ÖDÜLLÜ TÜRK KILICI ( vince evans ustadan )  (27913 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
ÖDÜLLÜ TÜRK KILICI ( vince evans ustadan )
« : 03 Ekim 2010, 14:58:01 »
Vince evans bu Türk kılıcını yaparak 1997'de california'da yapılan yarışmada ödül kazanmış.

kılıç bizim kılıcımız yapan ve ödülü alan başka bir usta?

Blade Handmade Award – Best Handforged Knife (1997 Blade Show West, Costa Mesa, California)
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2010, 15:00:35 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: ÖDÜLLÜ TÜRK KILICI ( vince evans ustadan )
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2010, 15:03:02 »
yine Vince evans ustadan, bu kez 2007 yılında bir yatağan yaparak en iyi kılıç ödülünü kazanıyor

Best Sword (2007 Blade Show and International Cutlery Fair, Atlanta, Georgia)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2010, 15:59:57 »
ne üzücü... :'( :'( :'(
cok güzel parcalar yani ters anlasilmasin, Vince Ewans Ustaya kesin lafim yok ama...

Gönül isterdi bir Osmanli Torununun Ödül almis bir EL EMEGINI görmek...

Neyse bekliyoruz....
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2010, 16:04:20 »
ustaya lafımız yok, keşke daha çok usta bizim kılıcımızı yapsa ve tanınsa.  -^b

içimi burkan, bu işçiliği ülkemizde görmeyi bu kadar çok istemem.. :-\

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2010, 16:37:49 »
Mükemmel  , muhteşem  ,  kusursuz   daha da kaç  sıfat  eklesem  ustanın  ürününü de  kültürümüze  yaptığı   büyük  katkıyıda  anlatmaya  yeterli  olmaz . Devlet , hükümet , bakanlık v.b   v. b   kılıç   özelinde    ve  atlantik  ötesi  o  topraklarda  ustanın  yaptığının  kaçta  kaçını  yapmıştır  sizce ? .  cevabınızı  saklı  tutun  şimdi de  çuvaldızı  kendimize  çevirelim  .  Okuyan  yazan  akademisyeni , kolleksiyon  yapanı , eline  çekiç  eğe alıp  yapanı , yalnızca okuyup  takip etmekle yetineni , hepimiz  bütün  forumdaşlarımız ; bizler ;  küçük  gurubumuzca  dünkü   toplantımızda da  bir nebze  değindiğimiz  ve  tartıştığımız  gibi  devletten  filan   birşey  beklemeksizin  kendi  bilgi  , emek,  sevgi  ve  gayretimizle  amerikalı  ustanın  yaptığı  gibi  bir  kültür  zenginliğimizi  kılıcı ,  bıçağı ,  ok u , mızrağı , miğferi , zırhı   yaparak  günışığına  çıkarmak için  hangi  programları  yapmalı  , hangi  mekanizmaları  harekete  geçirmeli  ortak  aklı  hep  birlikte  çalıştırarak  nasıl  adım  adım  ilerlemeli  ve  sonuç  almalıyız .  ya da bütün  bunları  yapmalımıyız ?   bütün  bunlar ne  işe  yarar ? . Hepimizin  fikir  katkılarıyla   geniş  olarak  tartışıp  ortak  bir  karara  vardığımızda   bu  soruya   bulduğumuz  ortak cevabımız   bütün  zenginliğimizin  içinde  olduğu  mahzenin  paslanan  büyük  kapısını  aralayacak ve  içeri dolan ışık içerideki  değerlerimizi de   bundan  sonraki  yolumuzu da  aydınlatacak . Gökhanın  ateşlediği bu konuda  fikri  olan  herkes  fikir vermek , öyle  değil  böyle  olur  ,  yada  olmaz  hayal  görüyorsun demek için  , ama mutlaka  kendisine  göre  doğrunun  hangisi   olduğu  konusunda  da  fikir  belirterek varmısınız  kırıp  dökmeden  ama  olabildiğince  geniş  alanda  bu  konuyu  tartışalım ?
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2010, 10:16:40 »
Bekir bey şuan için bireysel çabalarımızla ilerlemek zorundayız gibi duruyor, ama hedeflediğimiz işleri başarabilirsek destek bulma şansımızda çoğalacaktır. -^b

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2010, 10:21:54 »
bu arada bir başka ustanın (josh smith) yaptığı, sap kısmı karabela tarzı bir Türk kılıcı ve bitmemiş bir kılıç projesi...

http://www.joshsmithknives.com/Swords.htm

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2010, 11:09:13 »
Oyoyoy o nasıl bir hareli bezek(bak bunu da şimdi buldum yoğruk örüntü yerine, kulağıma hoş geldi  ;D)tir öyle!  :o

ilk kılıçta da hamon mu var bana mı öyle geldi?  ???
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2010, 11:14:42 »
sancar, hamon yok ama desenlerin gidişatı o etkiyi çok güzel yaratıyor. -^b

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2010, 14:54:46 »
Emre  ustam .  Üretip  sergilediğin bıçakların bıçak ustalığındaki becerini açıkça sergiliyor . bu becerinle  ilgili  beğeni ve takdirlerimi de  gönderdiğim tüm  mesajlarımda tekrarladım  bugün de benim  için  hala iyi    bıçak  ustalarının önde gelenlerindensin . bende  sanatına  aşık insanların ustalıkta ilerledikçe  daha çok kemale  ermesi  ve işinde  mükemmele  ulaştığında da  insan - ı  kamil   mertebesinde  olması  gerektiğini  öğreten  bir eğitimden  geldim .  
    Sırf  bu   bu yüzden   ustam  , ben  sana hitabımda   senin tarzın yerine  yine de  , şimdi  çoğu  rahmete kavuşmuş   hocalarım ve ustalarımın öğretisine  uygun bir üslup  kullanacağım . Benim  için yazdıklarına yorumum  yada  cevabım yok . çünki bu  foruma  çene yarıştırmaya değil  öğrenmeye ve yapmaya  çalışmak için katıldım . Ama izninle   kendi  alanında  en az  senin bıçakçılıktaki ustalığın kadar usta  olan  senin ve  benim  şahsen de tanıdığımız  Sancar  arkadaşımıza  son mesajındaki açık  saldırını  hangi beklenti ve ruh  hali  içinde  ve  neden yaptığını  anlayamadım.  Bir forumdaşa  hiç  tanımadığı  ve  öğrenmeye  çalıştığı  bir alanda  pusu  kurup  böyle ifadelerle saldırmak  , Çıtası   çok  yüksek  bir  ustalık  seviyesine de uygun düşmedi .
      Ben sevgili  ustam  150 yıl  kadar  önce adı   sultanahmet   sanat enstitüsü  olarak   değiştirilip  bir  eğitim kurumuna  dönüştürülen   osmanlı imparatorluğunun son  kılıçhanesinde meslek  eğitimimi alıp  mezun oldum  . Çoğu eski dönemleri ve usulleri  iyi bilen yaşlı  hocalarımın  o günlerin  hatırası  örs  çekiçlerle  verdikleri  meslek eğitimini  aldım .
      Bu nedenle kendimi  ülkeme ve hocalarıma  borçlu hissetiğimdendir  senin   lay  lay  lom  dediğin Türk  kılıcı yapımına  hevesim  ve ısrarım .
   Senin ( sıkıysa  kendin yap  )anlamında  anladığım  mesajlarına   bir  tepki   nedeniyle de   değil  bu .
 Borcumun   ödemesi  için  Osmanlı    yatağanı projeme de  iki  ay  kadar  önce  başladım .
     Aşağıdaki  resimler  yatağanımın  son halidir . yardımcı olma teklifin  için de teşekkürler ama  ben  bu  projenin  gerektirdiği her  çalışmayı kendim  yaparak , başarılı ve  başarısız   olduğum  bölümleri de  bu  forumda  paylaşarak devam etmeyi  doğru  buluyor , paylaştığım  bilgiler ışığında da başka  ustalarımızın kimbilir  belki de  Emre  ustanın da  bir gün   daha  iyilerini  üretip  bu  forumda sergilemesini   bekliyorum

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 21:08:17 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2010, 15:39:04 »
 -^b Abi eline sağlık, ancak şöyle detaylandıra detaylandıra anlatmadan saymayız. Her aşamayı görelim ki hem bize bir şeyler kalsın hem de her biri için ayrı kutlama teşekkür etme şansımız olsun.  ;)

Özellikle kılıcı dövdüğün, düzeltip o yatağan kavisini kazandırdığın kısmı ve sonrasındaki su verme ortamını paylaşırsan fena halde makbule geçer.  :)
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2010, 16:26:02 »
Güzel gidiyor Bekir Bey, bravo. Ben hiçbir zaman "sıkıysa kendin yap" diye birşey ima etmedim, aklımın ucundan da geçmedi. Ancak kıt imkanlarla kendince üretim yapanlara "neden kılıç yapmıyorsun" baskısından rahatsızlığımı dile getirdim. Bunu tekrarlamak veya tartışmaya devam etmek gibi bir niyetim yok. Eğer aklınızdan geçeni harbiden döküyorsanız ben üsluba bakmam, umrumda değildir yazım ve ifade tarzı, sadece içeriğe bakarım. Eğer benim yazılarımın üslubuna değil de içeriğine bakarsanız hiçbir kötü niyetimin olmadığını belki görebilirsiniz, "bir başkası kılıç yaparsa ben sadece sevinirim" lafını kaç kere kurdum, ancak bunun altında bir anlam aradınız, "sıkıysa yap" gibi bir anlam bana kalırsa bu laflarımın hiçbirinden çıkmıyor. Ben hep kabul ettiğim şekilde kaba bir insanımdır, içimden geçeni olduğu gibi söylerim, farkındasınızdır, bunun ceremesini de hep çekmişimdir, ama kendimi değiştiremem bu yaştan sonra. "Benim geçimim ve üretim tarzım yüzünden böyle bir projeye girmem benim için büyük risktir" lafını nasıl algıladığınızı bilmiyorum, ama ne dediysem odur. Eğer bir başka konunun bu kılıç olayından dolayı karışması ve başka bir yere çekilmesine kızdıysam bunu açıkça ve hiçbir art niyet beslemeden belirtirim, tıpkı geçenlerde yaptığım gibi, bunu nasıl algıladığınızı da bilemeyeceğim. Ne hayatım ne de kişiliğim farklı ve gizli planlar kurarak başkalarıyla atışma olayından beslenebilir. Tam tersi en küçük tartışmada bile ciddi bir şekilde depresyona giren bir adamım, ve birkaç gündür keyfim çok kaçık, tek derdim "artık kılıç neden yapmıyorsun" anlamında bir baskının beni olaydan soğuttuğu hissiyatımı ve gerçekliğimi paylaşmaktı, keşke yapmasaydım, bunu söylemem üzerine asıl saldırıya ben maruz kaldım. Ancak umrumda değil. Şu anda bu çalışmanızı göstererek haklı olduğunuzu kanıtladığınızı düşünüyorsunuz. Bu sizin bileceğiniz şey.

Şimdi sizin güzel çalışmanızı görüp gerçekten seviniyorum, ancak bu lafımı nasıl algılayacağınızı da bilemiyorum. Elinize sağlık desem, üslubum yanlış mı olur? Kesinlikle bir çalışmanızı bir tartışma ile destekler ve benim adıma yönelik bir yazı ile birlikte paylaşmanız bana çok "garip" geldi. Ancak bu da sizin üslubunuz herhalde. Üsluplar umrumda değil, güzel çalışma, bravo, devamını merakla bekliyoruz...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2010, 17:31:55 »
  Emre usta  . Ettiğimiz tüm kelam  burada kalıcı olarak kayıtlı . iyi niyetimizi de artniyetimizi de okuyan yorumlasın  deyip bahsi kapatalım . bundan böyle  ettiğimiz kelamın dizgini elimizde olsun da  kırıp dökecek  laftan çok  iş üretmeye   zaman ayıralım inşaallah. Eylem ustam  yatağanın henüz  namlu dövmesini ,  tesviyesini , ön perdahını , pirinç kabartma  balçak yolunu ,poliüretan  malzemeden balçak model çalışmasını bitirdim fotoğraf  için de öylesine  üst üste  bantlayıp  tutturdum .Boynuz  balçak , kabartma  balçak zıhı , su verme , son perdah   ve  kın  henüz  üzerinde çalıştığım bölümler . ilerledikçe  hem  yatağanın son durumunu  hemde bu  çalışmalarla  ilgili uyguladığım  yöntemlerin  uygulamasını   tabii ki  hep birlikte  paylaşacağız .
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2010, 17:56:40 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2010, 19:39:48 »
Kusuruma bakma Bekir usta, yatağanınız harika elinize sağlık ama bende deniz bitti. Sizin gibi sanatkar değilim ama Allah şahit o bahsettiğiniz üsluba sadık kalmaya fazlasıyla gayret ettim. Lakin maalesef görünen o ki nezaket ve alttan almanın art niyetlilik, terbiyesizliğin ise dobralık olarak algılandığı bir çağda yaşıyoruz. Öyle olsun o halde ben de net konuşacağım:

Anlamayan varsa diye söylüyorum BU FORUM TÜRK KILICI KONUŞULSUN DİYE KURULDU. Kılıç sevenler, kılıç toplayanlar, kılıç yapanlar veya yapmayı düşleyenler, kılıç yazanlar, kılıç okuyanlar, kılıç kullananlar biraraya gelsin, bilgilerini ve yeteneklerini birleştirsin ve neticede Türk kılıcını yeniden diriltilsin diye kuruldu. Nerden mi biliyorum: çünkü ortada daha bir forum filan yokken böyle bir forum kurmak lazım diye Kayahan beyin başının etini yiyen benim de işte ordan biliyorum. Türk kılıcı diriltilsin diye kurulmuş olan forumda bırakınız Türk kılıcı ne zaman yapılacak demeyi, Türk kılıcı lafı etmek, hatta ve hatta kılıç kelimesini bir mesajda dahi geçirmek suç oluyorsa eğer  işte o zaman ortada büyük bir sakatlık var demektir. Kılıç yapmak istemeyen, kılıç konuşmak istemeyen olabilir ama bunlar kılıç konuşmak isteyenlere saldırıp, kılıç lafına kırmızı görmüş boğa gibi saldırıyorlarsa ya ben yanlış yerdeyim ya da sayfanın üstünde Cebehane logosunun üstünde duran nesne Fatih'in kılıcı değil kasap satırı...

Forum kurulduğundan beri kişisel kavga çıkmasın, akademik forum olsun,  forumun ahengi bozulmasın diye diye  nezaketten eğilip bükülmekten, alttan almak için kıvranmaktan midem bulandı artık. Şu saçmasapan tartışma başladığından beri bir araba hakaret işitip üstüne de iki kez sırf kılıç forumunda kılıç dediğim için özür diledim. Daha da artık sınıra dayandım. Ben ne bu bu forumun sahibiyim, ne yetkilisi, ne de Türk kılıcı yapılsa bundan benim bir kazancım olacak.  Bu forumun ,oluşturulmasında katkıda bulunduğum ve katı surette uygulanmasını tavsiye ettiğim kuralları vardır. Emre usta sen de bir moderatör olarak bu kuralları uygulamakla görevlisin. Madem ki suçlu, hatalı, kusurlu, ortalık bozan, kenardan konuşan, art niyetli olan benim, o halde beni bu forumdan atmakla yükümlüsün, bu senin vazifen. Bu foruma iyi kötü emeği geçmiş biri olarak senden boş lafı bırakıp bu vazifeni yerine getirmeni bekliyorum.

Diyeceğimi dedim, daha da artık birşey demem. Ergen liseliler gibi internet kavgası yapmaya ne vaktim var ne isteğim.
O yüzden genelden özelden hiç cevap filan vermeye uğraşmayın: Havaya konuşmuş olursunuz. Birlikte oturup kalktığım, ekmek yiyip muhabbet ettiğim herkese çok selam. Kalanı da Allah bildiği gibi yapsın.

Sancar
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2010, 19:57:54 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2010, 23:54:47 »
Haçlı seferine çıkmışsınız galiba, derdiniz nedir anlayamadım ama ben yine işime bakacağım. Artık ciddiye alamayacağım sizi... Moderatörlüğü de ben istemedim, tartışmayı da. Bu resmen açık bir saldırıdır. Kusura bakmayın, başka ustaları olduğu gibi beni de kaçırmayı başardınız. Umarım mutlu olmuşsunuzdur, sırf kendi akıl sağlığımı korumak için bu forumla her türlü ilişkimi bırakıyorum. Sanırım zaten asıl amacınız buydu.
İyi günler herkese...
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 00:00:11 Gönderen: Emre Kipmen »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2