İkili Ok Temreni Denemesi  (15468 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
İkili Ok Temreni Denemesi
« : 12 Eylül 2010, 17:25:51 »
Cebehane'nin defter-i kebirine 2 adet ok temreni kaydını bu çalışmam ile düşüyoruz. Nasıl yapıldı fotoğraflarıyla birlikte paylaşıyorum:

"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: İkili Ok Temreni Denemesi
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2010, 18:04:57 »
Elinize sağlık Bekir bey, gayet güzel olmuş. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2010, 00:03:09 »
bencede, elinize saglik...
 bekir bey
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2010, 00:38:36 »
Bekir bey ellerinize sağlık güzel  görünüyorlar.Ağırlıkları nedir? kaç gram gelirler.Zira ağır oku atabilecek birkaç kişi var ülkemizde.Herkes o yayları geremiyor.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2010, 09:38:27 »
Bekir bey, hem bir ilki, hemde çok güzel bir çalışmayı alnınızın hakkıyla başarmışsınız. tebrikler.

okçulukla ilgilenen arkadaşlar bu habere çok sevinecektir. -^b 
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2010, 12:12:38 »
Teşekkür  ederim  arkadaşlar . Geçmişle  bağımızı  tazeleyip  hatırlatan  böyle  işlerin  meydana çıkmasında en büyük  etken  böyle  bir  çatı  altında  birleşmiş olmamızdır . Bu  yüzden  öncelikle  aramızda  iletişimi  sağlayarak  eksiklerimizi görmemizi  ve  hedef  belirleyebilmemizi  , çalışma  planları yapabilmemizi  mümkün  kılan CEBEHANE  ' ye  ve  kurulmasında  emeği  olan    Kayahan  bey ve  tüm dostlarımıza  hepimiz   teşekkür  borçluyuz .  Öncelikle maddi  hiçbir  karşılığı  olmayan  özverili  çalışmaları  için  onların elleri  dert  görmesin .  Çok  inanarak söylüyorum Bu  çatı  altında  inanın  yapılamayan  hiçbirşey  kalmayacak . Bizler de bu  özverili gayreti  göstermeye  hep  öğrenmeye, anlamaya  ve çok  çalışmaya hazır oldukça hiçbir engel yok.
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2010, 12:27:25 »
 Bu  arada  aceleden  malzeme  ısıl işlem  v.s  gibi  bilgileri  vermeyi  unutmuşum . Hemen  ekleyelim de islim arkadan gelsin  :). Malzeme  8 mm yuvarlak  cıva  çeliği   hemen  hemen  tamamen döverek  sekillendirdim resimlerden de anlaşılacağı  gibi  en son  ince  tesviye  işlerinde  eğe  kullandım. ağırlıklar ; kuyruklu : 5 gram   küreli : 7  gram  ,  kullanırken  bu  ağırlıklar  ne  demektir  inanın  bilmiyorum  . ısıl  ışlemi de  yetersiz  bilgi  yüzünden  henüz  yapmadım ağız  açıları  , ve  keskinlik derecesi  , hangi  bölümlerin  sert  hangilerin  menevişli  ya da yumuşak  kalacağı da  okçulukla  ilgili  dostlarımızın  vereceği bilgilerle   daha  sonraya  bıraktığım  işlemler  arasında
PİRİ REİS

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2010, 13:52:47 »
Hiç tükenmeyen enerjinizden dolayı tebriklerle, forumumuza getirdiğiniz hareketlilikten dolayı teşekkürleri asıl hakeden sizsiniz, Bekir Bey; elinize, emeğinize sağlık.   -^b

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2010, 18:37:22 »
Bu  arada  aceleden  malzeme  ısıl işlem  v.s  gibi  bilgileri  vermeyi  unutmuşum . Hemen  ekleyelim de islim arkadan gelsin  :). Malzeme  8 mm yuvarlak  cıva  çeliği   hemen  hemen  tamamen döverek  sekillendirdim resimlerden de anlaşılacağı  gibi  en son  ince  tesviye  işlerinde  eğe  kullandım. ağırlıklar ; kuyruklu : 5 gram   küreli : 7  gram  ,  kullanırken  bu  ağırlıklar  ne  demektir  inanın  bilmiyorum  . ısıl  ışlemi de  yetersiz  bilgi  yüzünden  henüz  yapmadım ağız  açıları  , ve  keskinlik derecesi  , hangi  bölümlerin  sert  hangilerin  menevişli  ya da yumuşak  kalacağı da  okçulukla  ilgili  dostlarımızın  vereceği bilgilerle   daha  sonraya  bıraktığım  işlemler  arasında
Elinize sağlık Bekir Bey, özellikle küreli olan çok hoş olmuş.
Isıl işlemi ben yapıyor olsaydım şöyle yapardım:
Önce tümünü 850 - 800 - 750 derecelerde normalize ederdim, sonra 810 ile 840 derece arasında bir yerde tavlar ve yağda su verirdim. Ardından tümünü 250 derece civarında menevişler ardından sadece ok ucunu suya daldırıp soket tarafı ile kıç tarafını şaloma ile koyu mavi renkte menevişlerdim ikinci kez. Bu sayede ok ucu 58 - 56 HRC civarı sertleşir, geriye doğru yumuşayan bir hale getirirdim...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2010, 09:50:14 »
Arkadaşlar bunu ne kadar yapabilirsiniz ve tanesi kaça olur.Zira temrene ihtiyacımız var.Yurtdışından getiriyoruz.Yerlimalını tercih etmek istiyoruz.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2010, 12:50:31 »
 :) :)  Cengiz  bey  deneme amaçlı  iki  temrenimi  hemen kullanılmaya aday ve  layık  görmeniz beni  sevindirdi . teşekkür  ederim . Diğer kıymetli okçu dostlarımızdan da benzer tepkiler almama rağmen özellikle  formda  bir iki küçük  değişiklik gereğini verdikleri bilgilerden öğrendim  . ( Kuyruklu da  kesit 3,5 mm  ve  kuyruk  sonuna  kadar  başı ve sonu  incelen   dikdörtgen  olarak yaptım oysa uçtan  arka kuyruk  başlangıcına kadar kuyruk önünde 7 mm yi bulan bir  kesit formu  gerekli imiş )  özellikle  tamamen  osmanlı  temrenleri üzerinde  çalışma tercihim  nedeniyle de  orijinaline   en  azından en  yakınını  yapmak  istiyorum . Bu  nedenle  okçu  dostlarımızdan  gelecek  katkılar  benim  için  çok  değerli . İmalatı ağırlıklı  örs  çekiç ve  ateşle gerçekleştirme  kararıma rağmen  modelleri  tespit  ettikten sonra  oluşacak  el alışkanlığının da desteğiyle  üretimde  sayısal  bir  sıkıntı  yaşayacağımı  sanmıyorum .  Dörtgen kesitli  zırh delici  formları  hazırlıyorum  bittiğinde  paylaşacağım . Bize  ait  olanı  dışarıdan alma zorunluluğu  beni de  rahatsız  ediyor  ama  önce  aslına  sadık  kalarak  üretmek  te  benim  önceliğim . 
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2