Teknik Konular > Bakım, Onarım ve Restorasyon

Dayımın yaptığı paslı bıçağa yardım lütfen

<< < (3/3)

Emre Kipmen:
Kayahan Bey çok çok sağolun, ben de bu yöntemi öğrenmiş ve unutmuştum, hatırlatma için müteşekkirim...

Özetle tercümesi:
1- Plastik kap
2- Çamaşır sodası
3- tercihan paslanmaz çelik, yoksa demir elektrod
4- Doğrusal akım kaynağı (12 - 24 volt civarı veren şarj cihazları olabilir)

Plastik kaba su doldurup sodayı ekliyorsunuz (1 galona - yani 3.78 litreye 1 yemek kaşığı soda katılıyor), doğrusal akım kaynağının ARTI ucunu paslanmaz çelik bir levhaya bağlayıp elektroliz sıvısının içine koyuyoruz. Negatif ucu paslarından arındırmak istediğimiz objeye bağlıyoruz. Burası önemli, pas elektriği yalıtır, o yüzden kabloyu bağlayacağımız bölgede küçük bir yeri mekanik temizlemek lazım ki kablo nesneye temas edebilsin. Eğer işe yarıyorsa küçük kabarcıklar çıkarmaya başlayacaktır suyun altında...
Belli bir zaman bekleyip (küçük nesneler için 1 saat filan, büyük nesnelerde temizlik için 8-10 saat kadar elektrolize yatırmamız gerekebilir). Nesneyi çıkarıp suyla ve ovalayarak temizlediğimizde tüm pas dökülüp gittiyse işimiz bitmiştir. Hala pas varsa biraz daha devam edilecek.

Objede oluşmuş pas oyukları yine öyle oyuk olarak kalacaktır, bu konuda yapacak pek birşey yok ancak pasın daha fazla nesneyi yemesine engel olduk. Yağla veya vax ile güzelce koruyalım nesneyi iş bittikten sonra....

Evet- kabaca tercüme bu...

Berke Boyacı:
emre abi sağol ama + - kablo olarak ne kablosu olur...  birde diyelim 2,5 litre su koyacağız ne kadar çamaşır sodası koymalıyız...

Berke Boyacı:
Çiçek yağı döktüm zımparaladım gayet iyi sonuç verdi.Hiç elektrolizle uraşmadım.

Emre Kipmen:
Geçmiş olsun  ;)

Berke Boyacı:
Sağol Emre ab.i Bu yağ herşeye deva bilerkende daha iyi sonuç veriyo sebebi ne acana hadi pası yumuşattı anladıkta. Bilerken niye daha iyi sonuç alıyosun taşa dökünce.

NOT: ELektroliz işlemini uygulasak kabzayı çıkarmadan pası giderirmiyiz...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git