Kabza evrimi  (7797 defa okundu)

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
Kabza evrimi
« : 21 Eylül 2010, 17:33:48 »
Türk kılıcının kabza evrimini çok merak ediyorum. Çeşitli müzelerde çeşitli yüzyıllardan çok farklı kabzalar görüyorsunuz.
12-13. yy'dan başlayarak 19.yy'a kadar hangi tipten hangisine geçildiği, bunun nedenini ve bu evrimde başka ülkelerin rol oynayıp oynamadığını açıklayabilir misiniz?
Resimli örnekli olursa daha iyi.
teşekkürler

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Kabza evrimi
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2010, 22:02:45 »
Türk kılıcının evrimi ne kabza açısından ne de namlu gelişimi açısından yeterince incelenmemiş olduğu için cevaplaması çok zor bir soru bu. Teşhis ettiğim örnekler üzerinden bir şeyler anlatabilirim ama şifahi ve eksik olacaktır. Kaynak olarak ise aklıma şu anda gelen sadece Topkapı sarayı'ndaki kılıçlar üzerinde yapılmış bir inceleme olan Bikkul'un makalesindeki bir paragraftan ibaret. Aynen kopyalıyorum:

Elimdeki diğer kitap, makale v.s.den konuyla alakalı olabilecek bölümler bulabilirsem onları da ilerde eklemeye çalışacağım.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2011, 14:43:23 »
Gökmen beyin bu güzel sorusu ne zamandır aklımın bir köşesindeydi, yeni bir veri bulsam da daha geniş bilgi edinsek kabza evrimi konusunda diyordum. Dolaylı da olsa bu konuda bilgi veren iki diagram tesadüfen elime eçince sizlerle paylaşayım istedim. Diyagramlar Leh(polonya) kılıçları ile ilgili lakin Türk ve Türk etkili Batı Asya ve Doğu Avrupa kılıçlarının kabza tipleri ve gelişimleri de görülebiliyor:

Sanırım bu çizelgede Doğu ve BAtı başlıklarının yerleri karışmış:

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2011, 11:42:21 »
tesekürler...
enteresan bir paylasim.. -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Temmuz 2011, 00:47:57 »
Sağol Mergup :) Evet sadece Türk ve Türk etkili Batı Asya kabza tiplerinin evrimini göstermesi açısından değil Balkan ve Doğu Avrupa kabzalarına olan etkisi ve batı kabzaları ile olan çapraz ilişkisi açısından da ilginç.  Örneğin klasik D siperli süvari kılıcı kabzasının direk 1600lerdeki Osmanlı kabzaları ile Avrupa "sidesword" denen erken raiperlerinin siperleri ile melezlenerek evrildiğini görüyoruz.

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2