Genel Konular > Diğer Silahlar ve Savunma Gereçleri

Osmanlı Zincir Zırh..

<< < (2/18) > >>

Sancar Özer:
Gökmen beyin müsaadesiyle onun Atlı Okçuluk sitesinde şöyle bir başlık buldum:

http://atliokculuk.blogspot.com/2010/10/tarihi-atl-okculukta-turk-zrh-kullanm.html

Gökmen bey bizim gibi yeni başlayanlar için adım adım resimlerle çok güzel ve ayrıntılı olarak anlatmış zırh yapımını. Meraklıları için bulunmaz bir kaynak. İlk fırsatta ben de deneyeceğim.  -^b

Bekir Çankırı:

Sancar . yukarıda verdiğin  gökmen dostumuzun sitesine  girip " alıcı gözle "  :D  bir daha okudum  ve   hemen  zırh  " yapasım geldi  "  :D :D
 Ellerinize  sağlık  Gökmen bey   harika bir  yol  kılavuzu  olmuş  siteniz .
Tabii  elimdeki  projelerim yüzünden  halka zırha  hemen  başlayamam  ama  şu  cahar  ayna ları  kabartma  denemelerimle  birlikte  çıkarabilirim gibi  geliyor . Örnek  ve  fotoları  özellikle de desenli  , bezemeli  olanları heyecanla bekliyorum .  Arşivlerinizi  bir  karıştırın  bakalım  neler, neler  dökülür. :D

Gokmen Altinkulp:
teşekkürler arkadaşlar, Zırh konusunda Adnan Mehel abimiz ve bilhassa atlı okçu arkadaşım Hilmi Arıç çok emekdardırlar. Ben hadi araştırdım ettim yavaş yavaş öğrene öğrene sadece bir tane yaptım. Arkadaşlar seri üretime geçmişler :)

Hatırlatayım, araştırılması gereken birçok şey var da asıl ilgimi çeken müzedeki zırhların metal kalitesi nasıl? Örn. yüksek karbonlu mu? yumuşak mı? sert mi? Aynalar ve zincir halkaları aynı demirden mi yoksa farklı mı?
Bir de iki halkayı birleştirip pim çakmak lazım, asıl o zaman zırh olur, bizim yaptıklarımız daha ziyade süs sayılır.
Benim aynalar sade alüminyumdan. gerçeklerine daha benzer süslü, yazılı vs tercih ederim tabiiki. Demek istediğim, yapabilen olursa alan da olur :)

Ekte Hilmi beyin yaptığı iki farklı zırhın fotoğrafı var. Bir de kolçak yaptırmış yanına.

Ha bu arada en son 'Muhteşem Yüzyıl' bölümünü izlediniz mi? Sultan Süleyman'a zırh giydirmişler ama öyle adi ve çakma ki utandım. Sanki tiyatro sahnesi de kıyafetler daha çok 'sembolik' yani gerçeği andırması yetiyor sanki.

Sancar Özer:
Harika zırhlar bunlar! Yapanların eline sağlık. Kıskandım doğrusu  -^b

Bir sorum olacak size Gökmen bey, miğferinizi nerden aldınız? Yahut kendiniz yaptınız veya yaptırdınız mı?

Evet o dizideki birçok şey gibi zırhlar da berbattı. Zaten bir bölümünde de amerikan "mameluke" kılıcını taşıyordu padişah osmanlı kılıcı diye, kabzasına da uyduruk çin kılıçlarındaki püsküllü süslerden takmışlardı. Midem bulandı resmen  >:( Yarın da Macaristan seferinden bir savaş sahnesi koyacaklarmış, reklamlarında gösteriyorlar; tamamı süvari olan koca Osmanlı ordusunda bir padişah atın üstünde, başhaseki İbrahim paşa bile yaya saldırıyor düşmana. Birkaç at kiralamak  pahalı geldi heralde >:( >:(

Ben yaşlanıp ölmeden memlekette ecdada hakaret etmeyen doğru dürüst bir tarihi film yapıldığını görsem gözüm açık gitmeyecek.

Uğur Nakaş:
Hilmi hocamla tanışma fırsatımız oldu, hatta bize birkaç çizim dahi bıraktı sağolsun, tavsiyelerde bulundu. Gökemen hocam sizede bir iki sorum olacak:
1- Tel kalınlığı 2 mm veya 1,5 mm olması görünüm olarak zırhı nasıl etkiler
2- Ayna kısımlarını boşbırakmadan örsek aynaları üzerine taksak olabilirmi?
3- Fotoğrafınızda sıra sıra örüğünüzü (sandalyenin üzerinde) gördüm lakin detayını tam anlayamadım yani ilk önce 4+1 li halkalardan bir sıra örüp enine doru sonra 2+1 halkaları onlarlamı bağlıyorsunuz aşşağıya yeni sıra oluşturmak için

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git