Teknik Konular > Çalışmalarımız

Erken Türk Kılıcı

(1/2) > >>

Osman Başkurt:
Merhabalar

Erken Türk Kılıcı projem, form orjinaliyle birebir ama balçak biraz farklı ve boy biraz daha kısa orjinali 106 cm orjinalde balçak ve pommel için demir kullanılmış ben prinç kullandım. yarı talaşlı üretim yarı dövme tekniğiyle yapıldı kılıç balçaktan uca doğru inceliyor kabzası şimşir ağacından pommel'i prinçten kın daha yapmadım ama yapıcam yakın zamanda.

Boy: 93 cm
kabza: 13 cm
Ağırlık : 588 gr
En : 3,5 cm Balcakta 3,4 cm yelmanda ortada 2,8 cm
Denge : balçaktan 18,5 cm

Sancar Özer:
Osman bey üstadım, öncelikle elinize sağlık. Hem çok güzel olmuş ve hem de Türk kılıcının farklı devirlere ait örneklerinin de günümüzde yapılması önemli bir gelişme. Eli,nize , emeğinize sağlık! -^b -^b -^b

Ağrılık ve ağırlık merkezi gayet iyi. Küçük bir eleştirim balçağın siper kollarının klasik ve geç Osmanlı kılıçlarında olduğu gibi uca doğru sivriliyor olması olabilir. Daha erken dönem kılıçlarda siper kolları ortaya doğru daralıp uca doğru genişleyerek genellikle birer palmet ile son bulur. Ayrıca erken devir balçaklarının kolları daha yassı formda olur.

Birkaç örnek:


Bu arada, Türk terminolojisinde "pommel" için kabza başı ve/veya kabza topuzu tabirini kullanıyoruz. Türk silah terminolojisi ile ilgili terminolojiyi bu başlıkta bulabilirsiniz:

http://cebehane.com/forum/index.php?topic=72.45

Sizden daha farklı dönemlere ait vbe farklı alttürlerde yeni eserler bekliyorum. Terkrar elinize sağlık.

Osman Başkurt:
teşekkürler Sancar Bey balçağın resimlerdeki gibi olması gerektiğini biliyorum ama döküm yerleri tek parça yada 5-6 parça dökmediği için balçak bulamıyorum yada kalıp yapsam bile dökmek istemiyorlar az miktarda. Bu balçak elimde vardı ve biraz traşlayarak bu hale geldi uçları aslında benzer ama fotoda belli olmuyor ve küçük. Başka kılıçlar yapmak gibi planlarım var ama şu anda elimde  bu ve 17. yy kılıcı var ikiside tam temizlenip desenlerini işlemem lazım onlar bitince daha farklı tarzlarda da denemelerde bulunucağım bu arada 17.yy kılıcını sevebileceğinizi tahmin ediyorum bitince onuda paylaşıcağım ağırlığı dengesi neredeyse tam yerinde oldu 680 gr. ve daha temizlenmesi var  ayrıcada denge 16 - 17 cmlerde.

saygılarımla
Osman Başkurt

Sancar Özer:
Maşallah Osman usta, elinizde hiçbir devir kılıcı kurtulmayacak bu gidişle!  Kılıçların yapım aşamaları ile alakalı video ve resim de bekliyoruz ;)

Osman Başkurt:
yapabildiğimiz kadarıyla yapıp ilerliyeceğiz  Sancar Bey ama resim ve video için çok geç kaldık şu anda dövmeyle bir işim kalmadı ama seneye veya daha erken yaparsam o zamanlara çekerim :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git