Yeni üyeniz...  (17761 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Yeni üyeniz...
« : 07 Eylül 2009, 18:29:06 »
Merhabalar,
Ben 6 yıldan fazladır bıçaklar ve kılıçlar üstünde yeterli kaynak bulamamaktan yakınıyordum. Hobi amaçlı yapım konusunda oldukça uzun ve zorlu bir araştırmanın içine girdim. Biliyorum ki Anadolu'muz el sanatlarının her çeşidinin kaynağı ve eritme potası olmuştur tarih içinde, bunu birinci elden (arkeolog olmam dolayısıyla) kazılardan tanıklığını yaptım, maalesef son zamanlarda çok büyük bir eksiklik vardır ülkemizde ve bu sanatımız da yanlış yönetimler sonucu tarihe karışmak üzeredir. Halen iş yapan bıçakçılarımızın ise teknik konulardaki cehaleti çok büyük boyutlarda maalesef....
Kesici alet yapımı konusu bende hep bir merak uyandırmıştı, 6-7 yıl önce ilk dövme atölyemi kurup çelik işlemeye başladığımda aklımda pek bir şey yoktu, sadece boş zamanlarımı değerlendireceğim bir uğraşı idi, şu anda ise günümün çoğunu yeni bir proje üstünde kafa yorup, teknikler konusunda kendimi geliştirmek için harcıyorum.
Bu tutkumu paylaşıp tartışabileceğim, meraklısına biraz da olsa birikimimi aktarabileceğim bu ortamı bulmuş olmak beni çok heyecanlandırıyor.
Sitede de bahsedilen, Kevin Cashen, Bruce Bump, Ed Cafferey vb. dünya çapındaki ustaların uğrak yeri olan "bladeforum.com" forumlarında edindiğim bilgileri burada yurttaşlarımla paylaşabilme imkanını yarattıkları için Cebehane sitesinin kurucularına teşekkürlerimi bir borç biliyorum....

Tanışma amaçlı bir kaç çalışmamı lütfen paylaşmama izin veriniz. Sorularınızi ve eleştirilerinizi bekliyorum...

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2009, 18:52:48 Gönderen: Emre Kipmen »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Yeni üyeniz...
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2009, 18:33:23 »
İlk bıçağım, dövülerek şekillendirilmiştir:
Çelik D2, Kabzada pirinç ve corian kullanıldı, nitrik asit ile "etch" edilmiştir, bıçağın yanında yeni çalışmalarımdan birisi küçük bir meyva bıçağı vardır, yine D2 çelik ve stabilize Honduras Gülağacı yumrusu kabza:

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2009, 18:40:14 »
Bir avcı bıçağı, yine D2 çelik kullandım, yarı döverek, yarı talaşlı üretimle yapılmıştır,
Kabza Abanoz ve Siyah Ceviz ağacından. Deri kılıf için manda derisi kullandım:

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2009, 18:44:10 »
Kukri (aslında yatağan kılıçlarının tipolojisinden esinlenmiştim) ve mutfak bıçağı: D2 çelik, saten el bitirişi, stabilize Amboyna Yumrusu (Burl) kabza, pirinç yastık ve pinler.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2009, 18:47:54 »
Son çalışmalarımdan:
RWL34 çelik (tüm çalışmalarımı hassas ısı kontrollü ısıl işlem fırınımda sertleştiriyorum, çalışmalarımın detayları oldukça uzun bir ayrı konu olabilir ileride). Akçaağaç yumrusu kabza. Bıçak sırtında eğe işlemesi görülebilir...

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2009, 03:01:49 »
Elinize ve emeğinize sağlık Emre bey; hakikaten çok güzel ve usta işi  eserler. Sizin gibi konunun hem teori ve hem de pratiğine hakim üyelerimizi gördükçe Türk kılıç ve bıçak yapımı sanatının küllerinden dirileceği konusundaki ümidimiz artıyor. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2009, 04:48:22 »
Elinize ve emeğinize sağlık Emre bey; hakikaten çok güzel ve usta işi  eserler. Sizin gibi konunun hem teori ve hem de pratiğine hakim üyelerimizi gördükçe Türk kılıç ve bıçak yapımı sanatının küllerinden dirileceği konusundaki ümidimiz artıyor. ;)

Ahh keşke öyle olsa, şu anda çiddi ciddi sanatımı yapmam sadece mevzuat yüzünden bile mümkün değil. Biz de kendimizi zorlayarak, yok pahasına tutkunu olduğumuz bu sanatta ilerlemeye çalışıyoruz. Ancak uzun zamandır okuduğum tartıştığım onbinlerce sayfalık kitaba denk bilgiyi burada paylaşabilmek, benim gibi kendince bu sanata doğru bir şekilde, çeliği tanıyarak, ısıl işleme hakim olarak, ergonomi, kabza malzemesi seçimi vs. konularında bilimsel, kulaktan dolma olmayan bilgilerle donanmış yeni yüzler görmek ne kadar güzel olurdu.

Unutmadan, kullandığım teknikleri, el yapımı propan ocağımı ve el yapımı bant zımparamı, dikey modifiye şerit testeremi, kabza yapımı konusunda detaylı püf noktalarını, tabii bir de kullandığım yüksek alaşım çelikleri doğru bir şekilde ısıl işleme tabi tutma konularında bildiklerimi paylaşabileceğim bir forum konusu açmayı düşünüyorum. Bunun için foruma yönelik bir bıçak yapmaya başlayacağım ve adım adım geniş açıklamalarla bunu sizinle paylaşacağım. Sanırım Perşembe günü eğer bir aksilik olmazsa bu işe girişeceğim. Tek istediğim bıçak yapımı konusunda bilgimi paylaşabilmek ve tartışabilmek. Birilerine yardımcı olabileceksem ne mutlu bana....
Sağlıcakla kalınız...

Bu arada, resimler biraz küçük olmuş. Daha fazla bıçağa ait ve daha büyük resimleri albümümde görebilirsiniz: http://picasaweb.google.com.tr/emrekipmen/EmreKnives#
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2009, 04:54:01 Gönderen: Emre Kipmen »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2009, 08:53:46 »
HOŞGELDİNİZ!

Vallahi, gözüm gönlüm açıldı sabah sabah.

Elinize sağlık. Hem işçilik olarak hem de tasarım olarak üzerinde büyük emek var. Hem güzeller, hem de özgünler. Her bir bıçakta özgün taraflar var.

Hangi şehirdesiniz?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2009, 13:59:32 »
Teşekkürler cesaret verici sözleriniz için,
Bodrum'da ikamet ediyorum.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2009, 20:14:42 »
Tüh, atölye muhabbeti bayağı zor olacak. İstanbul bir başta Bodrum bir başta.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2009, 20:48:18 »
Efendim, her zaman kapım açık burdaki herkese, bodrum'a yolu düşen lütfen uğrasın bana. Yalnızlık zor şey bilirsiniz  ;)

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2009, 02:17:28 »
Emre bey elleriniz dert görmesin hepsi de muhteşem görünüyor.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2