Kılıç ölçüleri  (18824 defa okundu)

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
Kılıç ölçüleri
« : 16 Ağustos 2010, 19:34:12 »
Merhaba arkadaşlar

Yardıma ihtiyacım var. Polonya’lı kılıç ustalarına kılıç yaptırmak istiyorum. Ekte iki tane 16.yy kılıçlarının resimlerini ekledim. Biri Kanuni'nin kılıcı, diğeri 'Ünlü bir ustanın yaptığı kılıç' diyor, kabzasız.

Kılıçlar çok hoşuma gidiyor ve aynısını veya benzerini yaptırmak istiyorum. Bunun için detaylı ölçüler ve fotoğraflar veya çizimler lazım.
Ağırlık’tan denge noktasına, oluğun derinliği, uzunluktan sırtın kaç milimetre olduğuna kadar bilgiye ihtiyacım var.
Ne yapabiliriz?

Ne kadar çok bilgi verirsem usta o kadar az kafadan atar  :)
Müzeye girip ölçüm yapan oldu mu? Şahsi koleksiyonlarda benzer kılıçlar varmı?

Teşekkürler

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Kılıç ölçüleri
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2010, 21:25:13 »
Sana bir güzellik yapayım  ;)

Üstteki standart bir Türk kılıcının çizimi, alttaki ise II. Beyazıd'ın kılıcının ölçüleri. İşine yarayacağını umarım.  Polonya'da Türk kılıcı yapan kılıç ustaları olduğunu biliyorum. Aslına uygunluk anlamında çeşitli derecelerde başarılı örneklerini de görmüştüm, senin yönlendirmenle iyi bir eser çıkarırlar ortaya sanırım. Ancak eğer özel siparişin bekleme süresi, pahalılık gibi hanfdikapları dolayısıyla bir alternatif istersen Cold Steel'in "shamshir"i yelmansız olmakla beraber fena bir ürün değil. Dışardaki replikaseverler genel olarak iyi konuşuyor bu silah için, dengesi, hafifliği, sağlamlığı gibi hususlarda kaliteli olarak değerlendiriliyor. Museum Replicas'ın da benzer bir ürünü var ama Cold Steel bu tipte kılıçlar içinde mevcutların en iyisi olarak konuşuluyor, tabi ben söyleyenlerin yalancısıyım.

http://www.coldsteel.com/shamshir.html

Polonya'da olduğundan uluslararası siparişte gümrükte takılma problemin olmayacağını zannediyorum. Bizim Türk ustalar hakkını vererek bir Türk kılıcı yapana kadar mevcut seçenekler bunlar. Tabi şimdi siteden bir usta gaza gelip "ben en kralını yaparım Türk kılıcının, elin yabancısına mı bırakıcağız bu işleri" derse o başka  :D

« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2010, 00:45:18 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2010, 18:45:02 »
Merhaba Sancar bey

teşekkürler resim ve bilgiler için.
Alttaki resmi biliyordum yalnız ilk resmi daha görmemiştim.
Ölçüsüz resimdeki kılıcın eğimi, yelmanın açısı biraz daha büyük, gönderdiğim resimdeki kılıçlara daha çok benziyor.

Coldsteel şimşiri konusunda haklısınız, bende 'Windlass' versiyonu var, neredeyse aynısı, iki kılıcın da raporu burada.
http://www.sword-buyers-guide.com/arab-swords.html
http://www.sword-buyers-guide.com/scimitar-sword.html

Türkiye'ye getirene kadar göbeğim çatladı yalnız, internetten ısmarladım, yurtdışındaki arkadaşa yollattırdım sonra yurtdışına gittiğimde çantada sarıp sarmalayıp sakladım ve Türkiye'ye getirebildim.

Denge noktası çok iyi, kesici gücü çok yüksek olan bir şimşir. Ben memnunum ve o paraya çok iyi. Yalnız işte yelmanı yok ve Türk kılıcı yaptırmakta kararlıyım.

Sanırım kısa vadede en iyisi Askeri müzeye gidip göz kararı tüm bilgileri yazmak çizmek olacak. Ama ağırlık ve denge noktasını böylecene çıkartamıcam.
Orta vadede müzeye girmek mantıklı olabilir. Kumpas ve hassas teraziyle gitmek lazım. İzin almak 6 ay falan sürüyormuş. Okçu grubundan biri olarak cebehane'ye tavsiyem bu olacak. Birşeyi yeniden yaratmak istiyorsak ilk önce en ince detayına kadar ölçüleri lazım. Yay ve oklarda da aynıydı.

teşekkürler

Gökmen

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2010, 19:46:50 »
sancar bey attığınız taş kafamızı gözümüzü patlattı zannedersem sizin kılıca henüz başlanmadı aynısnın resmini cizmiştiniz dösim siparişleri biter bitmez başlanacak merak etmeyin kabza kalıbıda geldi sizin iş tamam sayılır yabancı ustalara bırakmayız sizleri telaş etmeyin

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2010, 09:57:23 »
Helal olsun Abdurrahman bey!
Haydi artık bastırın! Allah nasip ederse bir ara yanınıza gelip bir şeyler öğrenebilirmiyim?
Kendi kültürümüzü yabancılara bırakanlar utansınlar, sizler ölmek üzere olan bir sanatı diriltmeye çalışıyorsunuz Allah razı olsun. Bende İstanbul'da bir ocak felan kurdum ama bir ustam olmadığından deneme yanılma yöntemi ile ağır aksak gidiyorum.

Gökmen bey;
Bu arada yurt dışından gelen kılıçlar genelde gümrükte takılır ama siz Polonya'dan beraberinizde getirirseniz sokarsınız diye umuyorum.

Herkese kolay gelsin.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2