merhabalar..Yeni Koleksiyoner  (13185 defa okundu)

Emirhan Köksal

• Üye
  • *
merhabalar..Yeni Koleksiyoner
« : 28 Kasım 2011, 21:14:23 »
Sevgili Arkadaşlar Herkese Merhabalar..Aranıza Yeni Katıldım..Ufaktanda olsa yavaş yavaş koleksiyon yapmaya başladım..25 Yaşındayım istanbulda Yaşıyorum..Aynı Zamanda Öğrenci Pilotum..
Maddi imkanlarım el verdiği kadarıyla kötüdende olsa yavaş yavaş koleksiyon yapmaya başlamaya karar verdim...Ve Aynı Zamanda Yeniçerileride araştırmaya başladım..

Aldığım iki Adet Yatağanın Fotoğraflarını sizlerle Paylaşırken Birtanesininde Tarihi ve Mühürü Anlamında Yardımcı Olmanızı bekliyor tekrar herkese merhabalar diyorum..

Fotoğraf Tarihini ve Mührünü bilemdiğim bir yatağan..Üstünde kılıç resmedilmiş..

İlk Olarak Mühürlü ve Kılıç Resmedilen yatağanım

Kılıç İşlemesi

Ve Mührü

Buda 1318 Tarihli (1900-1901)

« Son Düzenleme: 28 Kasım 2011, 21:17:58 Gönderen: Emirhan Köksal »
Dergah-i Ali Yeniçerileri

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: merhabalar..Yeni Koleksiyoner
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2011, 09:58:32 »
merhaba emirhan,

kılıçlar baya yıpranmış, ama senin şanslı olduğun nokta en azından birinin üzerinde bir tarih ve mührün yer alması.

benim gözlemlediğim bir nokta var genel olarak balkanlarda yapılan pek çok kılıç, bıçakta damga vardır. anadoluda yapılanlarda ise senin yatağanında olduğu gibi, kalem işi ile "amel-i ..... " yazısı bulunuyor.

tabii bu bir genelleme ve benim gözlemim,

senin yatağanlarında bu genelleme ile anadolu kökenli olabilir, süslemesiz veya az süsleme olması bakımından da halktan biri tarafından daha çok günlük kuşakta taşınmak üzere kullanılmış olma ihtimali yüksek.
yatağanların boy ve ağırlığını ölçebilirmisiniz?. ikisi arasında sanırım baya bir boy farkı var.

bu arada senin kutu içindeki yazına örnek olabilecek bir iki resim.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2011, 10:04:06 »
bu arada izninle bir hatırlatma yapayım,
bu kılıçları temizlemek için zımpara falan kullanma sakın. korozyon çukurları çok derin görünüyor, bunları temizlemek için zımpara türevi aşındırıcılar malzeme üzerinde yoğun deformasyona yol açacaktır.

şimdilik ince makine yağı ile yağlayıp sakla. ;)
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2011, 10:07:05 Gönderen: Gökhan Bakla »

Emirhan Köksal

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2011, 13:41:38 »
Gökhan Bey Merhabalar..Cevabınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler..
Mühürlü ve Kılıç İşlemeli Yatağanım 78 cm Diğeri ise 55 cm..Büyük olan mühürlü olan yatağanımda sadece mühür ve kılıç işlemesi var..Onun Taraihini gerçekten merak eder durumdayım ama yok bulamıyorum..

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2011, 21:06:26 »
Hoşgeldin Emirhan :)

Yatağanların kabza kulaklarının formu, kabzanın ahşap olması ve namlunun genel olarak sadeliği bende "zeybek yatağanı" olarak da bilinen 19-20.yy Anadolu taşrasına ait yatağan tipi intibaı uyandırdı. Bu dönemde yatağanlar artık esnaf ve gençlerin kuşakta gezdirdikleri bir aksesuara, bir yöresel kostümün bir parçasına dönüşmüş durumdadır.

2.yatağan ilkine nazaran biraz daha özenli yapılmış gibi duruyor. Aynı dönem içinde olmakla beraber biraz daha eski olması veya daha ehil bir ustanın elinden çıkmış olması mümkündür.

Namlu üzerindeki kitabelerin yapıcı damgası veya imzası olması hususunda Gökhan'la aynı görüşteyim. Bunların kakma olarak değil kazıma olarak yapılmış olması da dönemin geçliğine ve taşra ustasının elinden çıkmasına işaret ediyor. Maalesef resimlerde tam net değil ama yazıların üzerine bir kağıt koyup kurşunkalemle karalarsan kağıda daha net biçimde çıkabilir harfler. Bu şekilde eski yazı bilen birine okutmak mümkün olabilir. Yine net görülmüyor ama son resimdeki hurufatı eski rakamlara benzettim, tarih olma ihtimali var.

Her koleksiyoncunun bilmesi gereken ilk şey, ne yapğtığından %200 emin değilsen eski eser üzerinde herhangi bir temizleme, tamir, restorasyon yapmamak gerektiğidir. Zira antika objenin bir numaralı düşmanı zamanın getirdiği tahribat değil, yanlış yapılan restorasyondur.
Yatağanlarında herhangi bir aktif pas görünmüyor. Yerinde olsam hiçbir şekilde zımparalamaya, temizlemeye v.s. kalkışmaz sadece herhangi bir nalburdan alabileceğin ince madeni yağ(singer dikiş makinası yağı gibi)dan az miktar namluya damlatıp temiz bir bezle silerdim. Bunu arasıra yaparsan ve namlulara el sürmemeye dikkat edersen(eldeki asit namluda iz bırakır zira) yatağanların en iyi şekilde korunmuş olur. Kınları varsa kın içinde muhafaza etmek de ömrünü uzatır.

Kabzaları ise yat verniği veya daha iyisi ince şeffaf resim verniği ile ince bir katman sürmek suretiyle korumaya alabilirsin. Ancak bunu sadece kabzalar ahşap ise yap, yok boynuz, kemik veya başka bir malzeme ise olduğu gibi bırak.

Kolay gelsin, umarım koleksiyonun en güzel parçalarla büyür. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2011, 11:20:32 »
Emirhan bey, şu iki örneğin birbirinden bu kadar farklı olduğunu görmek, aslında yatağanları sınıflandırmanın ne kadar zor olduğunun da kanıtı olsa gerek.

ikisi arasında 23 cm fark var. aslında bu çok büyük bir fark.

Emirhan Köksal

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2011, 16:54:18 »
Evet kesinlikle katılıyorum..Kılıç resmedilen kare çıkmamış buraya tekrar yüklüyorum..

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2011, 23:02:58 »
Sevgili Arkadaşlar Herkese Merhabalar..Aranıza Yeni Katıldım..Ufaktanda olsa yavaş yavaş koleksiyon yapmaya başladım..25 Yaşındayım istanbulda Yaşıyorum..Aynı Zamanda Öğrenci Pilotum..
Maddi imkanlarım el verdiği kadarıyla kötüdende olsa yavaş yavaş koleksiyon yapmaya başlamaya karar verdim...Ve Aynı Zamanda Yeniçerileride araştırmaya başladım..

Aldığım iki Adet Yatağanın Fotoğraflarını sizlerle Paylaşırken Birtanesininde Tarihi ve Mühürü Anlamında Yardımcı Olmanızı bekliyor tekrar herkese merhabalar diyorum..

Fotoğraf Tarihini ve Mührünü bilemdiğim bir yatağan..Üstünde kılıç resmedilmiş..

İlk Olarak Mühürlü ve Kılıç Resmedilen yatağanım

Iyi Aksamlar Emirhan Bey kardesim,

belki ben yardimci olabilirim...... :)
Elinizdeki parcanin baska bir "kardesini" ben yakin zamanda elimdem gecti ve Fotograflari cekmistim Arsivim icin...bakin kime nasip, kime kismet... :D :D :D

Elinizdeki parcanin orijinal KIN ile beraber resmi ve Namlunun Sag tarafinda bulunan "Kilic" sembolu buradada mevcut. Tarih olarak 19. Yüzyil basi olarak Köken Bosna-Herzegovina yani yani Saray-Bosna diye tarihlendirilebilinir.
Restorasyon: Namlunuza iyilik yapmak istiyorsaniz, yakinizdaki bir "Av Silahi" Satan bir Esnafa "Balistol" Silah temizleme ve Koruma YAGINI sorun.
Yok der ise Alternatif olarak "FINDIK" yagi kulanin, fazla kalin olmamakla beraber cok güzel temizleyici ve koruyucu bir yapiya sahip (neyzenler, Ney'lerini baska bir sey ile temizlemezler.... ;))   

kolay gelsin...
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Emirhan Köksal

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2011, 02:53:45 »
Mergup Hocam Çok TeşekkürEderim Değerli bilgileriniz için..Gerçekten çok değerli bilgiler..yeni bir adet daha yatağan aldım yakında fotoğraflarını sizlerle paylaşacağım..

Emirhan Köksal

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2012, 00:26:30 »
Bir Eskicinin Bilmeden Bakır Kestiği Bir Yatağanı Koleksiyonuma Kattım..İnsanlarımızın Bilinçsiz Olması Gerçekten Çok Acı Bir Durum İşte Fotoğrafları...

Bu Arada Kılıç İşlemeli Yatağınımıda Satmak Durumundayım.. :-\

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2