YATAĞANIM  (30378 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: YATAĞANIM
« Yanıtla #15 : 25 Mart 2012, 03:38:09 »
Merakla bekliyoruz Bekir Usta; kimbilir ne güzel bir eser çıktı ortaya :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: YATAĞANIM (GülAli )
« Yanıtla #16 : 08 Nisan 2012, 22:49:50 »
Bir yıldan fazladır üzerinde çalıştığım  yatağanım  .
Malzeme  : CK67  
Boy : namlu ucundan kabza  başına  : 74 cm
kabza kulakları , zıhı , balçak yanakları  0.75 mm  pirinç plakadan kabartma - çökertme  yöntemi ile  elde işlendi .
Kabza  yanakları :  Sığır  ön kol kemiği

Daha  fazla  fotoğraf  için :  bekircankiri@blokspot.com

By bekircankiri at 2012-04-08

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2012, 23:00:00 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 09 Nisan 2012, 11:33:59 »
Beklediğimize değdi hakikaten. Şahane bir eser olmuş bu Bekir usta! İlk olarak yuvarlak madeni kulaklı yatağanları gerçekten çok estetik bulduğumu söylemeliyim. Bu formu kullanmayı seçmenize ayrıcaçok memnun oldum. Kabzadaki tüm metal işçiliği, kulaklar içindeki hatayi çiçekleri, yollardaki kıvrım dal çiçekleri, metal ve kemiğin doku ve renk zıtlığı gibi ayrıntılar yatağanı orjinallerinden aşağı kalmayacak gerçek bir sanat eseri haline getiriyor. Namlunun zarif sadeliği ile kabzadaki bu işçilik birbirine çok güzel nazire yapıyor. Memleketimizde kendi özgün kültürel değerlerimizi artık bu ustalık seviyesinde yapabiliyor olmamız Türk kılıç demirciliğinde aldığımız büyük aşamayı ispatlıyor. Helal olsun Bekir usta!  -^b -^b -^b

Şeyh Galip

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Nisan 2012, 14:51:31 »
Elinize sağlık Bekir ustam beklediğimize değdi gerçekten hayallerimde bile tahmin edemiyeceğim bir tasarım kulakların kıvrımlarına eğmlerine üzerindeki işçiliğe hayran oldum saygıyla eğiliyorum ustam sağolun varolun elleriniz dert görmesin ...
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 09 Nisan 2012, 19:33:11 »
Sancar ve Sinan  dostlarım  övgü dolu mesajlarınız için teşekkür ediyorum varolun .
Daha  sonra  fotoğraflarla  anlatmayı planladığım  kabza  seçimi  başlıbaşına bir hikaye  Sancar  :)
Başlangıçta  düşündüğüm  manda boynuzu  kabzayı ,  iri kulaklara  uygun  boynuz bulamadığımdan  
gerçekleştiremeyince , Mergup  dostumuzun  gönderdiği bir  yatağan  fotoğrafından  ilhamla , metal  kabartma yapmaya  karar verdim .
Tekniği araştırıp  takım hazırlamak , malzeme ve desen denemeleri  yapmak ve istediğim kıvama geldiğinde üretime başlayıp bitirmek de  neredeyse  bir yılımı aldı ama  şimdi  keyifle  bakıp  helal - i  hoş  olsun   diyorum , verdiğim emeğe  değdi  doğrusu. :)
Sinan ustam ;  ilhamını kültür ve geleneğinden alarak geliştirilemeyen sanat ,başka kültürlerin   taklidi  ya da  tekrarı  olmaya mahkumdur , ben de  senin  geleneksel  kokular ve tadlar  taşıyan işlerini  hep  takdirle takip ediyor
kendine has  tarzını  alkışlıyorum .
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 08:10:15 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Nisan 2012, 06:22:55 »
İyi ki manda boynuzu bulamamışsın diyeceğim müsadenle Bekir usta; zira ortaya çıkan eser boynuz kabzadan katbekat güzel olmuş. ;)

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 11 Nisan 2012, 16:10:30 »
Aldığı  bir yatağanın  fotoğrafını paylaşıp  bana  bu ilhamı veren  Mergup  dostumuza da  teşekkür  borçluyum   Sancar .
Son haline  bakıp , doğrusu  ben de  boynuzu  iyiki bulamamışım  diyorum  :)
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 11 Nisan 2012, 20:07:37 »
Yatağanı en güzel biçimde tamamaladığına göre artık Türk kılıcının da hakkını verme zamanı gelmiş demektir Bekir usta; o da memleketimizde en güzel biçimde yapılıyor diyebilelim artık ele güne karşı ;)

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 11 Nisan 2012, 21:15:40 »
Başladım diyebilmek için  erken  henüz ama  Sancar ,  model  seçiminden  önceki  eskiz ve  çizim  çalışmalarını  sürdürüyorum  vakit buldukça . :)
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 12 Nisan 2012, 10:02:49 »
Harika bir haber bu! Yardım edebileceğim herhangi birşey olursa haber verin mutlaka! :)

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #25 : 12 Nisan 2012, 10:38:19 »
Yatağanı en güzel biçimde tamamaladığına göre artık Türk kılıcının da hakkını verme zamanı gelmiş demektir Bekir usta; o da memleketimizde en güzel biçimde yapılıyor diyebilelim artık ele güne karşı ;)

Böyle ezmeyin, üzmeyin kendinizi yahu, rahat olun; bu memleketin bir çok aslan gibi evladı var. Örneğin Süleyman ve Abdurrahman ustalar boş durmuyorlar. Hatırlarsanız geçenlerde de kınıyla beraber çok güzel bir Balkan yatağanı vardı yaptıkları... Sefa usta da aslan gibi kılıç dövdü geçen sene.

Damascus yapan ustalar da günden güne artıyor. Artık bir elin parmakları ustaları saymada yetersiz. Ki bunlar da benim cüzi bilgim dahilinde olanlar.

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 12 Nisan 2012, 20:35:36 »
Harika bir haber bu! Yardım edebileceğim herhangi birşey olursa haber verin mutlaka! :)

Teşekkür  ederim Sancar .
Çizim  aşamalarını tamamladığımda   birkaç  konuda  fikir ve  yardımına   ihtiyacım olacak . -^b
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2012, 20:37:09 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 12 Nisan 2012, 21:14:32 »
Aldığı  bir yatağanın  fotoğrafını paylaşıp  bana  bu ilhamı veren  Mergup  dostumuza da  teşekkür  borçluyum   Sancar .
Son haline  bakıp , doğrusu  ben de  boynuzu  iyiki bulamamışım  diyorum  :)

Merhabalar Bekir Bey Ustam,

bunca zaman bekledigimize deymis hakikatten... Cok güzel bir Eser cikarmissiniz.... Tebrik ederim.
Güle güle saklayin...

Ama bu Parca artik bir ebedi bir Kardes yani bir KIN ister Bekir Bey. :D ;) :D
Bununda kesinlikle hakkindan geleceginizden hic mi hic süphem yok....:D

selam ve saygilar
mergup

Not:
Ama bu arada bende Eylemin dediklerine kesinlikle katiliyorum.

""Alinti Eylem: Böyle ezmeyin, üzmeyin kendinizi yahu, rahat olun; bu memleketin bir çok aslan gibi evladı var. Örneğin Süleyman ve Abdurrahman ustalar boş durmuyorlar. Hatırlarsanız geçenlerde de kınıyla beraber çok güzel bir Balkan yatağanı vardı yaptıkları... Sefa usta da aslan gibi kılıç dövdü geçen sene. Damascus yapan ustalar da günden güne artıyor. Artık bir elin parmakları ustaları saymada yetersiz. Ki bunlar da benim cüzi bilgim dahilinde olanlar."""

Allah sükür bu günlere´ki aramizda "Ustalarimiz" cogalmakta.....buda Osmanli & TÜRK Silah Tarihini unutturmamak icin cok ama cok önemli bir konudur bence. 
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 12 Nisan 2012, 22:07:41 »
Haklısın  Mergup   kın  yatağanın olmazsa olmazı .   :)    Kabartma  ağızlık ve  çamurluk   ,  iç ahşap   zor olmayacak   "Sultaniyegah " bu bölümler için  iyi bir eğitim çalışması oldu.
Şu sıralar  derinin  spiral dikişi üzerine  kafa yoruyorum  :) hallettiğimde de  öncelikle  kına  başlıyorum tabii  :)

« Son Düzenleme: 12 Nisan 2012, 22:20:05 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #29 : 13 Nisan 2012, 19:15:09 »
bekir ustam ellerin dert görmesin çok güzel ..mükemmel bir yatağan ama siz varya insana öyle bir kamcı vuruyorsunki onu acısı bu yatağanı yapıncaya kadar gecmez herhalde ustam bizlere yol göstedin teşekürler

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2