Teknik Konular > Alet ve Makineler

Şerit zımpara makinesi projem

(1/15) > >>

Eylem Cengiz:
Halen süren projemi ufak ufak paylaşmaya başlayayım:

Yapmakta olduğum zımpara makinesinin CAD çizimi. Makinenin iskeletini 3 mm kalınlığında 50x50'lik kare profil, 40x40 alüminyum kare lama, ve iki adet demir levha kullanarak yapacağım.  Gösterdiğim konfigürasyonda üç tane birbirine eş tekerlek vardır.

Tekerleklerden biri yukarda görülmektedir. Bu bir poliüretan kaplı iki rulmanı olan tekerlektir.

Sağda görülen bu proje için tornalamış olduğum bir kademeli kasnaktır.

Çizimde ve fotoğraflarda görülen yataklar UCP204'tür.

Gökhan Bakla:
eylem projelerim arasında böyle bir makinaya sahip olmakta var tabii.

burada en önemli ve teferruatlı parçalar kasnaklar ve tekerlekler sanırım.

bizlere yardımcı olması açısından :

1- kayışların döneceği bilyalı tekerlekleri nereden bulabiliriz.?

2- arkada motordan gelen gücü zımpara kayışına aktaran sabit kasnağı nasıl bulabiliriz.?

Eylem Cengiz:
Fotoğrafı olan tipte tekerlekler transpalet tekeri diye geçiyor. poliüretan kaplılar en pahalıları aynı zamanda en düzgün duranları. Bunlar hazır satılıyor. Böyle bir tekerin metalini verip kaplatmak da mümkün.

Tahrik kasnağını ihtiyacıma birebir karşılık gerecek şekilde bulamadım. Açıkçası tornalamak için çapı bana fazla geliyor. Bunlar genelde 10 cm yada 4 inçten başlıyorlar. Bunun şeklinin doğru olması kayışın (zımpara şeridinin) kasnak üzerinde kalması için önemli. Belki biraz daha düşük çapta bir parça tornalayıp kaplamaya gönderebilirim.

Bu iş için kullanılacak hazır parça konusunda elimde çeşitli şeyler olsa da çok tatmin edici bir sonuca ulaşmadığımı söyleyeyim.

Eylem Cengiz:

--- Alıntı yapılan: Gökhan Bakla - 02 Mart 2010, 09:29:44 ---...
2- arkada motordan gelen gücü zımpara kayışına aktaran sabit kasnağı nasıl bulabiliriz.?

--- Alıntı sonu ---

Bu konuda bu gün bir gelişme var.

Bir parça kestamidi bu gün İMES'teki bir tornacıya verdim. 10 cm çapında 8 cm eninde bir kasnak sipariş ettim. Bir tarafta 2 cm'lik bir çıkıntı istedim. Buradan bir setskur ile sabitleyeceğim. Belki kasnak üzerine de birkaç tane setkur deliği açarım. Silindirin ortası ise bombeli olacak.

Kasnağın görünüşü kabaca aşağıdaki gibi:

Gelecek haftaya ürünü salimen teslim alırsam diğer detayları paylaşırım.

Kayahan Horoz:
Silindirin ortasındaki bombe ne için?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git