TÜRK BIÇAĞI TASARIMIM: SULTANIYEGAH  (11602 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
TÜRK BIÇAĞI TASARIMIM: SULTANIYEGAH
« : 11 Mayıs 2011, 13:14:55 »
Namlu çeliği için malzeme olarak CK 67'yi seçtim. Namlu ve kabza kuyruğunu ısıtıp döverek şekillendirdim. Daha sonra eğe ve zımpara ince işçiliğiyle son formunu verdim. Namlu oluklarını, kanal aparatım, eğe ve zımparayla açtım.

Balçağı ve balçak yolunu, çökertme-kabartma tekniğiyle pirinç plakaya işledim ve gümüş kaynağıyla birbirine kaynattım.

Kabza için sığır ayak kemiğini, kaba taşlama, eğeleme ve zımparayla şekillendirdim.

Kın için önce iki ahşap plakayı oyup namlu yatağını hazırladım. Sonra ikisini tutkalla birleştirip üzerine yine çökertme-kabartma tekniğiyle işlediğim pirinç plakayı giydirdim.

Orta bölüme, bakır plakadan kazımayla figür işlediğim bir payçayı ayrıca giydirdim.

Ağızlığa kaynattığım pirinç köprüyle çalışmamı tamamladım.

« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2011, 13:40:27 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: TÜRK BIÇAĞI TASARIMIM: SULTANIYEGAH
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2011, 14:10:51 »
Harika olmuş Bekir Usta;  klasik Türk bıçak sanatının özelliklerinden yola çıkan ancak tamamen özgün yeni bir form! İşte olması gereken Türk bıçakçılığının gitmesi gereken yön tamamen bu! -^b -^b -^b

Kın ve önlükteki kıvrım dallı rumi bezeme, namlu ve kabzanın formuna o kadar güzel nazire yapıyor ki bu bıçağa "Rumi" de desen olurmuş. Ayrıca kın gövdesindeki Karagöz tasviri de gözümden kaçmadı; öbür yüzde de Hacivat Çelebi mi olsa gerek?  :D

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2011, 14:16:45 »
Merhabalar Bekir Bey,

Elinize ve dilinize saglik, tekrar cok ama cok güzel bir sanat eserini elinizden görüyorum.  Kutlar ve saygi ile karsinizda egilirim efendim....
Her hali ile asaletli ve mükemmel duruyor, iscilik 1a kalite, el emegi alin teri belli. Insallah bir gün olur canli canli tanisma imkani olur ise sizden böyle bir "Unikat" parca bana yapmanizi rica edecegimdir, bundan emin olun.

Kin üzerinde figür "Hacivat" veya "Karagöz" portresi olabilirmi acaba veya hayali ürünmü!?!
Tekrar el emeginizi kutlar, elinizin hashas ve isinizin dayim güzel olmasi dilegimle.....

Selam ve Saygilarimla

Mergup
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2011, 16:03:45 »
Bekir ustam elerin dert görmesin 1 saattir inceliyorum kaldı öylece dükkanı kapatıp yanına çırak olasım geldi...başımızdan eksik olma ustam  :)
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2011, 20:29:29 »
Sevgili dostlarım .
  Beraber  katettiğimiz her merhale , attığımız  her ileri  adım , geride  hepbirlikte  oluşturup , ortak  katkılarımızla  zenginleştirdiğimiz bilgi  hazinemizden beslenen  , olgunlaşan ve  günü geldiğinde birimizin  elinden görünür  hale  gelen  eserlerimize de   yansıyacaktı   elbette.
Bu gün de kadar  üretilen  bundan  sonra da  ustalarımızca üretilecek   tüm eserler  için  en önemli  katkı , bu  forumlarda  sahip oldukları  bilgi   , teknik  , belge , fikir  ve  eserleri  hiçbir  tarafını  saklayıp gizleme  ihtiyacı duymadan  hepimizle  paylaşan  dostlarımızındır.
 Eli  eğe - çekiç  tutanlarımıza  düşen de  yalnızca  oluşan  bu  büyük  enerjiyi  eserine  yansıtarak  karşılık  vermek  olacak elbette .
Değerli  fikirlerinden , eleştirilerinden , hatta  kavgalarından  :D :D faydalandığım  , Tarihimiz  ve  kültürümüz   hakkında   farklı  bakış  açıları  kazandığım  tüm  dostlarım  hepiniz  iyiki  varsınız . -^b  ve hepimiz  iyi ki paylaşabiliyoruz
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2011, 13:53:28 »
Ayrıca kın gövdesindeki Karagöz tasviri de gözümden kaçmadı; öbür yüzde de Hacivat Çelebi mi olsa gerek?  :D

Merhabalar Bekir Bey,

Kin üzerinde figür "Hacivat" veya "Karagöz" portresi olabilirmi acaba veya hayali ürünmü!?!

Tekrar el emeginizi kutlar, elinizin hashas ve isinizin dayim güzel olmasi dilegimle.....

Selam ve Saygilarimla

Mergup

Kakma  Hacıvat  ve  Karagöz  figürlerini  , bıçağımı gönderme  kararı verdiğim  BURSA  BIÇAĞI TASARIMI  YARIŞMASI  için  seçtim  ve  işledim  dostlar . :D  . sonuçların 18  mayısta  açıklanacağı  bilgisi  bugün  geldi  . Merakla  bekliyorum .
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2011, 14:03:36 »
Ooo! İşte bu habere çok sevindim. Zira böyle gelenekten beslenen özgün bir form kazanırsa(ki mutlaka kazanacaktır) bu durum artık tamamen endüstrileşmiş ve tek tipleşmiş, kökünü tamamen unutmuş bıçakçılık camiasını da en azından bir miktar uyandıracaktır ve geleneksel Türk bıçak sanatıyla mevcut Bursa bıçak endüstrisini hiç olmazsa bir miktar birbirinden haberdar edecektir, birbirine yaklaştıracaktır diye ümit ediyorum.

Kalbimiz Sultaniyegah ile birlikte; heyecanla bekleyeceğiz 18 Mayısı!
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2011, 17:09:34 »
Tasarımım  bu  etkiyi  başlatır mı  bilmiyorum  Sancar .
 Ama   Bursa  bıçakçılar  odası  ve  Bursa  belediyesinin  bu  çok  olumlu   ve  akıl  dolu  bulduğum  girişimi  , biçaklarıyla  ünlü  diğer illerimiz   (  öncelikle de  sevgili  Yatağan ) belediyelerince de tekrarlanır  ve  yaygınlaştırılırsa  yeni  Türk  el  yapımı  bıçakçılığının  uyanışı ,  tanınması  ve  büyümesi  için eşsiz  bir  hizmet  olacak   adım  kadar  eminim .
Oda  başkanından  , kısıtlı duyuru  ve  tanıtıma rağmen   katılımın  ve ilginin   yüksek  olduğu  bilgisini  aldım .
Bursa belediyesi de   18  mayısta  düzenlediği ödül töreni ile  sonuçları  açıklayacağını duyurdu . Haber değeri , para  ödülleri  ve işin basın boyutuda dikkate  alınırsa  , yarışmanın     tanıtım  açısından  değeri  çok daha  iyi  anlaşılıyor .
Ne dersiniz .
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2011, 20:13:31 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2011, 16:39:48 »
Nefis :) Bekir Ustam ellerinize sağlık (Ustam diyorum ama çıraklığı hakettiğimizden değil)

Beni asıl etkileyen bu bıçağın misyonu oldu, çok önemli yansımaları olacağını hissediyorum.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2