Hannibal Carthago  (8490 defa okundu)

Can Berki

• Üye
  • *
Hannibal Carthago
« : 17 Ocak 2012, 22:41:33 »
Herkeze tekrar selamlar, bu benim forumdaki ilk konu basligim ve yardimlariniza ihtiyacim var,

Tanisma bolumunde de belirttigim gibi buyuk buyuk babamin silah koleksiyonunu(yataganlar, shashmir, toren kiliclari, kanije savasinda kullanilmis fildisi uclu oklar, kirbaclar ve cok sayida kinjal ) yeniden bulmak ve mumkunse olmasi gereken yer olan evime geri getirmek gibi bir amacim var.

Ilk olarak siz sayin uyelere ve koleksiyonculara uzerinde bitkisel motifler ve Hannibal Carthago'nun ismi kazinmis bir osmanli kilici veya kamasi(silahlarin tam envanteri olmadigi icin aile icinden akilda kalan bilgiler tam degil)  ile karsilasip karsilasmadiginizi sormak istiyorum. Degerli cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Hannibal Carthago
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2012, 16:27:54 »
Zor bir işe sıvanmışsınız Can bey, Allah kolaylık versin.

Bir resim olmadan kulaktan dolma bilgiyle yorum yapmak çok zor tabii ama eğer tarif ettiğiniz silah bir kıngırak(uzun kama)ı anımsatır formda ve üzerinde Kartacalı Hannibal'in ismi yazılı ise acaba Osmanlı kökenli değil de bir çeşit gladius türünden bir kılıç olması mümkün müdür?

Tabii yine tamamen spekülasyon ama, 19.yy. neo-klasik ve Ampir gibi eklektik akımlar modasının bir tezahürü olarak Avrupa'da  bu tür tarihi kılıçların  reprodüksyonlarının yapılıp satıldığı bilinir. Acaba bu Kartacalı Hannibal glaidus'u da bu türden bir silah olabilir mi diye düşünmeden edemedim.

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2012, 18:04:25 »

Örnek olarak resimdeki kılıç, 1831 tarihli "gladius" kesimli bir Fransız topçu sınıfı kılıcı.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Can Berki

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2012, 23:23:06 »
Valla Sancar Bey tekrar tesekkur ederim. Simdi siz bu resimle gelince benim aklima soyle birsey geldi. Buyukbaba Osmanli pasasi oldugu icin cok buyuk ihtimalle avrupadan bile hediye kiliclar gelmis olabilir, gerci kiliclarin cogu Cerkezlerin Big boyundan babalarindan kalma oldugunu biliyorum. Ama dedigim gibi herhangi bir resim bulursam mutlaka paylasacagim  :) Koymus oldugunuz resimide ailede kiliclari gormus olanlara gosterecegim bakalim nasil bir sonuc cikacak. Forumdaki arkadaslarda boyle damgali yazili bir kilica rastlamislarsa umarim paylasirlar burada.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2