çerkes kaması  (36912 defa okundu)

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
Ynt: çerkes kaması
« Yanıtla #30 : 21 Şubat 2011, 23:43:44 »
Üstadım,

ınternette o kadar çok kaynak varki saya saya bitmez.size bazılarına nasıl ulaşacağınızı kısaca anlatayım.
Google ye girin ve
Gold inlay techniques tıklayın ,buradan da
GOLD INLAY -MIKE TURORIAL SUBMISSION veya
INTRODUCTION TO HAND ENGRAVİNG i tıklayın.
Ayrıca
www.igraver.co veya
www.masterengraver.com u tıklıyarak bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ve ayrıca YOU TUBE DEN
HAND ENGRAVİNG VİDEOYA ulaşabilirsiniz.
Selamlar

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 22 Şubat 2011, 12:51:13 »
Altay Bey Teşekkürler.
Benim anlamakta zorluk çektiğim şey ince altın tellerin çakılması tamam ancak yaprak veya motifler yani geniş olan yüzeyler buralara nasıl çakıldı. daha önce mikroskopta inceleme imkanım oldu. Anlayabildiğim kadarıyla bu yapraklar tek parçadan çakılmış olmalı veya amalgam şeklinde sürülmüş olmalı çünkü benim mikroskopta (aslı makraskop) incelediğim örneklerde bu yaprakların yekpare bir bütün şeklinde olduğu. Yan yana teller çakılmış olsa muhakkak makroskopta bunu görmem lazımdı. baktığım mikroskopta leica marka bu tür işleri inceleme amaçlı bir makraskop idi. Ayrıca kemik kısımlarda tel çakma şeklinde değil çünkü içeri doğru bir bombe söz konusu. tel çakılmış olsa kemikle aynı hizada olmalı değilmi. sanki bir fırça yardımıyla bir boya sürülmüş gibi gözükmekte. belki fotoğraf çekme tekniğinden ışığın açısından bu şekilde gözüküyor olabilir. iddia etmemekle birlikte benim kanım bu yöndedir. Saygılar...

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 22 Şubat 2011, 13:40:49 »
Değerli Üstadım,
Kakma sanatı yanlız tel çakma ile olmuyor aynı zamanda özellikle geniş satıhlar için 3 -4 micron kalınlığında  altın veya gümüş varak da kullanılmakta ancak bu uygulama daha çok Hindistanda
uygulanmakta.İyi bir kakma işçiliğinde ezilerek /dövülerek teller bütün hale getiriliyor ve daha geniş satıhlar kağlanıyor.Siz Makroskop ile dahi bu ayrıntıyı göremiyebilirsiniz.Sizin örnekteki çalışma bu tür (sadece tel dövme ) Fil dişi işine gelince önceden açılan incecik kanallara  İYİ İŞÇİLİKTE ince teller döşeniyor.UCUZ İŞÇİLİKTE İSE aynı işlev yaldız boya ile yapılmakta.Kemikteki seviye farkı ustanın bir tercihi ,uygulama değişmiyor.

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 22 Şubat 2011, 14:09:19 »
Altay bey açıklayıcı bilgilerinizden ötürü teşekkürler. Becerebileceğimi sanmıyorum ama  bir gün başarır yada başaran arkadaşlardan teferruatlı bir şekilde istifade etme şansımız olur umarım. Saygılar...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2