çerkes kaması  (36909 defa okundu)

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
Ynt: çerkes kaması
« Yanıtla #15 : 20 Şubat 2011, 17:40:05 »
Kayhan Bey,
İnce olukları kuyumcu saatci eğesi ile açtım. Aslında sadece gümüşte kullandığım bir eğe fakat iş yapmanın heyacanı ile bir noktada eğeye kıydım açıkcası. buradan tedarik edemediğim acak İstanbuldan kargo ile getittirdiğim bir eğe. Fiyatıda biraz fazla bana göre ama dediğim gibi işin heyacanı ile gözüm görmedi açıkcası.
Sapın dolgu malzemesi olarak reçine kullandım. Bildiğim kadarı ile eskiden de kullanılan bir yöntem. Belki yeni teknoloji ile daha sağlam malzemeler bulunabilir. Vardırda muhakkak. Ancak yaptığım işlerde kendimden birşeyler katma düşüncem yok açıkcası. Eskiler ne yapmışlarsa bende onu yapmak istyorum. Dediğiniz gibi unutulan sanatları yeniden canlandırmak adına kendinizden birşeyler katmak (daha iyi olsa bile) bana göre doğru olmayan bir yaklaşım. Belki biraz gelenekci düşünüyorum ama bu işlere başlama sebebim unutulan sanatları bire bir yeniden yapmak ise kendinizden birşeyler katmamak gerekir diye düşünyorum.

ekte bir  eyer takımının görüntüleri mevcut. Bu eyer takımında 1300gr gümüş kullanıldı. Üzengi hariç tüm metalleri 935 ayar gümüş kaltağının kenar süsleri has gümüşten yapıldı.

Bekir Bey, evet eskilerin yaptıklarını yapmaya çalışmak bile bence iyi bir moral kaynağı. Nacizane uğraşmaktayız fakat öyle eserler varki.... dudak uçuklatacak cinsten. onları yapmak yapabilmek aslında çok daha iyi bir moral kaynağı. ebayda satışta olan bir kama var mesela işte böyle bir eser çıkarabilmek gerçekten ustalık işi. Bana göre KAKMA veya HAKKAKLIK  olan şimdilerde ise Koftgari diye geçiyor sanırım bunu yapabilmek "EVET USTA İŞİ" linki
http://cgi.ebay.com/ANTIQUE-ORIGINAL-CAUCASIAN-GOLD-PERFECT-DAGGER-/140508427733?pt=Antiques_Silver&hash=item20b6f475d5

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 20 Şubat 2011, 17:41:34 »
eyer resimleri

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 20 Şubat 2011, 17:44:06 »
Gümüşle daha önceden çalışmış biri olarak şunu söyleyebilrim ki, pahabiçilmez bir eser olmuş tebrikler hocam. size sorum şu olacak işlemelerde kullanılan gümüş miktarı toplam kaç gr mı buldu ve kaç saatlik bir çalışma ile ortaya çıktı

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 20 Şubat 2011, 17:46:03 »

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 20 Şubat 2011, 17:49:39 »
Uğur  Bey sağolum. Yukarda açıklamıştım ama tekrarlayalım. 1300 gr gümüş kullanıldı. Gümüşleri ve yastığın imalatı bana ait. diğer kısımları saolsun hocam yaptı. Hocamla birlikte  yaklaşık üç aylık bir çalışma sonucu ortaya çıktı

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #20 : 20 Şubat 2011, 18:43:42 »
Altın ve gümüş fiyatları alabildiğince artmışken ve kuyumcu atölyeleri ardı ardına kepenklerini indiriyorken kısa vadede bu alanda fazlaca ileriye gideceğimizi beklemek iyimserlik olur.

Ancak güncel gelişmeleri saymazsak kuyumculuk alanında halihazırda kötü bir durumda olduğumuz zaten söylenemez ki.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #21 : 20 Şubat 2011, 19:48:32 »
 Süleyman bey  ,  Ustam  .
Bu  " Ustam "  kelamı lafola  yada adet olduğu  üzere   değil , bizlerle fotoğraflarını paylaştığınız eserlerinizin  çok daha fazlasını hakettiğindendir. Yani  yerli yerince dir
 Sizin de hiç  tanımadığımız , tanımayı da çok istediğimiz  ustanızın da eline   emeğine sağlık .
Alçakgönüllü  anlatımınızla  işiniz  yanyana durduğunda , ustalığınız  yanında , şahsınızı da daha fazla tanımak  isterdim  şahsen .   
Ustam diğer eserlerinizi de görmek için  için   eminim ki  hepimizde aynı  heyecanı  yarattınız .Ama ilk önce  uzun  cümlelerle  ve  de okkalı  bir tanışalım isterim . Bir  anlatın  hele  neredesiniz  , deri  ve gümüş tutkunuz  nereden gelip  nerelere kadar gider , amatörce  ya da hobi  amaçlı  çalışmayı  fersah , fersah  geçmiş eserlerinizi  bunca masraf  ve  emekle  üretipte  layık oldukları ellere         ulaştırabiliyormusunuz ?   
 Bir de    sevgili ustam , Selahaddin pınar   üstadın  muhteşem hicaz  şarkısındaki  gibi  sorayım  izninizle     "Daha  önceleri  neredeydiniz " :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 20 Şubat 2011, 20:53:40 »
Sayın Süleyman Kablan,
Resmini eklediğiniz altın işçilikli çerkes kaması Kafkasyada yaygın bir şekilde uygulanmakta olan KAKMA
işçiğini göstermekte.Koftgari çok farklı bir şey .
Selamlarımla

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #23 : 21 Şubat 2011, 06:56:49 »
Tebrik ederim Süleyman Bey, çok alımlı bir eyer olmuş.  At biniyor musunuz?  Eyerinizi deneme imkanınız oldu mu?  Gerçi Çerkes eyeri meşhurdur, kullanımı için siz ne dersiniz?

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 21 Şubat 2011, 16:33:46 »
Bekir Bey uzun cümlelerle cevap yazmak isterdim. ancak kısa olmasını tercih ediyor uzun cümlelerin hepsinin anlatmak istediği anlamı TEŞEKKÜRLER cümlesine sığdırdığımı zannediyorum. Mahcup ediyosunuz beni. Nerede olduğuma gelince aslında hemen sizlerin peşinde idim. sanırım görünmedim ama sizleri forum aracılığı ile takip ediyor fakat birşeyler yazmaya belki biraz üşeniyor birazda bilgi eksikliğimden yorum yapma yada birşeyleri paylaşma, anlatma cüretini kendimde bulamıyordum. Hoş hala bulmuş değilim...

Forumun çelik sanatları üzerine bilgi paylaşımı olması benimde bu konulardaki eksikliğim sebebiyle biraz arka planda olmayı tercih etmekteyim.

Deri zanaatına ilk başta bir saracın beni kızdırması sonucu "BUNU BİR İNSAN YAPTIYSA, BENDE İNSANSAM BUNU YAPARIM" düşüncesi ve o kızgınlık ile kendi çapımda kamçı örmeye başladım. Bu işle uğraşırken HOCAM ile tanışma fırsatım oldu. Onun yardımları ve yönlendirmesi ile kamçı yada bazılarının deyimiyle kırbaç yapma işini öğrendim. İş bittikten sonra sapını gümüş yapmak gerekti fakat bu arada Hocamın insanlığına, dürüstlüğüne, dünyaya, insanlara bakış açısına vesselam her yönüne aşık oldum diyebilirim. derin bilgisinden faydalanmak, onun gibi olamasamda onu örnek almak, onun yanında bulunmak sohbet etmek vs vs adına onunda yönlendirmesi ile gümüş işine başladım. 2009 yılı ağustos ayından itibaren kendisinden çok ders aldım. sadece el sanatları değil insanlık olarakta çok şey kattı bana. ben küçük yaşlardan tibaren yaşlı insanlarla sohbet etmeyi çok severdim. bir miktar bununda etkisi vardır belki. tayin sonucu diyarbakıra gelene kadar on yıl hocamla birlikte çalıştım. üç yıldır ayrıyız fakat hala sık sık görüşmekte onun engin bilgisinden feyz almaktayım. hala beraber çalışıyoruz. kendisi 70 yaşında ve ankarada yaşıyor.

Kayhan Bey, Malesef at binemiyorum. fakat resimlerini gördüğünüz eyer takımını bitirince Ankara Beşevlerde atçılık kulübünde at üzerinde deneme imkanımız oldu. bu tamamen eksiklerimiz var ise bu eksiklerin tespitine yönelikti.

Çerkes eyeri üzerine çok şey yazabilirim. ancak kısaca engebeli arazi koşullarında veya yeni başlayanlar için en ideal eyer tipi çerkes eyeridir. Ayrıca savaşlarda, at üzerinde fiziki hareketlerde kolaylık sağlayan  en uygun eyer tipidir.

Eylem Bey, İmalatını yapmaya çalıştığım şeyleri ticari kaygılarla yapmıyorum. gümüş fiyatlarının artması tabiki benide olumsuz etkiliyor fakat her koşulda ben bunları elimden geldiğince yapmaya devam edeceğim. Ticari olarak beklentimin olmaması sebebiyle geleceğide çok düşünmüyorum aslında. imkanım oldukca devam...

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 21 Şubat 2011, 16:42:01 »
Altay Bey, resimlerdeki işcilik kakma mı yoksa altının amalgam haline getirilerek kullanılması sonucu yapılan bir işlem mi. Aslında bu işe bulaşmak istiyorum, ama cesaretim yok açıkcası. Bu konularda anlatımı olan öğrenebileceğimiz web sayfaları varmı bildiğiniz.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #26 : 21 Şubat 2011, 19:04:41 »
Eylem Bey, İmalatını yapmaya çalıştığım şeyleri ticari kaygılarla yapmıyorum. gümüş fiyatlarının artması tabiki benide olumsuz etkiliyor fakat her koşulda ben bunları elimden geldiğince yapmaya devam edeceğim. Ticari olarak beklentimin olmaması sebebiyle geleceğide çok düşünmüyorum aslında. imkanım oldukca devam...

Söylemesi ayıp her ay her ben de söylenmeyecek miktarda parayı ve bolca zamanı bu hobiye gömüyorum.  ;D

Bu sanatları icra ederek hayatını kazanan ustaların ve işletmelerinin varlığı son günlerde hızla azalmakta. Bu da arkadaşların çeşitli eserleri vitrinlerde görme temennisi konusundaki karamsarlığımı açıklama nedenimdir.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 21 Şubat 2011, 19:52:10 »
Eylem Bey, haklı olduğunuz taraflar olmakla beraber şöyle bir durum tespitim var. Bunu başıma gelen bir olayı anlatırsam daha iyi açıklayacağımı sanıyorum.

Arkadaşlarla geçen yıl Erzuruma hafta sonu kayak yapmaya gitmiştik. Benim gitme amacım esasında oradaki bir saracı ziyaret etmek idi. Tokattaki bir çok saraçtan methiyesini duymuştum. vesselam resimlerdeki eyerin fotoğrafları yanımda dükkana gittim. yaptığı işlerle alakalı biraz konuşup tanıştıktan sonra fotoğrafları gösterdim. Fotoğraflara hayretle baktıktan sonra aramızda şu konuşmalar geçti.

-Ben 35 yıl saraçlık yaptım. Bu işten geçimimi sağladım. Ama böyle bir yastık dikemedim. Sen bunu nasıl diktin.

- Evet sen bu işin ustalığını yaptın fakat beni yanlış anlamayınız ama sizin dikemediğinizi ben dikerim. Şöyleki bir yastığın dikilmesi ortalama üç gündür. buna harcan emekle birlikte malzeme fiyatınıda koyarsanız birde sizin esnaflık dükkan vs. masraflarınız yastığı satmanız gereken rakam en az 500 tl yi bulur. kimsede size 500 tl verip bu yastığı satın almaz. Ama ben hobi olarak uğraştığımdan gerekirse üç ay uğraşır bu yastığı dikerim. Farkımız budur dedim.

Geleceğim nokta, aynı şey sizin, benim  veya  forumda olan birçok arkadaşım için geçerli olan şeydir. Bıçak yapımı ve satışı ile ilgilenen hangi esnaf sizler kadar malzeme, bilgi, araştırma, daha güzeli yapma derdindedir. Bu kuyumculuk içinde, bıçakcılık içinde diğer bazı zanaatlar içinde geçerli olduğu kanısındayım.
Bilmem yanılıyormuyum...

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 21 Şubat 2011, 21:05:33 »
Süleyman Bey,
Altınlı çerkes kaması üzerindeki işçilik tipik kafkas altın kakma işidir.Fildişi üzerindeki dahil ,altın tel ,açılan
(çelik veya fildişi ) kanallara hafifçe çekiçlenerek yerleştirilmekte.Canlı olarak Kafkasyada bu sanatın icrasını defalarca izledim.
Selamlar

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Şubat 2011, 22:29:41 »
elinizde yapım aşamalarını gösterir döküman fotoğraf veya video görüntüleri varmı Altay Bey. yada web den adres verebilirmisiniz. Googlede ben malesef bulamadım. Teşekkürler

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2