Kafkas Kılıçları  (17895 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Kafkas Kılıçları
« : 29 Ocak 2011, 18:37:50 »
İnternette rastladığım ve kafkas kılıçları(ruslar "şaşka" diyor) hakkındaki bir videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Belgesel rusça(gibi geldi bana) ama yine de bir fikir veriyor insana. Her ne kadar Ruslar ve kafkas halkları sahiplense de "şaşka" denen kılıcın Altınordu devleti zamanında kafkaslara yayılan balçaksız Tatar(Kırım, Başkurt,Kazan) kılıcı formu olduğunu da not edeyim. Ayrıca Osmanlı'da da bayağı kullanılıyor bu form, askeri müzede yalamanlı ve yalmansız Osmanlı yapımı birçok örneği mevcut  ;)

Адыгэ Сэшхуэ / Circassian Cavalry Sword / Черкесская Шашка
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Ynt: Kafkas Kılıçları
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2011, 17:47:04 »
Şaşırtıcı ve etkileyici... Teşekkürler -^b

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2011, 22:12:43 »
Kafkaslarda ve yanlış bilmiyorsam Orta Asya'da kılıç yapımının her anlamda yaşaması aslında bizim için büyük nimet. Zira bu coğrafya'da varolan tüm form ve teknikler Türk kaynaklı ve Osmanlı'da da bulabileceğimiz unsurlar. Yani  kiğtaplarda kalan veya unutulmuş bilgileri ortaya çıkarıcı ve pekiştirici birçok yeni bilgiye ulaşılabilir. Keşke imkan olsa da kılıç açısından iyice gezip araştırabilsek bu coğrafyayı.

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2011, 22:45:56 »
Sovyetlerin 1944'te tarihte Türk tarihini silmek için bir kampanya başlattığını, bir çok Türkologun hapsedildiğini, sürüldüğünü, öldürüldüğünü, Issık köl civarında bulunan 40 vagon dolusu eserin bilinmezliğe gönderildiğini iddia aeden yazıları hafta sonu okumuşken kendi kültürümüze ait olan şeyleri başka yerlerde arayıp bulmak şaşırtıcı gelmiyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2011, 23:27:45 »
Maalesef çok daha korkunçları da yapılmıştır. Mesela Kırım'daki Türk varlığı hem nüfus ve hem de tarih ve kültür olarak tamamen yokedilmiş. Öyle bir iki eser de değil, Rusların tüm şehirleri Türklerden hiçbir iz kalmaması için temellerine kadar yokettikleri vaki.  Lakin Stalin sonrası dönemde Türkiyat araştırmaları konusunda da Ruslar dünyada en önde gitmişlerdir. E tabi kaynaklar da onlarda olduğundan kendi siyasetlerine göre tarihi buluntularda ve bunların yayın ve yorumunda kafalarına göre tahrifat ve çarpıtma da yapmışlar. Mesela ne hikmetse Orta Asya antikitesine ait Türk kültürünün temelini oluşturan eserler( mesela Isık Göl Kurganındaki Altın Elbiseli Adam, Pazırık kurganındaki dünyanın en eski halısı olan Pazırık halısı v.s.) çok tuhaf bir çarpıtmayla Aryan etnisitesinin kültür temelleri olarak gösterilir ki buna ne dense boş. Hunların Türklüğü kabul edilmez. Türke ait değer sahibi ne varsa coğrafyasına göre ya İran, ya Moğol, ya Çin'e ait olarak görülür.

Buna karşın bizde yapılan ise Zeki Velidi Togan gibi büyük ilimadamlarını(ve Başkurt direniş lideridir aynı zamanda) palavradan "İç deniz kurudu, Türkler göç etti" masalını kabul etmiyor diye önce hapse atıp sonra ülkeden kovmaktır. Sonra da adamcağız gitti Almanya'da adam gibi bilimsel çalışmalarına devam etti.

90lardan sonra demir perdenin kalkmasıyla Türkoloji ve Orta Asya arkeolojisinde bir patlama yaşandı. Bıu işin duayenlerinden Almanlar, İngilizler, Amerikalılar, hatta Macarlar v.s. millet Orta Asya'ya koştu, büyük araştırma bütçeleriyle bir çok kazı, saha çalışması, kaynak araştırması yapıldı. Kayda değer ilewrlemeler oldu. Asya arkeolojisi çağ atladı desek yeri. Lakin biz Türkler bu işin içinde değil, sonunda bile olamadığımız için tabi yine herkes kendine yonttu. Günümüzde de değişmiş değil bu durum. "Göçebede medeniyet mi olur" gibi salakça bir önyargı ile Türklerin Osmanlıya kadar öyle boşboş dolaşıp koyun otlattığını zanneden zihniyet bir tarafta; yok beyaz piramitler, yok tamgalar mamgalar diye yalan yanlış kulaktan dolma saçmalıklarla m:ö. 30.000, 40.000lerden bahseden(taş çağı yaşanıyordu o zaman yuh artık) ayakları yere basmayan zihniyet öbür tarafta; ağzınla kuş tutsan iki tarafı da ikna etmek mümkün değil. Bize de böyle derdimize yanmak kalıyor maalesef.

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2011, 00:18:08 »
Hemen bir parantez açayım. Piramitler çok ilginç bir hikaye. Ben bunları googearth'de çok erken farketmiştim ve o zamanki uydu resimleri iyice eskiydi. Çevrelerinde fazla yerleşim de yoktu. Bir kaç yıl sonra daha yeni resimlerini gördüğümde piramitlerin olmasını beklediğim yerlerdeki gölgeli görüntü kaybolmuştu. Onun yerine sanki buldozer ile düzlenmiş ama yıkımın izleri kalmış gibi bir görüntü hakimdi. Çevredeki yapılaşma da  çok artmıştı. Gerçi şimdi de bakıyorum hala birçok piramit yerinde.

Çinlilerin de medeniyet anlamında çalma çırpma ne bulsa hava yapmaya giriştiği malum. Ancak kendilerine hiç mal edemeyecekleri bir şey söz konusu ise suskun kalmaları mümkün. E bu yapılar konusunda da suskunlar. Ama niye?

Bulduğum bir kaç fotoğrafı yorumsuz aktarayım:

---- o ----

Altın elbisenin de bu sovyet talanı sırasında karambole keşfedilmemiş bir eser olduğu söyleniyor.

---- o ----

Issık Köl altında bir şehir varmış.

Rusça bir definecilik sitesinin çevirisi:

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=en&ie=UTF-8&sl=ru&tl=en&u=http://opiratax.ru/blogs.php%3Flng%3Dru%26sel%3D%26pg%3D%26cat%3D%26datej%3D%26date%3D%26id%3D120&prev=_t&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhiTLpy3XwPQC8XVvnXEmuioFchaDA

Siteden bir iki resim:

---- o ----

Bu yörelerdeki tarihi gerçekten araştırıp köklerimizi yeniden keşfetmemizin tek yolu buraların yeniden sahibi olmaktır.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2011, 00:54:23 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2011, 00:30:21 »
"Piramid"lerin (mezar tepeciği aslında)Türklerle bir alakası olmadığını söyleyebilirim. Türk kültür çevresi için fazla güneyde kalıyor. Kaldı ki Çin'in efsanevi ilk imparatorunun mezar alanıdır bu yapı yanılmıyorsam. Meşhur terrakota akserler de burada bulunmuştu. Çok aksi birşey bulunmadıkça bu anıt mezar Çinlilere ait olduğuna dair bir şüphe yok.

Kaldı ki bizim bu "piramit"lere ihtiyacımız da yok. Orta asya ağzına kadar şehir, anıt mezar, kale, sur, tapınak v.s. dolu. KIzıl'ımızı var, Fergana'mız var, Bezeklik'imiz var, MuğKale'miz var, Karakurum'umuz var, Polat'ımız var, Ulan Ulde'miz, Pazırık'ımız,Kuturguntas'ımız, Afanasyevo, Andronova, Ordos, Tagar, Taştık kültürlerimiz var. Daha kazılmamış onbinlerce mezar, yüzlerce harabe mevcut. Bunları bilsek bize yeter. Çin'in "piramid"i de onun olsun. ;)

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2011, 00:55:27 »
Doğru diyorsun.  :)
Eylem Cengiz

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2011, 23:46:09 »
Araştırmacı yazar Oktan Keleş yakınlarda piramitlere gidip izlenimlerini yazmıştı. Yalnız kendisi zaman zaman uçuk fikirlerle de gündeme geldiğinden inandırıcılığı tartışılır. Yine de turizmi geliştirmek için on takla atan çinlilerin bu müthiş eserlerle ilgili yürüttüğü neredeyse saklama politikası insanı kıllandırmıyor değil.

Kafkas kılıçlarının serçe parmağı temasıyla başlayıp zarif bir bilek hareketiyle kavranarak kınından çekilmesi, kesici ağzı yukarıya bakacak şekilde taşınması çok ilgimi çekti. Bunu tecrübe edebilmeyi çok isterdim :)

Malum Kafkas halkları için dans ve müziğin ayrı bir yeri vardır, hayata dair bir çok şeyin şeyin izlerini bulabilirsiniz. Kılıç, özellikle de kama kıyafetlerin önemli bir parçasıdır. O kadar ki bir dönem osmanlı'da halkın kama taşıması yasaklanırken çerkesler bundan muaf tutulmuş.

Kabardinka grubunun kama dans gösterisi;

Kabardinka Sword Fight Dance

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2011, 17:36:55 »
Daha önce paylaştığım videonun ingilizce altyazılı versiyonunu buldum. Her ne kadar anlatılanlar içinde abartı ve bilimsel hakikate dayanmayan efsaneler çoğunlukta olsa da( hangi çeşit olursa olsun kılıçlarla ilgili TV'de haber, belgesel v.s. birşey olursa mutlaka böyle oluyor nedense)  belgeselde anlatılanları merak edenler için ekliyorum ;)

http://video.nartajans.net/nartajans/cerkesadige-kiliclari-video_2207acafa.html

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 17:39:37 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2