YATAĞAN BIÇAKÇILIK FESTİVALİ - festivalin ardından  (39010 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: YATAĞAN BIÇAKÇILIK FESTİVALİ - festivalin ardından
« Yanıtla #15 : 10 Ağustos 2010, 09:42:46 »

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 10 Ağustos 2010, 09:45:46 »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 10 Ağustos 2010, 09:47:33 »
yooo, sansüre karşıyız, :D ibret olsun diye koyabilirsin demiş emre usta, bende olduğu gibi yükledim...

http://www.vimeo.com/14004734
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2010, 09:51:58 Gönderen: Gökhan Bakla »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #18 : 10 Ağustos 2010, 10:09:50 »
Videoda elimin patadığı görünmemiş. Bizim testten çıkan sonuç odunun bıçaktan da elden de üstün olduğuydu  :D

Şaka bir yana Eylem'in bıçağının ağız dayanımı son derece güzeldi. Keşke tüm Yatağan üreticisi de yaptığı bıçaklarda bu seviyeyi yakalayabilse. Eylem iç rahatlığıyla "al vur" dedi, gerçekten de olması grektiği gibi bıçak ağzında en ufak hasar oluşmadı. Hatta bıçağı ağaça fırlattık, ben sürekli ağacı ıskaladım  ;D. Buna rağmen ne kabzada ne de uçta bir hasar oluşmadı. Bu tip av/kamp bıçaklarında olması gereken bişey aslında.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 10 Ağustos 2010, 10:26:22 »
hala taşla vursaydın daha iyi keserdin gibi geliyor >:D

üstelik Eylem'in bıçağı karbon çeliği olduğu için tokluğu diğer alaşım çeliklerine göre daha fazla.
ucunu daha sonra taşa vurunca yamulttuk ve düzelttik onuda oradan biliyorum ;D

çok hor kullanmamıza rağmen gerçekten dayanıklı bir bıçaktı Eylem usta...
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2010, 10:30:46 Gönderen: Gökhan Bakla »

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Ağustos 2010, 11:18:24 »
Merhaba Arkadaşlar,

İlk önce bende gördüğüm büyük İlgi ve Misafirperverlikten dolayı, Sayın Belediye Başkanı Tuncer Tunçbilek'ten ve sevgili Dost ve ARKADAŞLARIM olan Abdurrahman, Hüseyin ve Süleyman Ustadan teşekürrü borç bilirim... Cok güzel Ağırlandık, cok memnun kaldık, sağolun var olun...

Tabiiki bu arada Organizasyonda emegi gecen tüm Belediye ve Yatağan halkına aynı tarzda teşekür eder ve asıl bu arada (maalesef ismini sormaya unuttugum, Belediyede calışan Beyefendiye ayrıca teşekür etmek isterim...) Bizi sıcagın bahrında Minibüsle Yatağanın tüm güzelliklerini gösterdigi cabadan dolayı...Teşekür ederim.

Tabiiki bu arada siz sayın Cebehane Dost ve Arkadaşlarımla tanışmak ve canlı canlı sohbet edebilmek. ayrı bir zevk ve Heyecan oldu...Cok güldük, eğlendik, Sohbet ettik. cok ama cok Keyifli bir zaman oldu.... İyiki (yol uzun olsada) gelmişim dedim sonra icimden.....

Selam ve saygılarımla

Mergup

Not:
Elektronik İmkanlarım bu Tatil dolayı biraz kısıtlı, Almanyaya dönünce bende bütün elimdeki resimleri paylaşmak isterim.

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #21 : 10 Ağustos 2010, 23:55:52 »
Bıçağın ucu son 1 mm'lik kısımda iyice inceydi, eğilen kısım da bu son milim oldu. Tekrar bilemek suretiyle bu kısmın icabına baktım.  ;D

Fotoğraflar:

Sn. Yatağan Belediye başkanının da olduğu birlikte çekilmiş bir poz:

Danış / ayak divanı:

Akşam yemeği:

Kıl çadır:

Sergiden bir kare:

Yatağan'da bir mağaza inceliyoruz:

Yatağan'ın eski okul binası:

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2010, 11:16:16 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #22 : 11 Ağustos 2010, 15:05:37 »
Resimdeki eski okul binasının gerekli tamirat-tadilatı yapılarak bünyesinde atölye, kütüphane, sergi ve seminer salonlarını da barındıran bir "Bıçakçılık Eğitim Kompleksi"ne dönüştürülmesi konusunda Sayın Başkan'dan aldığımız sözü de bu fırsattan istifade kayda geçirmiş olalım.   ;D   -^b

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #23 : 11 Ağustos 2010, 17:02:05 »
Kayda geçirmekten bahsetmişken; Altay Bey de sayın Yatağan Belediye Başkanı'na göndermiş olduğu mesajı burada yayınlanmak üzere bizimle paylaşmış:

----- Forwarded Message ----
From: altay tuzuner <***@***.***>
To: Nevin Tunçbilek <***@***.***>
Cc: CebehaneForum <cebehane@gmail.com>
Sent: Wed, August 11, 2010 11:50:54 AM
Subject: 17inci Yatagan Bıçakçılık festivali

Çok değerli kardeşim,

Ziyaretim esnasında bizlere göstermiş olduğunuz misafirperlik, yakınlık ve anlayışınızdan dolayı size teşekkür etmeyi bir borç bilirken, oraya geliş gayemizden sapmadan tüm Cebehane dostlarımız ve sizin namınıza toplantılarımıza katılan Yatağanlı arkadaşlarımız ile şu temel unsurlarda anlaştığımızı bigilerinize sunarız.

Bıçak imalatı ile geçinen üretici arkadaşlarımızın bir çatı altında toplanarak (kooperatif) güç birliği yapmalarının  kısa, orta ve uzun vadede tek çıkar yol olduğu, ancak daha mühimi bölgenizde mevcut imkanlar dahilinde bir BIÇAKÇILIK OKULU açılmasının son derece önemli bir öncelik olduğunun anlaşıldığı ve kabul edildiğini görmek bizleri son derece mutlu kıldı.

Fakat bu gibi hedeflerin unutulup gitmemesi için hepimize görev düşmektedir. Türk insanına yapılacak bu yatırımda siz sayın Başkan çok ağır bir görev yüklenmek zorundasınız. Bizler bu gün Cebehane üyeleri ve daha sonra başka kişi ve kuruluşlar elimizden gelen tüm desteği vermeğe hazırız.  Bu destek öncelikle teknik nitelikte olacak; demir celik bilgisi, metalurji konuları, ısıl işlem özellikleri, su verme, sertlik dereceleri, modelcilik, modern ve klasik imalat gibi konularla ilgili teknik öğretim görevlisi temini yurt içi ve hatta yurt dışından, kalıcı bir referans kütüphanesi oluşturulması ve daimi sergi niteliğinde canlı örneklerin teşhir edildiği bir model arşivi oluşturulması gibi.

Böyle bir oluşum gerçekleştiği takdirde tarafımdan bir çok kitap mecmua ve bir takım antika Yatağan örneklerini bağışlayacağımı belirtmek isterim.

--------------------

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 12 Ağustos 2010, 22:34:37 »
Hele şükür İstanbul'a vasıl oldum :)

Ben de kendi hesabıma, başta Abdurrahman usta ve ailesi(yengeye, Alperen ve Serhat yeğenlerime ayrıca selam ederim) ile Hüseyin usta olmak üzere bizi Yatağan'da ağırlayan dostlara, ilgilerini eksik etmeyen Belediye Başkanı sayın Tuncer bey ve yetkililere, Süleyman usta başta olmak üzere el emeği göz nuru eserlerini bizimle paylaşan ve fikir tealtisinde bulunduğumuz tüm Yatağanlı bıçakçı ustalarına, ve nihayet tüm Yatağan halkına sonsuz minnettarlığımı sunarım.

Yüzyüze tanışıp kılıçtan, bıçaktan, yatağandan hasbihal etmenin ancak 1500 rakımda nasip olduğu tüm Cebehaneli forumdaşlara da ayrıca selam ve muhabbetlerimi yolluyorum. Herşey çok güzeldi. Bir dahakine artık dağa, bayıra çıkmadan düzde buluşalım ;)

Herkese hayırlı Ramazanlar  :)

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #25 : 14 Ağustos 2010, 21:09:11 »
.hepinize çok teşekür ederim başta yatağanın yapımında yardımlarını  esirgemeyen Sayın Altay Tuzuner;e ve siz değerli cebehane arkadaşlarına şükranlarımı bir borc bilirim  inşallah yeni yatağanların imalatında eleştiri  ve bilgilerinizi bekler hepiniz iyiki varsınız
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2010, 21:15:17 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #26 : 14 Ağustos 2010, 21:09:48 »
.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2010, 21:11:21 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Tuncer TUNÇBİLEK

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 20 Ağustos 2010, 00:18:48 »
Merhaba arkadaşlar, "YATAĞAN 17.BIÇAKCILIK FESTİVALİ ve KEFE YAYLASI ŞENLİKLERİ" mize uzaklardan vede yakınlardan gelen, katılan, şereflendiren, güzelleştiren tüm siz CEBEHANE üyeleri ve bıçaksever, doğasever ve sanatsever, dostlarımıza teşekkür ediyorum, artık YATAĞAN' ın önünde uzunca bir yol daha açılmıştır, tabiki bugünkü Belediye Başkanı olarak elimden geleni sizlerle beraber göstereceğim, zaten ömrümün bana göre en kıymetli ve uzunca bir bölümünü kurucu Başkan, rahmetli Babam İsa TUNÇBİLEK gibi bu güzel Belde ve güzel bıçakcıları için harcadım, ne demek tabiki en ağır görevleri üstlenmeye hazırım ve hazırız, desteğiniz için şimdiden teşekkürler size, sağolun varolun, selamlar tekrar hepinize. 

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #28 : 20 Ağustos 2010, 09:58:18 »
Hoşgeldiniz,

Eşsiz konukseverliğiniz ve çalışkanlığınız için çok teşekkür ediyorum. İnşallah biz de faydalı bir şeyler yapabilmişizdir ve devamını da getiririz. Ben yerinde tespitler ve iyi planlama ile adım adım güzel bir noktaya gidebileceğimizi düşünüyorum. Forum altında da umarım güzel tespitler ve bunlardan yola çıkılarak üretilecek taktikler ile katkı sağlamamız mümkün olacaktır.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2010, 13:22:33 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 22 Ağustos 2010, 12:58:37 »
Merhaba Arkadaslar,

Söz verdigim gibi "Tatil" sonrası bende Yatağandan resimleri yüklüyorum...Bu arada Tuncer Bey aramıza hoş geldiniz...

Not:

Ya ben sadece 3 hafta yoktum, Foruma bir giriş yaptım ve aynen başim döndü vallahi...

Maşallah yeni Üyeler, yeni Projeler, yeni tarihi Kaynaklar , taze Ateşden çıkmış el emeği Bıçaklar..... Bayıldım vallahi...SÜPER...hepinize Teşekürler... -^b -^b -^b

Selam ve Saygılarımla
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2