DAMASTEEL ( Hz. Muhammed'in Çorabı Deseni )  (10836 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
DAMASTEEL ( Hz. Muhammed'in Çorabı Deseni )
« : 14 Ocak 2013, 13:52:27 »

Arkadaşlar,  bu yeni bitirdiğim bıçağım.
Umarım sizde beğenirsiniz... ;)

Diğer resim ve detay bilgiler: http://gokhanbakla.blogspot.com/2013/01/damasteel-hz-muhammetin-corab-deseni.html
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: DAMASTEEL ( Hz. Muhammed'in Çorabı Deseni )
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2013, 15:49:15 »
Eline sağlık Gökhan. Çok güzel bir bıçak olmuş; ceviz kabzadaki doğal harelenme ile çeliğin deseni birbirine nazire yapıyor.Kemal beyi kıskandım :)

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2013, 16:26:11 »
Eline sağlık Gökhan, Sayende güzel bir düz sırtlı bıçak da gördük. Çok fazla yapıp gördüğümüz düşük burunlu bıçaklar arasında bunu görmek iyi.

Ahşapta çok güzel seçimlerle gidiyorsun. Senin kalitene ucuz bir ahşap yakışmazdı zaten.

Arabistan ikliminde en azından o zamanlar çorap giyiliyor muydu diye düşünmeden edemiyorum. Bu adlandırmayı üşümekte olan bir batılı mı yaptı acep?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2013, 11:57:51 »
Eline sağlık Gökhan. Çok güzel bir bıçak olmuş; ceviz kabzadaki doğal harelenme ile çeliğin deseni birbirine nazire yapıyor.Kemal beyi kıskandım :)

Teşekkürler Sancar, ;)

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2013, 12:01:04 Gönderen: Gökhan Bakla »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2013, 12:01:23 »
Eline sağlık Gökhan, Sayende güzel bir düz sırtlı bıçak da gördük. Çok fazla yapıp gördüğümüz düşük burunlu bıçaklar arasında bunu görmek iyi.

Ahşapta çok güzel seçimlerle gidiyorsun. Senin kalitene ucuz bir ahşap yakışmazdı zaten.

Arabistan ikliminde en azından o zamanlar çorap giyiliyor muydu diye düşünmeden edemiyorum. Bu adlandırmayı üşümekte olan bir batılı mı yaptı acep?

Teşekkürler Eylem, Biraz klasik ve sade bir bıçak olması için uğraştım o yüzden sırtı düz bıçaktım ;)

İsim konusu bence de muallakta kalan bir konu, "Hz Muhammed'in merdiveni" diyede tabir edilen bir desen. Batı dünyasının esiri olmuş bir Dünya da bu isimdeki bir çeliğin çok iş yapamayacağı zaten aşikar, sanırım firmada artık bu desende çelik üretimini durdurmuş.

Desene bu ismin verilmesi ise bence daha sonradan gerçekleşmiş bir olay olabilir, hatta bunun Arabistan da değilde herhangi bir yerde yaşayan bir ustanın yakıştırması olması bile olası...

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2013, 12:19:50 Gönderen: Gökhan Bakla »

Kemal Elitemiz

• Üye
  • *
    • kemalelitemiz.com
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2013, 11:35:47 »
arkadaşlar.
Peygamber efendimiz saadetlerinin giyimi ve yaşamı hakkında sağlam bir çok bilgi vardır.
efendimizin , karışık renkte iplikten burularak tek tığla örülmüş bir çorap giydiği rivayet edilir ve kalınca olan bu çorabın üzerine abdest alırken mesh ettiği anlatılır.
batılılar efendimizin miraca çıkmasını alay konusu etmek üzere çorap ile aynı manaya gelen merdiven tabirini kasten uydurdukları için bazıları Muhammedin merdiveni demektedir.
Müslüman Türk, yaşamının her safhasında efendimizi örnek almış yaptığı her işte onun rızasını gözetmiştir,
bir fetih ve cihat aleti olan kılıçta yine ona ait bir kokuyu yanında hissetmek istemiş ve ona sevdalı demircilerimiz Şahadet için savaşan onun askerlerine bir manevi güç katsın istemişler ve  onun çorabının desenini çeliğe nakşetmişlerdir.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2