanilmiyorsam. yani uzun lafin kisasi elinde detayli plan ve cizgi veya ona benzer formülü olan Arkadas varmi icimizde. Konu bundan ibaret...

selamlar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #78 : 26 Kasım 2009, 22:55:26 »
yandan görünüs...

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #79 : 26 Kasım 2009, 23:04:46 »
yani elimde olan yatagan saplari farkli...Ama Mors tipinde Büyük Kulakli olsun istemistim.

Ve ikinci sorum:
Eski sapi sökerken, hangi zorluklarla karsilasa bilirim? Altinda gizli percin taktiklarini duymustum eski ustalarin, acaba bu dogrumu?
Yeni sapi en saglam kuvetli tutkalla yapistirsami veya percinle cakmakmi daha iyi yöntem, diye bir sürü soru var kafamda.....

Selamlar

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #80 : 26 Kasım 2009, 23:32:38 »
Mergup bey açıkcası resimlerden elinizdeki yatağanın kabzası bana gayet iyi durumda göründü. Bir sanat tarihçi olarak aşırı derecede harap olmadığı sürece antika bir eser için restorasyon yani yeniden inşa etme değil konservasyon yani olduğu gibi koruma seçeneğini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Zira uzman bi restoratör değilseniz yapacağınız restorasyon esere yarardan çok zarar getirir. Ve bu zararlar geri dönülmez boyutta olabilir. Selamlar :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #81 : 26 Kasım 2009, 23:58:52 »
Mergup bey Sancar beye katılıyorum bencede mevcut haliyle koruyun.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #82 : 27 Kasım 2009, 00:16:46 »
Emre linklere baktım, aslında tekerler filan oldukça pahalı geldi bana ben kendi yaptığım zımpara makinasında kullandığım tekeri çapı büyük borudan yapmıştım ve göbek rulmanlarını filan taktıktan sonra dış yüzeyini de matbaalarda kullanılan bir tür ( inanılmaz dayanıklı)  lastikle kaplamıştım çok güzel çalışıyor sorun çıkarmıyor ve lastiktede aşınma yok. tekeri orada yaptırabilirsen lastik elimde var sana göndereyim sorun değil. Yine bant zımpara için çapı küçük aparatlar içinde bilgisayar yazıcılarından çıkan lastik kaplı ruloları doğrudan başlarına rulman geçirerek kullanmıştım , işe yarıyor ;) lastik biraz sert olduğundan tornalanabiliyor.
Oradaki zımpara makinalarını inceledim, genel olarak malzemeleri oldukça pahalı, kare profillere bile bir dünya para istiyorlar, geçen yıl bir makina yapmıştım okul için neredeyse bu sitedekilerle aynı, öncesinden resim çizmeden yaptım bu yüzden elimde resimleri yok ama aceleye getirmezde herkes beklerse  bir fırsatta makinayı detaylı resimleyip foruma koyayım, yapmak isteyen arkadaşlar yapsın, hatta daha da basitleştirmek aklıma gelmişti ama nasılsa var diye üzerinde durmadım. bir başka seçenekte http://www.makinahirdavat.com/pinfo.asp?pid=12178 bu linkteki makina ben yakından gördüm, özellikle zirkonyum bantla mükemmel işler çıkarıyor ve fiyat/kullanışlılık açısından oldukça iyi bir seçenek gibi.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2009, 00:20:13 Gönderen: Sefa Çabuk »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #83 : 27 Kasım 2009, 12:02:07 »
Ben bant zımpara yapmıştım, çalışıyor, ancak daha kaliteli bir ana teker alıyorum, aynı fikirdeyim diğer parçaların hepsi çok pahalı, değmez. Asıl amacım yukarda anlattığım gibi bant zımparanın planlarının aramızda paylaşılmasıydı....
O küçük makineleri zımpara maliyeti ve aşırı hızlı sabit hızları yüzünden hiç tavsiye etmiyorum. 2 metrelik bir bant zımparanın yapım maliyeti bu makinelerle nerdeyse aynı, 300 liraya çıkma bir motorla çok daha işlevsel bir makina yapılabilir. Bu tip makinaların en büyük artısı üztlerindeki disk zımpara. Sadece disk zımpara için almayı düşünebilirim aslında. Sefa biliyor musun, diskin üstünde cırt-cırt zımpara mı takılıyor yoksa düz alminyum üzerine PSA diskler mi?

« Son Düzenleme: 27 Kasım 2009, 12:09:23 Gönderen: Emre Kipmen »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #84 : 27 Kasım 2009, 12:50:42 »
Emre benim gördüğümde velcro cırt vardı ama sanayide bir arkadaşımda gördüğüm bir başka tipte senin söylediğin gibi düz aluminyum üzerineydi demekki her iki tipi de var. Sana öneri nasıl olsa bant zımparan var onun uygun bir yerine 180 mm spiral taşlar için satılan cırt tablası alıp kendi makinana uygulasan nasıl olur acaba? ???

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #85 : 27 Kasım 2009, 15:03:30 »
Disk zımpara önerisi için teşekkür ederim Sefa, aşağıda iki eklentiyi de göregilirsin benim bant zımparamda... Ancak benim derdim sıfır yalpalı, sert yüzeyde disk zımpara. Bu yüzden sormuştum cırt mı PSA mı diye.

Amacım ayak pedalı kontrollü, açı değişebilen yüksek beygir gücünde, değişken hızlı ve düz sert yüzey üzerinde disk zımpara. Şunun gibi bir şey:

Yarından itibaren bu işe girişeceğim, bıçağın yüzeyini düzlemenin en iyi yolu disk zımpara, diğer tüm yöntemler ya dalgalı ve tam düz olmayan sonuçlar veriyor, ya da elde yapılması çok yavaş oluyor. Özellikle biliyorsundur, çakı yapımında malzemenin düzlüğü çok önemli. Elimdeki bant zımparaya eklenti disk zımparayı kabzalarda ve bıçağın sırtını parlatmada kullanıyorum...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #86 : 29 Kasım 2009, 15:09:07 »
Sen zaten öenrdiğim şeyi yapmışsın, ben de "tere satıyor" durumuna düştüm ;D biraz daha tere satayım o zaman, bant zımparanda salınım fazlamı? eğer fazla değilse zımparanın ön tarafına bir alt dayama yapsan aynı işi görmezmi acaba? Verdiğin fotoğraftaki disk zımparayı yapmak çok zor değilde işte fren, motor devir ayarlayıcı vs işin içine girince biraz işler karışıyor, bildiğim kadarıyla ki zaten sen de araştırmışsındır, devir ayarlayıcılar satılıyor alıp doğrudan bağlıyorsun ama biraz pahalı, onun dışında eğer elinde motor varsa mil çapıyla birlikte ( tabiki kama kanalı ölçüsünüde) işlenmesi gerek aluminyum parçanı bana yollarsan işleyip sana geriye yollarım.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #87 : 29 Kasım 2009, 15:11:06 »
Bu arada Nordellknivesten yapacağın alışverişten vazgeçmişsin sanırım, bu durumda bizim 440C işi yattı galiba.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #88 : 29 Kasım 2009, 15:43:30 »
440 C işi yatmadı, bi bak şuraya istersen http://www.usaknifemaker.com/store/metals-stainless-steel-c-93_35.html?zenid=806524477c613bb92cc3004fda6d6454, Latrobe 14-4 CrMo ürünü oldukça ucuz ve uygun, 440C'den daha gelişkin bir çelik. Ayrıca 154CM, BG42, CPM-D2, S30V gibi oldukça iyi paslanmaz ya da yüksek alaşımlı bir sürü seçenek var

Sağol Sefa desteğin için. Açıkçası Al diski aynı yerden almayı düşünüyorum: http://www.usaknifemaker.com/store/disc-beveled-9-aluminum-t6061-58-bore-for-disc-grinders-beve-p-806.html. Tornacılar pek yanaşmıyor böyle bir iş yapmaya, genelde hassasiyet isteyen şeylerden korkuyorlar gibi geldi...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #89 : 30 Kasım 2009, 01:13:31 »
Buradaki parçalar Nordellknives takinden daha küçük, karşılaştırınca Nordellknives daha hesaplı görünüyor, bakalım oraya kaydoldum sonraki zamanlarda alırım büyük olasılıkla.
Disk pahalıymış bu arada, evet haklısın bizim tornacılar disk dediğinde otomobil fren diskine fikslenmiştir ;D karışık işleri sevmezler, neyse yinede aklında bulunsun sıkışırsan bana malzeme ve ölçü gönderebilirsin.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2