Yay  (107775 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Yay
« Yanıtla #90 : 11 Ocak 2011, 20:53:04 »
Merhaba Arkadaslar,

Dün Aksam televizyon izlerken, tesadüfen bir "Türk Yay" programi gördüm. Samanyolu tv deki "Maceraci - - Tokat" gezisinde cekilmis. Dr. Metin Aksoy söz sahibi idi. Iyi seyirler....

http://en.sevenload.com/videos/WSbdK9R-Macerac-Tuerk-Yay-ve-Metin-Aksoy

Selam ve Saygilar

Mergup
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #91 : 11 Ocak 2011, 21:30:33 »
Çok sağol Mergup lakin zannederim teknik bir sebepten videoyu göremiyorum. Link vermen mümkün mü acaba? ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #92 : 11 Ocak 2011, 22:23:41 »
Çok sağol Mergup lakin zannederim teknik bir sebepten videoyu göremiyorum. Link vermen mümkün mü acaba? ;)

Belki buradan daha kolay olur. Bir böyle denemelisin....

selamlar

Maceracı - Türk Yayı Yapımı / Bowmaking on National Turkish TV Channel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #93 : 12 Ocak 2011, 03:55:54 »
Tekrar çok sağol Mergup, gerçekten çok eğitici bir video. Türkiye'de Türk yayının yapıldığını görmek de insanı çok mutlu ediyor doğrusu,Türk milleti adına kemankeş dostlara çok teşekkür ediyorum bir milli sanatımızı dirilttikleri için.  Darısı biz kılıçseverlerin başına ;)

Şeyh Galip

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #94 : 12 Ocak 2011, 14:22:15 »
Video için teşekkürler. Daha önce duymadığım bilgileri duydum...  Madem Dr. Metin Aksoy osmanlı yayı yapıyor, ona sipariş vererek bir yay yaptıramazmıyız?

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #95 : 12 Ocak 2011, 20:58:51 »
 Sayın  Metin  aksoy .
 Osmanlı  yayı ile  kültürümüze  de  bu kültürün  kök ipliklerini  bulup canlandırmaya  sevdalı  bizlere de   sağladığınız  büyük  katkı  nedeniyle  çok  teşekkür  ediyorum . Emek  ve  gayretiniz daim  olsun  Hakkınız  ödenmez  Varolunuz .                          
Kendi kültürümüzü  bizlere  anlatarak   farkındalık  yaratmayı  , bol seyircili  ıvır , zıvır  programlarına  tercih  eden   Samanyolu  televizyonuna , Maceracı programına ve Almanyadan   izleyip  buradakileri  yani   bizleride  :D   haberdar  eden  sevgili  mergup  özkan   dostumuza da   gönüller dolusu  teşekkürler .
Maceracı   kardeşimizin  programda  söylediği gibi   bir  osmanlı  yayının  yapımını  ilk defa  bu  kadar  ayrıntılı  izledim ve  hayranlığım  bir kat  daha  arttı .
Dr. Metin  aksoy    hocamız   zaman  ayırabilse   mail  yoluyla da olsa  haberleşebilsek  "Dr.  METİN  AKSOY  .OSMANLI    YAYI  YAPIMI "  Başlığında  hocamızın  yöntemini    çizerek  Cebehanede   anlatsak ,  her zaman  başvurulabilir  çizgi   resimli ve  kalıcı  hale  getirsek  (  Bizim KOLAY  BIÇAK  YAPIMI  GİBİ) hem  hocamızın  emeği  ve  hizmeti  taçlanıp   hem de    Türk  okçuluğu için  çok faydalı olmaz mı ? .  
 . :D  Eminim  sevgili Berke de  o  zaman    kendi  yayını  yapmak  isteyecektir  -^b 
 Ne  dersiniz  dostlar ?
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2011, 21:05:31 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #96 : 12 Ocak 2011, 23:51:15 »
Allah denir ne denir...  :D -^b

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #97 : 13 Ocak 2011, 00:51:31 »
Sayın  Metin  aksoy .
 Osmanlı  yayı ile  kültürümüze  de  bu kültürün  kök ipliklerini  bulup canlandırmaya  sevdalı  bizlere de   sağladığınız  büyük  katkı  nedeniyle  çok  teşekkür  ediyorum . Emek  ve  gayretiniz daim  olsun  Hakkınız  ödenmez  Varolunuz .                          
Kendi kültürümüzü  bizlere  anlatarak   farkındalık  yaratmayı  , bol seyircili  ıvır , zıvır  programlarına  tercih  eden   Samanyolu  televizyonuna , Maceracı programına ve Almanyadan   izleyip  buradakileri  yani   bizleride  :D   haberdar  eden  sevgili  mergup  özkan   dostumuza da   gönüller dolusu  teşekkürler .
Maceracı   kardeşimizin  programda  söylediği gibi   bir  osmanlı  yayının  yapımını  ilk defa  bu  kadar  ayrıntılı  izledim ve  hayranlığım  bir kat  daha  arttı .
Dr. Metin  aksoy    hocamız   zaman  ayırabilse   mail  yoluyla da olsa  haberleşebilsek  "Dr.  METİN  AKSOY  .OSMANLI    YAYI  YAPIMI "  Başlığında  hocamızın  yöntemini    çizerek  Cebehanede   anlatsak ,  her zaman  başvurulabilir  çizgi   resimli ve  kalıcı  hale  getirsek  (  Bizim KOLAY  BIÇAK  YAPIMI  GİBİ) hem  hocamızın  emeği  ve  hizmeti  taçlanıp   hem de    Türk  okçuluğu için  çok faydalı olmaz mı ? .  
 . :D  Eminim  sevgili Berke de  o  zaman    kendi  yayını  yapmak  isteyecektir  -^b 
 Ne  dersiniz  dostlar ?

Iltifatiniza tesekürler Bekir Bey,
Ama ben bir sey yapmadimki Efendim? Sadece hepimizin bilgisi olsun diye paylastim.
Dedimya maksadim "BILGI KÜPÜNÜ" doldurmak. Böyle olduysa ne mutlu bana.....  :D :D :D :D

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #98 : 14 Ocak 2011, 21:33:48 »
Ben bu okçuluk işinin imalatıyla değil kendisiyle ilgileniyorum Bekir abi :) . Anlatımı yapsak bile o manda boynuzunu bulmak için nerelere gidecez kim bilir. Yapılsa yapmak isteyenler için çok faydalı olur tabiki ama bu malzemeleri kolay elde edebileceğimiz biyer varsa ve ben bilmiyorsam affola... Gerçi boynuz kullanmadanda yapılırmı ? Yapılır diye biliyorum...

Bu arada hazır konu hareketlenmişken yaylarla ilgili kafama takılan bir soru sormak istiyorum ;
  Bu videolarda falan yayları bir buhar kazanına atıp bekletiyorlar ya. Bu kazanlardan nerden bulabilirim ? (veya bir adı varmıdır bu makinenin )

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #99 : 14 Ocak 2011, 23:37:04 »
Berke,
Buhar kazanının adı "benmarin"bu konuda"kavsi forum" da yeterli bilgileri bulacaksın.Hatta kolay ağaç bükümü ile ilgilide pekçok şey bulacaksın.Ama orada anlatılanlar motivasyonunu bozmasın.Bazı malzemelerin temini çok zor.Bazı malzemelerin işlenmesi çok zor.Velhasılı zor bir uğraş.Boynuz olmadanda yay yapılabilir ve yapılıyor.Boynuz yerine ahşap kullanabilirsin.Hatta ilk yay için "kepaze"denilen sadece sinir döşenmiş yayda yapabilirsin.Hatta tarif edeyim.120 cm boyunda 5-7 mm kalınlığında 3,5-4 cm genişliğinde su yolu düzgün kayın ,ceviz çıtanın ortasına kabza yapıştırıp(20 cm uzunluğunda elinin içinde ergonomik olacak kalınlıkta) karşıya bakan yüzüne sinir döşeyerek kolaylıkla yapılabilir.Ama sinir işleme ve tutkal eritip yapıştırma işlemini görmek gerekiyor.Yine adres olarak "kavsi forum"u göstereceğim.Y.Metin hocanın uygulama videoları var. Hadi kolaygele.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #100 : 15 Ocak 2011, 00:36:06 »
Cengiz Bey sormamı mazur görün manda boynuzunu nerden temin ediyorsunuz?

Şeyh Galip

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 15 Ocak 2011, 10:32:32 »
Yurtdışında boynuz satan siteler var.Ham yada işlenmiş halde satılıyor.Ben henüz almadım.Birde mezbaha mezbaha dolaşıp sipariş vererek temini yoluna gidiyoruz.Ama ülkemizde uygun uzunlukta manda boynuzu bulmak çok zor.Ben, henüz boynuz kullanarak yay yapmadım.Diğer malzemelerle yaptım.Sinir+ahşap+sentetik malzeme kullanarak yay yaptım.Ama boynuz için hazır olmadığımı hissediyorum.Elimde hazır birçift koç boynuzu var.Ahşaplarınıda büktüm,sinirleride hazırladım ama başlamaya cesaretim yok.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Adnan Mehel

• Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 17 Ocak 2011, 01:37:23 »
Hay maşallah . Bıçak falan derken okçu sitelerine ciddi rakip olmaya başladı burası ha.: ))).Ellerinize sağlık çok güzel derlemeler yapmışsınız. Özellikle Sancar biladerime teşekkürler. Gökmen biraderim gayet güzel bir şekilde açıklamış . yay yapmak atölyeniz yoksa başlanmaması gereken bir şey. Boynuz işlemek sinir vurmak sal bükmek bunların hepsi donanım gerektiren işler. o nedenle gökmen kardeşim gibi ben de başlamadım daha. Ama yapmak isterseniz boynuzla başlamayın. her yerde bulabileceğiniz akasya ağacının üzerine sinir vurarak başlayın veya lamine edilmiş ahşapları birleştirerek başlayın. Boynuz ve akçaağaç zor bulunan malzemeler bu nedenle el alışkanlığı oluşuncaya kadar bu malzemeleri kullanıp ziyan etmemekte fayda var. Bu ağaçlar doğada çok ender bulunuyor ve kesimi yasak olan ağaçlardan. korumamız lazım.  Ok atma keyfini yaşamak isteyen arkadaşlarımızı yavuztürk mahallesi niyaz sayın kültür merkezine bekleriz. çarşamba saat 21.30 dan itibaren pazarları da 10.30 dan sonra saat 14.00 e kadar derslerimiz devam etmektedir.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #103 : 17 Ocak 2011, 18:44:40 »
Siz sağolun Adnan hocam, gözüme çarpanları aktarmaktan başka birşey yapmadım; işinize yaradıysa ne mutlu  :)

Şeyh Galip

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 18 Ocak 2011, 00:51:26 »
Berke,
Buhar kazanının adı "benmarin"bu konuda"kavsi forum" da yeterli bilgileri bulacaksın.Hatta kolay ağaç bükümü ile ilgilide pekçok şey bulacaksın.Ama orada anlatılanlar motivasyonunu bozmasın.Bazı malzemelerin temini çok zor.Bazı malzemelerin işlenmesi çok zor.Velhasılı zor bir uğraş.Boynuz olmadanda yay yapılabilir ve yapılıyor.Boynuz yerine ahşap kullanabilirsin.Hatta ilk yay için "kepaze"denilen sadece sinir döşenmiş yayda yapabilirsin.Hatta tarif edeyim.120 cm boyunda 5-7 mm kalınlığında 3,5-4 cm genişliğinde su yolu düzgün kayın ,ceviz çıtanın ortasına kabza yapıştırıp(20 cm uzunluğunda elinin içinde ergonomik olacak kalınlıkta) karşıya bakan yüzüne sinir döşeyerek kolaylıkla yapılabilir.Ama sinir işleme ve tutkal eritip yapıştırma işlemini görmek gerekiyor.Yine adres olarak "kavsi forum"u göstereceğim.Y.Metin hocanın uygulama videoları var. Hadi kolaygele.
Kafamda ışık çaktın Cengiz abi -^b Çok teşekkürler...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2