Kolleksiyon  (67420 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Kolleksiyon
« Yanıtla #60 : 28 Ekim 2009, 18:41:53 »
Bu kılıçları ben Topkapı Sarayı silah seksiyonunda defalarca gördüm. Aslen iki tanedir; birinin balçağı el korumasız, diğeri korumalı. İkisinin de balçağı S kıvrımlı. Bu özelikler geç döneme işaret ediyor ama silahlar II.Beyazid'e ait. Balçağın bu biçim olmasının sebebi 18. ile 19.yy.da tamirat görmesi ve balçakların yenilenmesi ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #61 : 31 Ekim 2009, 00:37:22 »
ıı.beyazıta ait olan balcaksız kılıç ın resim veya ölçüleri nedir ,bu konuda bilgi gerekli  bilen arkadaş yardım etsin.taşakürler.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #62 : 31 Ekim 2009, 00:52:54 »
İki kılıç da balçaklı Abdurrahman bey, birinin balçağında D biçimli el koruması mevcut, diğerinde mevcut değil sadece ;) Diğer kılıcın resmi mevcut değil elimde lakin koruma kısmı hariç iki kılıç birbirinin eşiydi diye hatırlıyorum. Zannederim ölçüleri de birbirinin aynıdır.

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #63 : 31 Ekim 2009, 01:17:37 »
teşekürler  ozaman kılıçlar iki amaçlı yapılmış olabilir biri gündelik kullanmaya diğeride tören için olabilir

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 31 Ekim 2009, 03:03:48 »
Mümkündür lakin zannetmiyorum zira koruma kısmı dışında birbirlerinden farklı değller, yani biri diğerinden daha süslü değil. Balçakların da sonradan geç dönemde bugündkü haliyle( S kıvrımlıve D gardlı) değiştirildiğini düşünürsek aslında iki kılıcın tamamen eş olduğu düşünülebilir.

Abdurrahman bey eserinizi büyük bir merakla bekliyorum. Bu noktada bir önerim olacak: sizin içinde uygunsa kılıcı yapmaya başladığınızda üretim teknikleri bölümümüzde bir başlık açarak  bu kılıcı yapım aşamalarınızı resimlerle de destekleyerek bizlerle paylaşabilirsiniz. Böylece bizler de Sultan Beyazıd'ın kılıcının çağımızdaki diriltilişini takip edebiliriz. Böyle bir başlık kılıç yapımı konusunda bilgi paylaşımı ve fikir telatisi açılarından da çok faydalı olacaktır kanaatindeyim ;)

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 02 Kasım 2009, 00:22:40 »
tabi yapım aşamalarından sizler haberdar olacaksınız ama şu için kın imalatında işler biraz şıkışık siparişler biraz fazla malumunuz kurban bayramu da geliyor işler dahada yoğunşacak onun içindiki bayramdan sonra başlamayı düşünüyom yapım aşamasını sizlere resimlerle bildirecem

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2