çerkes kaması  (36881 defa okundu)

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
çerkes kaması
« : 16 Şubat 2011, 22:58:51 »
buda benden arkadaşlar

toplam uzunluk : 55cm
namlu uzunluğu : 39cm
sap uzunluğu : 13cm
kın genişliği : 4,2cm
namlu ağırlığı : 270 gr
namlu kamyon makası
gümüş kısımlar kalem ve savat işciliği

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: çerkes kaması
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2011, 00:00:18 »
Bu  fotoğraflardan  " BU DA BENDEN "  deyip  geçilecek  bir   ustalık  düzeyinden  çok daha fazlası   yansıyor   Süleyman bey .
 Biraz daha genişce  anlatın   bize de , bu  seyir  keyfinin  tadını  çıkaralım  hele . Bu  namludaki çelik , kabza ve kındaki   gümüş  işçiliğini .  kimlerden   feyz aldınız da   kaç  zamandır   bu  ustalık düzeyinde  işler  çıkarıyorsunuz   , ve  dahi   daha  önceleri  nerelerdeydiniz sevgili  ustam  . :)
 Ama sakın  ilk bıçağım filan demeyin     şahsen ben  sihirbaz  filan  olduğunuza ciddi  ciddi  inanırım  valla . :D .  Velhasıl  çok ileri  ustalıkla  yapılmış  , mükemmel  örnekler   anlatacaklarınızdan  öğreneceğimiz   çok  şeyler  olacak .  elinize  sağlık .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2011, 00:16:35 »
Hakikaten de usta işi! Elinize sağlık Süleyman usta.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2011, 00:48:05 »
tebrikler, cok güzel bir is ve iscilik. kutlarim  -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2011, 07:39:01 »
Elinize Sağlık Süleyman Bey, gerçekten çok güzel.   -^b

Öncelikle, bize kendinizi ve çalışmalarınızı biraz daha detaylı olarak tanıtabilir misiniz?

Bu bir ortak çalışma mı, yoksa hem kamayı, hem de kabza ve kındaki gümüş bezemeleri kendiniz mi yaptınız?

Namludaki oluk işçiliğini çok beğendim, bu oluklarla ilgili bir sorum var: Kamanın resme göre üst yarısında bir oluk fazla var.  Oluk sayısındaki bu "ortaya göre asimetri" daha önce de gördüğüm bir durum; dolayısıyla bunun bilinçli olarak yapıldığını, özel bir anlamı olabileceğini düşünüyorum.  Bu konuda bilginiz var mı?

Son olarak, bir kez daha:   -^b  -^b  -^b

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2011, 09:49:37 »
Süleyman bey, gerçekten çok güzel bir işçilik çıkarmışsınız. tebrikler -^b...

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2011, 19:05:15 »
Hepinize beğenilerinizden dolayı teşekkürler. memurluk hayatımın başlamasından sonra hobi olarak birşeylerle uğraşma gereği duymam sonucu, öncelikle deriyle başladığım  çalışmalar neticesinde, gümüş işinide ustamın sayesinde öğrendim. Fakat tatbik etmek, güzel birşeyler ortaya çıkarabilmek için uzunca bir zaman çalışmam gerekti. Hemen hemen 10 yılı aşkın bir süredir gümüş ve savat işiyle hobi olarak ilgilendim. Zaman zaman sanata küskünlüklerimde oldu. Hatta yanılmıyorsam iki defa malzemelerimi  kutulayıp kaldırdım. Fakat ruhumuza işlemiş bir kere. Onsuzda olmuyor. Yapacak hiç birşey bulamassam evdeki mutfak bıçaklarını yok olmadı komşuların bıçaklarını getittirip bileyledim. Vesselam birşeylerle uğraşmayı oldum olası sevdiğim için atölyesiz olamayacağıma karar verip tekrar atölyemi kurdum. Tabii bunda eşimin özverisini unutmam mümkün değil. Şu an çocuk odası benim atölyem konumunda. Bir taraftan memurluk akşamları ise bu işlerle uğraşmaktayım.
    Genel olarak Kafkasya orijinli her tür malzemeyi orijinallerine sadık kalmak şartı ile yapmaya çalışmaktayım. Bunlar at eyeri takımları, kama, kılıç, kemer vs.
    Kayhan bey. bahsettiğiniz oluklar sanırım fotoğraf çekme hatasından dolayı parlama sonucu oluştu. yeni bir fotoğraf ekliyorum. isterseniz bunu bir inceleyiniz ve bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
    Kamanın bıçak kısmını ilk defa yapma cüretinde bulundum. ulunduğum şehirde malzeme tedariki sıkıntısından dolayı bir kamyon makasını sıcak demir işi yapan bir esnafa dövdürttükten sonra kömürlükte spiral ile kabasını evde ise iye ve zımpara ile diğer çalışmaları yaptım. eksiklerim çok. mesela su verme problemini kendi imkanlarımla aşamadım. emeklerimin zay olmasınıda göze alamadığım için vede savaşa gitmeyeceğim için su verme cesaretini gösterip resimdeki kamaya su vermeden bıraktım. İnşallah bundan sonrakilerde bu işi siz ustalarında yönlendirmesi ile aşacağımı düşünüyorum. Her ne kadar imalat için ilk denemem olsada siz ustalara beğendirmiş olmakta benim için mutluluk verici.

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2011, 19:15:09 »
ek resimler

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2011, 20:47:20 »
Ustam, saygıyla eğiliyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2011, 23:03:27 »
Üstat,
Fevkalade profesyonel bir işçilik,tebrik ederim.Kının arka yüzünün de bir resmini görmek isterdim
Saygılarımla.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2011, 12:06:16 »
Kelimeler kifayetsiz kalırmışya ...işte öyle bir şey bu.Ustam ellerine sağlık.Allah nazarlardan saklasın.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2011, 13:02:08 »
Süleyman usta, bu konuda bir başlık açarak savat ve gümüş işçiliği ile ilgili bilgi vermeniz mümkün müdür acaba? Hatta bir çalışmanızxı yaparken video ve fotoğraflayıp bizlerle paylaşsanız çok makbule geçer. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2011, 13:50:00 »
Sancara  tamamen katılıyorum  Süleyman  bey . Cebehane  için   çok özel  bir  katkı  ve  büyük  zenginlik  olur  .
 Çizgili   anlatım  desteğine de ihtiyacınız  olursa eğer  seve ,  seve   istediğiniz  ölçüde  katkıya  hazırım  tabii  :D :D .
PİRİ REİS

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #13 : 20 Şubat 2011, 10:53:45 »
Süleyman Bey, anlattıklarınızdan sonra diğer çalışmalarınızı da çok merak ettim; kemer-kılıç-eyer çalışmalarınızı da bizimle paylaşmanızı çok isterim.  Sizin hobi olarak ilgilendiğiniz bazı konular ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş sanatlar arasında.  Ustalarına ulaşmak ve yapılan işleri sergilemek bu yok oluşun önüne geçmede önemli bir adım olacaktır.

Yayınladığınız yeni fotoğraflarda oluklar çok net olarak görülüyor, teşekkür ederim.  İnce olukları nasıl açtığınızı özellikle öğrenmek isterim.  Bir de, kabzada gümüş kapaklar ile çelik taban arasında ne tür bir dolgu kullandığınızı merak ettim.

Böyle bir çalışmanın ısıl işleme hiçbir zaman ihtiyaç duymayabileceği konusunda haklısınız; ancak yine de, ilerideki çalışmalarınıza -çeliğe hükmetmedeki ustalığın bir göstergesi olacak- bu yöndeki denemeleri de eklemenizi öneririm.

-^b

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 20 Şubat 2011, 16:58:59 »
Herrman- hıstorica da  rastladığım  " 19, yy  kafkas " açıklamasıyla  verilen   böyle  bir  eserlerin  günümüzde  benzer örneklerinin  yapıldığını   bilmek  harika  bir  haber , büyük de  moral   olurdu  hani .. :)

PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2