DAMASTEEL BIÇAK  (17089 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
DAMASTEEL BIÇAK
« : 23 Temmuz 2009, 21:04:34 »
Arkadaşlar, Kayahan bey tatilde beni ziyarete geldi,

Geldiğinde de damasteel bir parça çelik getirdi. Bizde bu parçayı hem denemek hem de güzel bir bıçak yapmak üzere çalışmaya başladık.( Damasteel dünyada dımışkı çelik üretip satan ve bu işi en iyi yapan şirketlerden biri. ) Kayahan beyle bir günde ne kadar iş yapılabiliyorsa yapmaya çalıştık. Daha sonra işi ben devraldım.

Lama şeklinde bir çelik getirmişti, ilk olarak bu çeliğin sapa girecek kısmını gaz ocağında ısıtarak ve döverek uzattık. Daha sonrada nasıl bir yüz yapacağımıza karar verip, şerit zımpara ve kesici taşla bıçağa ana hatlarını kazandırdık. Parça kısa olduğu için sapın yarısına kadar döverek uzatmıştık, yarısından sonrada başka bir parça ilave ederek sonuna pafta ile diş açtık.
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2009, 21:14:54 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: DAMASTEEL BIÇAK
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2009, 21:05:36 »
Yüzün zımpara işleri yapılarak tüm kusurlar giderildi, daha sonra su vermek için, 1050 derecede 20 dakika ısıtıldı ve yağda soğutuldu. Bu işlem 3 kere tekrar tekrar uygulandı. Temperleme işlemi içinde evdeki elektrikli fırın da 200 derecede yarım saat ısıtılıp suda soğutuldu. Bu işlemde iki kez tekrar edildi. Yüz temizlendi ve sap yapımına geçildi.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2009, 21:06:33 »
Sapta pirinç. Bakır, alüminyum, kalın deri ve maun ağacı kullanıldı.

Balçak ve bıçağın sonunu pirinçten hazırladım. (Balçak ve son kısımdaki pirinçte kaynak yoktur) Sapı oluşturan tüm parçaların boyutları ölçülüp, delikleri delindikten sonra sap tamamen bir kez prova ederek topladım. Olabilecek tüm aksaklıkları giderdiğimden emin olduktan sonra biri yapıştırıcı diğeri sertleştiriciden oluşan tutkalı hazırladım.( isim veremiyorum çünkü yıllar önce gelmişti ve sanayide kullanılan bir türmüş. Üzerinde yazı yok. Ama bildiğimiz 404 gibi )
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2009, 21:17:41 Gönderen: Gökhan Bakla »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2009, 21:08:35 »
Tutkaldan oluşabilecek kirden korumak için yüzü bantla kapatıp, tüm parçaları tutkallayıp yerlerine yerleştirdim, Sapın sonundaki pirinç parçanın içine diş açmıştım. Bu bir somun gibi tüm parçaları sıkarak birleştirdi.

Bir gün sonra tutkal tamamen kuruduktan sonrada testere, şerit zımpara ve eğelerin yardımıyla sapa istediğim şekli verdim.

Umarım beğenirsiniz.  Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2009, 21:25:06 Gönderen: Gökhan Bakla »

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2009, 23:08:31 »
elinize saglık,
çok guzel bir çaışma olmus. acaba çelik hangi tur celiklerden olusmuş. ve ne ile asit işlemi uyguladınız.
bir de tek yuzdeki oluk sızın eseriniz mi?

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2009, 23:14:48 »
hangi tür çeliklerden oluştuğunu tam bilmiyorum durukan, ama kayahan bey bize bu konuda bir bilgi verir sanırım.

asitleme işlemi için hidroklorik asit yani bilinen adı ile tuz ruhu kullanıldı. yoğunluğu biraz az olduğu için renkler biraz soluk oldu sanırım.

oluk işini ben yaptım, kayahan beyin isteği ile çelikteki desenlerin nasıl olduğunu görmek ve göstermek yaptık. bir denemeydi bu aslında. bize bu çelik hakkında pek çok bilgi verdi tabii...
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2009, 17:56:20 Gönderen: Gökhan Bakla »

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2009, 07:14:12 »
 elinize saglı, cok yakısıklı durmus. sırttan agza dogru direk inseydiniz de çok güzel desenler olusabilirdi. buda guzel durmus.
1050 derece demişsin. nasıl anladın? cünkü en onemili aşamalarından birisi bu işin..

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2009, 07:42:29 »
Kayahan beyi çook kıskandım! Hemen bulabildiğim tüm çeliği sırtlanıp geliyorum yanınıza Gökhan bey! ;D ;D

Şaka bir yana gerçekten harika olmuş. Formu çok güzel; oluk da çok estetik durmuş bıçağa plastik bir hava vermiş. Yoğruk örüntünün estetik değerine genellikle o kadar önem vermem ama burada namlu üzerindeki hareler hakikaten çok güzel görünüyor. Elinize sağlık Gökhan bey. Bir sorum olacak: damasteel çeliği tavsiye ediyor musunuz? İşlenme özelliği, suyu alışı gibi yönlerden yüksek karbonlu diğer çeliklerden farkları nedir ve bir üstünlüğü var mı?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2009, 08:51:04 »
evet durukan o da bir seçenekti tabii ama bazı şeyleri denemek istedik ve böyle bir form çıktı ortaya. derecemiz olmadığı için göz kararı oldu o iş durukan, şu çeliğin aldığı renklere göre derecelerini gösteren toblodan yararlandım. dereceyi kesin ölçmek gibi bir şansım yok, o konuda elim kolum bağlı ne yazık ki.

damasteel çeliği tabi ki tavsiye ediyorum, ısıtıp dövülecekse biraz sert, zor dövülüyor. yanlız dövme işleminden sonra ocağın içinde kendi halinde soğumaya bıraktıktan sonra işlemesinde ve talaş kaldırmasında hiç sorun yok. gayet rahat, istediğiniz forma getirebiliyorsunuz. işlemler sonunda su alması gayet iyi ve tahmin ettiğimden çok daha kaliteli.

sonuçta damasteel bir marka ve bu işi yapanlar bunun hakkını gayet iyi bir şekilde vermiş. dımışkı olarak yapılmasına rağmen diğer yüksek karbonlu çeliklerle gayet başarılı bir şekilde yarışabilir.

bu arada ben sürekli orada değilim, arada hafta sonları ve tatillerde gidebiliyorum ama uygun bir ortam olursa gelen herkeze kapım açık. :)
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2009, 09:01:48 Gönderen: Gökhan Bakla »

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2009, 15:04:33 »
Arkadaşlar, doğrusu, bıçak fotoğraflarda göründüğünden bile daha güzel oldu.   ;D

Gökhan Bey'in köyü de, köydeki atölyesi de çok güzel.  Kendisinin ve değerli ailesinin konukseverlikleri beni mahçup etti, ama yine de ilk fırsatta tekrar gitmek için can atıyorum.   ;)

Kullandığımız lama, Damasteel firmasının 935,4 kodlu ürünü.  İçeriğindeki çelikler RWL34 ve PMC27.

RWL34: %1.05 C, %0.50 Si, %0.50 Mn, %14.00 Cr, %4.00 Mo, %0.20 V.
PMC27: %0.60 C, %0.50 Si, %0.50 Mn, %13.50 Cr.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2009, 08:40:44 »
Kayahan bey güle güle kullanın gerçekten çok güzel görünüyor, Gökhan beyin de ellerine sağlık güzel bir iş çıkmış ortaya. Desenlere bayıldım doğrusu

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2009, 11:07:13 »
Hoşgeldiniz Sefa Bey, özlettiniz kendinizi...

Güle güle kullansın, bıçak Gökhan Bey'in...    ;)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #12 : 17 Ağustos 2009, 18:25:45 »
Eline sağlık toprak, ben de Kırklareli'liyim bu arada...

...
derecemiz olmadığı için göz kararı oldu o iş durukan, şu çeliğin aldığı renklere göre derecelerini gösteren toblodan yararlandım. dereceyi kesin ölçmek gibi bir şansım yok, o konuda elim kolum bağlı ne yazık ki.
...

Bu aralar ağırdan ala ala ısıl işlem için elektrikli bir fırın yapıyorum. Fırının metal kasası, elektroniği ve kesilecek bazı tuğlaları var yapılacak şey olarak, onun dışındaki malzemeyi çoktan tedarik ettim.

Fırın işinin altından kalkıp işe yaradığını gördüğümde bu konuda bir katkım olabilir. Biraz zamana ihtiyacım var şimdilik...
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 17 Ağustos 2009, 23:25:37 »
çok sağol dostum.

ışıl işlem fırını gerçekten önemli bir gereç. fırında yakalamayı planladığın en yüksek derece nedir ve fırında nasıl bir derece kullanıyorsun ?

fırını bitirdiğinde yapım aşamalarını da bizimle paylaşırsan sevinirim eylem.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #14 : 18 Ağustos 2009, 14:01:07 »
Aslında erişeceğim azami sıcaklığı fırının kendisi belirleyecek.

Bileşenlerin azami dayanım/çalışma sınırları olarak düşünürsek, K termokupl 1350C, tip 23 tuğlalar ise 1250C'ye kadar bir çalışma aralığına sahip. Kanthal rezistans da umarım 1200-1300'lerde sorun çıkarmaz, gerçi bu sonuncuda biraz endişem de var...

Bu bileşen değerlerin göze hoş görünmesine karşılık fırın içindeki sıcaklık arttıkça ısı kaybı da hızlandığından pratik olarak çıkılabilecek sıcaklık değerleri ısı kaybının düşüklüğüne bağlı... Isı kaçaklarını elden geldiğince ortadan kaldırmak önemli.

Şu koşullar altında karbon çeliğe su verebilecek şekilde 800 - 900 küsur derecelerde çalışabileceğimi umuyorum. 1000 derece üstü ise kısmet...

Ölçüm ve kontrol için kendi yapacağım bir devreyi düşünüyordum ama konuyu böyle size de sunduğuma göre belki daha titiz çalışmaya olanak verecek şekilde hazır bir kontrol cihazı kullanmak daha iyi olacak.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2