ALACA POLAT ÇAKI TASLAĞI  (8129 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
ALACA POLAT ÇAKI TASLAĞI
« : 07 Mayıs 2011, 12:38:46 »
Batılıların  "damascus "   veya  eski  dilimizdeki  "dımışki " yerine   bugün kullandığımız dilimize  daha uygun düşeceğini düşündüğüm  " polat" ı  kullanmak isterim  itirazınız  olmazsa . ;)
Bizler  bir yandan   bu  çalışmalarımızla  üretim yöntemlerini  bulup  geliştirirken  bir yandan da batıda  kullanılanları alıp  yapıştırmak  terine , dilimize  uygun  terim  ve  tanımlamaları da  geliştirmeliyiz kanımca .
Yöntemi  test edip  deneyim  kazanma  amaçlı  ve  küçük  ölçekli bir  çalışmam ,  bence  henüz  eksikli ve  yetersiz  olmasına  rağmen beklentimin  üzerinde  bir  görüntü verince  dostlarımla  paylaşmak  istedim.
Malzeme olarak  yay ve  hava çeliği  karışımı  bi- metal  testere  şeridi  ve  310 kalite  krom - nikel kullandım.
aynı  ölçüdeki  şeritler haline getirdiğim  malzemeleri  üst  üste  getirip  kaynakla  puntaladıktan sonra kömür ocağımda  ısıtıp  preste  basarak  birleştirdim .
Taş motoru  ve   kaba   şerit zımpara  ile  yüzey  pürüzlerini giderdikten sonra da çekiçle  döverek uzatıp,  kaba taslak  olarak  şekillendirdim  ve  ısıtarak  renklendirdim .
Gözüme   hoş gelen   polatımdan ince  işlerini de tamamlayıp ,  bir  çakı yapmayı  düşünüyor ,  kulağım  açık  önerilerinizi  bekliyorum :D

« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2011, 13:29:09 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Turgut Uzundağ

• Üye
  • *
Ynt: ALACA POLAT ÇAKI TASLAĞI
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2011, 13:15:32 »
güzel çalışma
damascus zaten yabancılara orta doğudan gecen bir terim. Selçuklu devletinde şam (damaskus) önemli Türklerin yoğun bulunduğu bir şehirdi. Öyle zanediyorum ki bu teknolojinin kökenerinde selçuklular var. Silah teknolojileri  orta doğuya anadoluya ve batıya buradan yayılmıştır. batıda damaskus ismiyle bu çeliği tanımış ve lügatlerine eklemişlerdir dimişki yani şam çeliğini.
Polat terimi ise zaten çelik demektir farsça bir kelime فولاد  katmanlı çeliği karşılamadığını düşünüyorum.

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2011, 15:59:44 »
Bekir abi eline sağlık plat çakısı çok güzel olmuş desenler harika ne deyim dalıp dalıp gidiyorum desenlere... :)
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2011, 13:57:34 »
Bekir usta gerçekten çok kendine has olmuş, adeta çelik üzerine ebru... Alaca polat tabirine de bayıldım. Elinize sağlık :D
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2