Şerit zımpara makinesi projem  (88006 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Şerit zımpara makinesi projem
« Yanıtla #15 : 02 Temmuz 2010, 12:39:41 »
Eylem Bey,

Internetde dolaşırken bir Bosnak Sitesinde bu resimleri buldum, sizinkide bitince böylemi olucak?

Isterseniz bu sayfaya bir girin, dolaşın, bayahı Enteresan bıçak ve aletler sergilemis üstad.
http://www.jatagan.eu/

Selam ve Saygılar

(Not: 'Jatagana' Bosnakca 'Yatagan' demek, biliyorsunuz benim hastalıgım ... ;D)

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 02 Temmuz 2010, 12:46:16 »
Pardon gönderdikten sonra fark ettim, hemen düzeltiyorum:

tabikii Site Bosnak degil cekoslavakya"da ama yinede Jatagana Bosnakca Yatagan demek....
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #17 : 02 Temmuz 2010, 16:22:17 »
Bitince neye benzeyecek ben de tam olarak bilmiyorum ama bundan bayağı farklı olacak. Motoru aşağıda olan masalı bir makine düşünüyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 05 Temmuz 2010, 17:11:25 »
Son durum budur:

Bir iki eski resim:

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2010, 08:15:47 »
Merhaba eylem bey . Öncelikle  bant  zımpara  makinanız için  kolay gelsin ...Resimlerden gördüğüm  kadarıyla bir iki  uyarı yapmak isterim izninizle. Malzeme ölçüleri ve  et  kalınlıkları iyi  seçilmiş  fakat içiçe geçen ve çalışan parçaların sabitlenmesini sağlayacak  setuskur delikleri için profil   et kalınlığı çekilecek diş için az gelir  . Burada uzun sureli dayanıklı kullanım için aynı dişi çektiğiniz  mesela 10 mm kalınlığı olan yuvarlak bir parçayı  yada  bir somunu aynı eksende profilin dışına  kaynatın  soğuduktan sonra da aynı diş  üzerinden 3  no lu  kılavuz  ile bir daha geçin ki kaynak nedeniyle az da olsa daralan  değişen diş dibi ölçüsü  rahat çalışır hale gelsin.  Birde  kaynakçınızı  hemen işten atın  :D :D :D Elektroda  göre amper seçiminiz oldukça düşük  görünüyor kaynak yerlerinde yığılmalar ve ara çapaklar oluşmuş. Bu kaynaklar yerine kemenkeş gurubundan  bir parmak   mersin balığı tutkalı alsanız diyorum. :D :D  makina imalatı yaptığım işyerim DUDULLU da  İMESE çok yakınız siz de  uygun görürseniz  makinayı da alın gelin .hem bir kahvemi içersiniz hem kaynakları elden geçiririz hem de makinanız daha sağlıklı  dünyaya merhaba desin. ömrü uzun olsun .Yerim müsait   takım , tezgahımız da var  isterseniz bundan sonraki işleride bizde tamamlayabilirsiniz.
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 04 Ağustos 2010, 08:56:14 »
çok şanslı adamsın topram, çookk.. :o

piyango sana çıktı. :P
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 04 Ağustos 2010, 09:04:05 »
Valla, maytap geçmişsiniz ama o kaynakları daha hiç kaynak yapmamış biri olarak ben yaptığımdan o görüntü de haliyle normal.  ::)  Akım konusundaki tavsiyenizi dikkate alacağım.  -^b

Yalnız kaynak işinin de haricinde yapılabilecek işler de var aklımda. Kısa vadede zamanım olmadığından makineyi de gördüğünüz gibi yarım haliyle çalıştırıyorum. Bu kaynakları biraz daha adam edeceğim ve sonra makineyi boyayacağım. Ondan sonra ise eğer tornanız varsa zımpara şeridi için farklı çaplarda birkaç kasnak yaparız.  ;)
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2010, 09:06:04 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 04 Ağustos 2010, 09:34:36 »
Unutmadan... Makine yaklaşık olarak bu halde:

Şu andaki kasnak yapılandırmam bundan farklı. Tepsiye bakan şeridin arkasında paslanmaz bir levha var. Tepsinin bağlantılarında kelebek vs yerine civata kullandım. Bir de makineyi kendi köşesine güç bela da olsa taşıdım.

Kullandığım profilleri de bahsi geçmişken yazayım:

50 x 50 x 3 mm kare kutu profil
40 x 40 x 4 mm kare kutu profil
Köşebentin boyutlarından emin değilim. O da 30 x 30 x 3 mm olabilir.

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2010, 09:36:48 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 04 Ağustos 2010, 10:06:13 »
eylem bu bitmiş artık, -^b çok ta güzel olmuş. bir kaç küçük işi var sanırım o kadar..

bu arada kademeli kasnak kullanmaktan vazgeçmiş görünüyorsun.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 04 Ağustos 2010, 10:48:12 »
Yok, şu anda kademeli kasnak kullanıyorum. Hem de kendi yaptığımı kullanmaktayım.  -^b
Eylem Cengiz

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 04 Ağustos 2010, 11:03:03 »
zımpara şeridi için kasnaktan bahsetmişken, ben tatilde kendi makinem için ağaçtan bir tane yaptım. hem çok kolay oldu hemde gördüğüm kadarıyla istediğim boylarda imal edebileceğim.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 04 Ağustos 2010, 12:05:03 »
 -^b Güzel olmuş.

Kasnağın silindirikliğine dikkat etmek gerek. Benim tahrik kasnağım dışındakiler silindirik. Tahrik kasnağı ise ortadan iki kenara doğru 1-2 mm kadar daralıyor. Görünüdüğü kadarıyla bu iyi bir kurulum oldu.
Eylem Cengiz

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 04 Ağustos 2010, 18:25:08 »
sevgili Eylem  . Kaynakçılığın için hoşgörüne sığınarak latife yapıyorum tabii :D :D  Sende bana yakın bir  yerlerdesin galiba   . İhtiyacın olduğunda her türlü teknik konu , takım-  tezgah ,malzeme konusunda hemen ara  her türlü yardıma hazırım . tabii bu yardım teklifim bütün CEBEHANE  üyeleri için  geçerlidir  teknik  konularda ihtiyaç duyan her arkadaşa  severek yardımcı olurum . makine imalatı yaptığımı söylemiştim  bilgim ve tecrübemle  sınırlı olmak kaydıyla  en kolay  ve  en çok faydalı olacağım alan bu
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 04 Ağustos 2010, 22:06:09 »
Ben de DES ile İMES arasındayım. Size bir ara uğrarım illa ki. Şu ana kadar bana en yakında olan üye de görünüşe göre siz oldunuz.  :)
Eylem Cengiz

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 05 Ağustos 2010, 08:11:26 »
Kapım açık sevgili Eylem ne zaman istersen  buyur. bu arada  başladığım 18. yy türk hançeri projemi biraz erteleyip  acilen bir şerit zımpara makinesine başlamam gerekiyor.  Alet işlemeden el de övünemeyecek  gibi bir durum çıktı yani :) :) . İnternette araştırmalara başladım  işlevleri ve özellikleri  Birbirine yakın çok sayıda makine var . SOLİD de projelendirmeye başlamadan  makinenin fonksiyonları ile ilgili şöyle bir düşüncemi paylaşmak istiyorum . Herkesin ama özellikle bu makineyi kendisi için yapan veya  kullanan usta arkadaşlarımızın fikir ve önerileri  ile  kullanırken bütün ihtiyacımıza cevap verecek bir modeli hep birlikte oluşturalım ( sevgili Emre usta bile yaptığı  ikinci makineye ilaveler gerektigini söylüyor çünki ).  Modelini tamamen dışarıdan alıp  yapacağımız bir makinenin  olur ki bizim klasik formlarımız  veya özgün modellerimiz için  bazı bölümleri yetersiz kalır  ya da kemik, boynuz , ve ahşap cinsleri için farklı devir sayıları ilave etmek gerekebilir  ya da dedim ya  kullanırken  yalnızca sizin göreceğiniz bir eksik yada özel bir ilaveye ihtiyaç olur  .  Bu fikir ve  önerilerinizi lütfen gönderin. Oluşacak özgün modelimiz için proje ve teknik resimlerini çıkartarak imalata hazır hale getirmeyi ben üstleniyorum . Böylece  bundan sonra makinesini yapmak isteyen arkadaşlarımız  için kullanışlı bir model ; bütün ölçüleri , teknik resimleri , ve üretim bilgileri ile hepimizin kullanımına hazır olacak .   Bence  EN ÖNEMLİ aynı modeli kullanan herkesin daha sonra da yapacağı buluş ve ilaveler aynı ölçülerde üretilerek bütün makinelere
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2