Genel Konular > Diğer Silahlar ve Savunma Gereçleri

yeni ikili ok temreni

<< < (2/6) > >>

Bekir Çankırı:
 :D :D  Mergup  bey . benim SÜPER  MAKRO   objektifimin   zırdeliliği  yanında  sizin  sorunuzun deliliğinin  esamisi  okunmaz :D .  Önce  objektifimin  fotoğraflarını  çektim  ve  hemen  göndermeyi düşündüm . Ama   daha  sonra  nasıl  yapıldı  çizimleriyle  EL  YAPIMI  bölümünde  yayınlanmasının diğer  arkadaşların da  faydalanması  açısından  daha  iyi  olacağı  geldi  aklıma  .  Akşam çizimleri  hazırlayıp  gönderiyorum .

Ercan Şarbat:
Bekir bey,
Ellerinize sağlık, harika olmuşlar. Benimde 1-2 temren çalışmam olmuştu ama sizinkiler gerçekten çok başarılı tebrik ederim. Dövme izleri de ayrı bir hava katmış. Bence biraz daha üretip bunları kemankeş arkadaşlarımıza test ettirmenizde yarar var  -^b

Bekir Çankırı:
teşekkür  ederim   Ercan  bey .  test  konusunda  bende  aynı  düşüncedeyim   ve  hazırım  . Temrenler  okçu  arkadaşlarımızın  ilgisine  mazhar  olabilirler ise  :)

Adnan Mehel:
OOOOO burada Ercan hocamız da buradaymış. Öncelikle burada bulunan herkese selamların en güzeliyle selamlıyorum. Bekir beyin çalışmalarından beni haberdar eden sitenin kurucusu Kayahan biraderime, aramıza en son katılmakla beraber metal konusundaki birikimini bizlerle bütün açıkyürekliliğiyle paylaşan Bekir biraderime teşekkürlerimi sunuyorum. Bu arada Ercan Hocamız sıcak demir işlemeye bir yıldan fazla süredir davet ettiği halde bir türlü iştirak etmeye fırsat bulamadığımız için özür borçluyum ve en kısa zamanda Ercan hocamızı da örs başında ziyaret etme sözü veriyorum. Daha siteye henüz girdiğim için de nerede kimler var görme şansım olmadığından arkadaşlarımız lütfen alınmasınlar ve bana biraz zaman tanısınlar. Bekir beyin çalışmalarını bizzat görme şansım oldu. Hatta geçtiğimiz cumartesi günü atölyesinde beraberce ok ucu yapma imkanı da bulduk. Ben izninizle bu okuçlarından önce sıcak demirin korkulacak kadar zor bir şey olmadığına bizi ikna ettiği için kendisine teşekkür ediyorum. okuçları gerçekten çok güzel. gercek ağırlıklarına ve formlara yakın olarak ilk seferde böyle bir imalat yapılabilmesi gerçekten takdire şayan. imalat sayısı arttıkça şüphesiz  çok daha iyi olacaklar. Bundan en ufak bir kuşkum yok. Bekir beyin izniyle buradaki temrenlere kısa bir eleştri getireyim. yassı temrenin alt ve üst taraftan baskılı olan kısmının biraz daha uzun olması kama şeklindeki uç kısmın biraz daha kısa olması gerekiyor. ezili kısım yaklaşık olarak temrenin 2/3 ünün kama biçimindeki uç kısmın da 1/3 ünü oluşturması gerekiyor. böylelikle temrenin ön tarafındaki ağırlıkla okun delici gücü artırılmış oluyor. Buna rağmen bu okucu denenebilir vaziyette. zırh delici temrene gelince buradan belli olmamakla beraber  ebat olarak büyük yapılmış. şu an antalyda tatilde olduğum için tam ölçülerini veremeyeceğim ancak daha ince olmalı. Bu kalınlıkta( bu temreni elimle kontrol ettim) temrenle metal zırhı delmek biraz hayal olur. ayrıca iğne kısmı( okun içine giren kısmı ) kısa. Bekir biraderimiz gerçi bu duruma bir paratik çöcüm buldu(iğneyi polatlamayacak,çelikleştirmeyecekk yumuşak bırakacak) . temrenin kısa olmasının şu zararı var. zırh delici oklar kısa mesafeden atılır. biz de testleri kısa mesafeden yapıyoruz. hangi kuvvette olursa olsun 20 metrenin uzağındaki bir mesafeden zırh delme şansınız yoktur. iyi de ya girmezse? kısa mesafe içersinde ok henüz paradokstan çıkamayacağı için uygun açıyla zırha uçamayacağından temrenin oku kırma ihtimali var. sargının sayıf olması durumunda ok ucu zırhtan geri dönebilri ki darb deneylerinde yaralanmaların olduğu kayıtlarda geçer. önlem olarak iğneyi çok uzun tutuyorlar ve ok ucu kırılsa bile temrenin oktan kurtulup geriye, atıcıya dönmesini önlmeye çalışıyorlardı. bu nedenle zırh delici temrenler uzun iğneli yapılırdı. bunun pratikte iki faydası daha vardı. 1- temrenin ağır olması okun delici gücünü artırır.Ancak delsin diye ucu ince yapıldığından bu ağırlık iğne ile sağlanırdı. 2- temren ağırlığı ile okun paradokstan çabuk çıkması sağlanır. uçtaki ağırlık okun kısa zamanda toparlanıp düzgün uçmasına sebebiyet verir. Bu bilgiler ışığında buradaki zırh delici temrenin deneme için hazır olmadığını söyleyebilirim. Saygılar     

Ercan Şarbat:
Adnan ağabey hoşgeldin :-) Burada seni görmek ve bilgilerinden faydalanmak ne güzel  -^b

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git