Genel Konular > Seri Üretim

Yemeyenin Malını Yerler: Cold Steel Shamshir

(1/3) > >>

Sancar Özer:
Türkiye'de malzeme, form ve teknik olarak aslına uygun ve hatta aslını aşan Türk kılıçları üretilmesine yönelik kendi çapımda ajitasyon, tahrik ve gaza getirme amaçlı haince çalışmalarıma tüm hızıyla devam ediyorum >:D >:D >:D  >:D >:D Bu amaçla "biz uyuyaduralım gavur bizim kılıcı aldı gidiyor, dedemizin öz irasıyla paracıkları cebine indiriyor" anatemalı başlığıma çelik dövmüşlüğü olan tüm dostların dikkatini çekmek istiyorum ;D

Buyrunuz Amerikan menşeli bıçak ve kılıç üreticisi Cold Steel firmasının en popüler ürünlerinden Cold Steel Shamshir'i takdimimdir:

http://www.coldsteel.com/shamshir.html


Kumpanyanın sahifesinde özetle "şemşir"in kısa bir tarihçesi ve tevellütü(tabiki yanlış olarak) verildikten kelli, işbu kılıcın yüksek karbonlu 1055 çelikten mamul olduğu, kabzasının siyah imitasyon bizon boynuzu, kınının kalın deriden yapıldığı, kılıç ve kındaki diğer madeni parçaların pirinçten yapıldığı, yekün uzunluğunun  92,075 santimetre, namlu boyunun 77,47 santimetre, kalınlığının 4,7625 milimetre, ağırlığının 853,32 gram olduğu ve 379,99 amerikan akçesine satıldığı bildirilmekle sahifenin sonunda kocaman kırmızı hurufatla ancak anlayanın nazarına malum olacak işbu satırlar nakşedilmiştir:

"EY TÜRK, SEN UYUMAYA DEVAM ET! BAK BİZ NE GÜZEL SENİN CEDDİNİN SIRTINDAN PARA KAZANMAKTAYIZ." >:D


Bunlarda CS Şemşirinin keskinliğini, esnekliğini ve dayanaıklılığını ifşa eden videolar:

Shamshir : Cold Steel Swords

Cold Steel Shamshir Paper Cut

Cold Steel Shamshir Cutting

Eylem Cengiz:
Sancar problemle değil çözümle gel yahu. 

Sen şimdi çıksan, "Bizde kılıç üretilmiyor. O halde

falanca ustanın devlet sanatçısı olarak devletten maaş ve kuracağı tesis için ödenek almasını sağlayalım.
Üreteceği kılıç başına alacağı para 3000$'ın altına inerse farkı tamamlamayı garanti etmeye devleti ikna edelim.
Yılda 12 kılıcının satılmasını devlet garanti etsin.
Üretim dışında takibeden her sene üç çırak almasını, eğitilen her çırağa da kalacak yer ve aylık 500 lira bahşolunmasını sağlasınlar."

diye bir eylem planı çıkarsan ortaya, hepsinden önce de

"Bu sanatın yasal olarak makbul olması için çalışalım."

desen sana katılmamak mümkün mü?  -^b

Sancar Özer:
Eylem ben kılıç ustası değilim. O yüzden ancak ustaları gayrete getirmeye çalışabiliyorum bu şekilde. Dediklerin tabiki doğru, defaatle de söyledim değişik yerlerde lakin eğer net bir plan ortaya koy dersen aklım yeter mi bilmem.

Ama naçizane fikrimi sorarsan devlerle güreşmeye niyetlenmeden önce bizim kılıç dövenlerimizin ilk yapması gereken kollarını sıvayıp herşeyiyle mükemmel, ecnebi !shamshir!lerini aşmış gerçek bir Türk kılıcı yapıp "işte budur" diye ortaya koymak; bu kılıçın Türkiye'de de yapılabileceğini, ve hatta en güzel Türkiye'de yapılacağını dünyaya ve en çok da kendimize kanıtlamaktır. Kılıcı bir mükemmelen yapalım da ondan sonra işin ticaretini, yasal engelini, seri üretimini v.s.yi konuşmaya hakkımız olsun.
Hep diyorum Türkiye'de bir tane bile aslına uygun Türk kılıcı yapılabilirse dünya aleme "Türk kılıç sanatı yaşıyor" demeye yüzümüz olur. Hepimiz gururlanırız. Sonra kamuoyu oluşturacaksak da, ticaretine atılacaksak da, yasayı değiştirmeye uğraşacaksak da bu mükemmel Türk kılıcını gösterip onun üzerinden, onu kanıtb olarak göstererek, ona dayanarak konuşabiliriz böylece.

Bu iş için lüzumlu herşeyin fazlasıyla var olduğuna inanıyorum, tek gereken birinin çıkıp hakını vererek yapması. Bu "biri"nin de bu forumdan çıkacağına inanıyorum ve bu yüzden de siz ustalara gaz verme çalışmalarım tüm hızıyla devam edecek! >:D ;D

Eylem Cengiz:
Et, et. Motivasyon gerçekten de gerekli aslında. Yalnız şu haftanın beş günü vaktimi alan şey az daha imkan verse....

Gokmen Altinkulp:
İkinize de katılıyorum. Yabancı forumlarda kitaplarda Türk kılıcının diğer kılıçlara nazaran ne kadar üstün olduğunu okudukça içim gidiyor. Bunu Türkiye'de kimse yapamadığını görmek üzüntü verici.
Taksim'de geleneksel el sanatları festivali oluyor bıçakçıların yerine gittim ve ürünlerine baktım. kılıçların şekli, balçak/kabzaları, kınları, üstündeki yazıları süsleri müze örnekleriyle ilgisi yok, tamamen fantezi. Adamlar zati ilk palavra atarak 'aynı müzedeki' gibi başlıyor, sonra bilgim olduğunu anlayınca da 'e o kadar işte, resme baktım öyle yaptım, ölçmedim, elimde tutmadım' diye çevirmeye başlıyor.
Kılıcın materyal kalitesini tabi bilemem ama ilk vuruşlarda deforme olacağını tahmin ediyorum, bu testleri yapsınlar bi çok merak ediyorum:
Cold Steel 1830 Napoleon Saber

O arkadaşların bu forumda da olduğunu tahmin ediyorum, kusura bakmasınlar, amaç karalamak değil daha iyi ürünler için teşvikdir. Açık piyasa bu, öyle çöp ürünleri almaya devam edersek aynısını yapmaya devam edecekler, daha iyisini istersek değişim olur.

Çözüm nedir? Bilgi eksik. Bilgiyi birkaç yerden elde edebiliriz. Birincisi arşivler. Osmanlıca okuyabilen biri arşivleri karıştırırsa iyi olur. Okçulukta tesadüfen kitaplar bulunuyor. Kılıç yapımı ile de bulunabilir.

İkincisi yurtdışı. Okçulukta Osmanlı yayı yapabilen iki ciddi isim var, biri Lukas, biri Kanada'da yaşayan Adam Karpowicz. Lukas yaylarını 2400 dolara satıyor, dekorasyon vs ile 3000i buluyor. Asla sırlarını paylaşmıyor. Adam daha iyi bile, 25 senelik tecrübesi var ve çok yay yapıyor, ama satmıyor. Dünyada ilgililere ve Türkiye'deki bazı kişilere öğretmeye çalışıyor ki Türk stili yaycılık kalkınsın diye.
Kılıç dünyasında 'Adam' gibi insanları bulmamız lazım, tüm sırları paylaşacak öğretecek insanlar.
Ta Kanada'ya sırf Adam'ın çırağı olabilmek için gidenler var, kılıç yapımı ile de ciddi ve disiplinli kişiler lazım. Vince Evans bir çözüm olabilir mi? Workshop yapsa? Veya bizden ilgililer onun yanına gitse?
Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git