BANT ZIMPARA  (13278 defa okundu)

Erdal Atasoy

• Üye
  • *
BANT ZIMPARA
« : 11 Haziran 2010, 17:12:23 »
Değerli arkadaşlar siteye yeni üye oldum. Sitede birbirinden değerli arkadaşlar var şimdiden memnun oldum.. Dğerli arkadaşlar bant zımpara yapıyorum ancak kafama takılan bi şey oldu oda motor devri en az nekadar olmalı en fazla ne kadar olmalı bu konuda acil yardıma ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: BANT ZIMPARA
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2010, 15:03:56 »
Değerli arkadaşlar siteye yeni üye oldum. Sitede birbirinden değerli arkadaşlar var şimdiden memnun oldum.. Dğerli arkadaşlar bant zımpara yapıyorum ancak kafama takılan bi şey oldu oda motor devri en az nekadar olmalı en fazla ne kadar olmalı bu konuda acil yardıma ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla...
Hoş geldiniz.
Bence motorun devrinden çok gücü önemli. En az 0.75 KW (1 HP) olmalı bence. Bu arada bant hızını ayarlayacak bişey düşünüyormusunuz? Kasnak sistemi veya AC hız sürücüsü ile hızı değiştirebilirsiniz. Kasnak sistemi olsun, motor hız kontrolörü olsun, hız değişken olabildiğinden motorunuzun hızı banta aktarılırken buna ince ayar çekebilirsiniz. Örneğin motordaki 6 santim çapındaki bir kasnak ile bant zımparanın ana milindeki 12 santimlik bir kasnağa kayış takılmışsa hızınız kasnak çevrelerine oranla düşecektir, yani iki kat. En ucuz motorlar genelde 1700-1500 RPM civarlarında. Benim bant zımparadaki bir sulama sisteminden çıkma, 3 beygirlik 1200 RPM civarında bir devire sahip. Zaten bundan daha düşük devirler fiyat açısından da tuzlu olur...
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2010, 15:06:42 Gönderen: Emre Kipmen »

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2010, 15:07:43 »
Erdal Bey,

Bu Konuda fazla bir Bilgim yok ama yinede Siteye Hos geldiniz demek isterim.  :)

selamlar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Erdal Atasoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2010, 16:16:52 »
Emre bey ilignize çok teşekkür ederim. Motorun devrini 4 lü kademeli kasnakla ayarlamayı düşünüyorum. yada 3000 devirli monofaz motor düşündüm banttaki kasnakla aynı ebatta kasnak kullanarak hızı sabit tmtuayı düşünmüştüm ama bu konuda sizin gibi üstadları ndüşüncesi benim içiç nok önemli... Birde bant zımparayı kendim eklemek istiyorum neyle ve nasıl ekleyebilirim. şimdiden çok teşekkür ederim....
Mergup bey nezakteiniz için sizede çok teşekkür edirem saygılarımla..

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2010, 20:51:54 »
Emre bey ilignize çok teşekkür ederim. Motorun devrini 4 lü kademeli kasnakla ayarlamayı düşünüyorum. yada 3000 devirli monofaz motor düşündüm banttaki kasnakla aynı ebatta kasnak kullanarak hızı sabit tmtuayı düşünmüştüm ama bu konuda sizin gibi üstadları ndüşüncesi benim içiç nok önemli... Birde bant zımparayı kendim eklemek istiyorum neyle ve nasıl ekleyebilirim. şimdiden çok teşekkür ederim....
Mergup bey nezakteiniz için sizede çok teşekkür edirem saygılarımla..
Erdal Bey, şu albüme bir göz atınız. Aslında en güzeli her fotografı teker teker dikkatle inceleyiniz.
http://gonza-rytec.rajce.idnes.cz/brusky/#album
Monofaze veya trifaze pek farketmiyor sanırım. Ancak tek hızlı bir düzenek önermiyorum. Mutlaka değiştirilebilir hızlara ihtiyacınız olacak. Bazı ahşap türleri hızlı bantta yanıyor, boynuz hızlı bantta çatlama yapabiliyor.
Yumuşak çeliği bıçak formuna getirirken yüksek hız isteyeceksiniz, bu sayede zirkonyum veya seramik bantlar daha uzun süre iş görür, aynı zamanda her zımpara türünün optimum hız limitleri vardır. Örneğin ince alminyum bantlar yavaş hızda iş görür. Hızlandığınızda zımparanın kumları iş görmeden sıyrılıverir. Bazı işler çok detay gerektirir yüksek hızlarda kontrolünüz kaçacaktır...

Bantları kendiniz yapma sevdasını pek önermem. Sadece iyi olmayacağı gibi çok tehlikelidir de. Bant birleşimleri hem zıplama yapmayacak biçimde olmalı hem de çok güçlü olmalı. İş üstünde 2 metrelik keskin bir bantın yüzünüze çarpması suratınızı dağıtabilir...

Erdal Atasoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2010, 16:15:27 »
Emre bey gerçekten çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler. Bende daha önce dewalt masa üstü küçük zımpara makinası vadrı onun zımparaısnı kendim ekliyordum ama dediğiniz gibi atlama yapıyordu ve oda beni sinir edioyrdu ayrıca sağılklı çalışma imkanı olmuyordu.

Albümünüz ve diğer makina görüntüleri de ayrıca ufkumu genişletti çok teşekkürederim.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2