Osmanlı savaş kalkanları  (141556 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: Osmanlı savaş kalkanları
« Yanıtla #30 : 05 Mart 2011, 15:11:21 »
Tasarımını  beğendiğim  bu  kalkan  modeli  hakkında   biraz  fikir  yürütelim  isterdim.
CZERNY'S  te  çap   ölçüsü  25 cm  olarak  verilmiş . Yani  neredeyse  bir  yemek  tabağı  boyutunda ( ? ) .
Altay  bey  üstadımızın  böyle  küçük  çaplı  kalkanlar  için   " süvari  kalkanı "  dediği  aklımda  kalmış .
Ama  muharebenin  hangi  safhasında  ve  ne tür  silahlara  karşı kullanılırdı  acaba .
Üzerindeki   perçinli  madeni  paraların  müthiş  hikayesi  ise  , onları  benzerlerinden  ayıran  olağanüstü ve  çarpıcı  özellikleri bence .
  Ama  bu  özelliğini  burada  benim  tekrarlamam  yerine  , üstadımızın  anlatıp  hepimizi  bilgilendirmesini
tercih  ederdim . :)

"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 05 Mart 2011, 19:52:38 »
Aslında 25 cm küçük geliyor ilk bakışta ama kaynaklarda Osmanlı kalkanları genellikle 250 ila 550 mm olarak gösteriliyor. Genellikle 550 mm kalkanlar daha fazla olsa da bu çeşit kalkanın da istisnai olmadığını söyleyebiliriz. Gavur bu tip yuvarlak küçük kalkana "buckler" diyor ki ilk bakışta kullanışsız gibi düşünülse de  kılıç dövüşlerinde boş el siperi olarak bayağı iş görüyor aslında.

Aslında ecdadımızın bu tip silahlarını görünce günümüzün araştırmacıları hep "bu savaşta kullanılamaz; tören silahıdır v.s." çıkarımını yapsa da o incecik hafif kılıçlar, ince zırhlar, söğüt kalkanlar ile tam mafsallı zırhlı şövalyelerle göğüs göğüse çarpıştıklarını ve çok zaman da galebe çaldıkları tarihi bir gerçek.Avrupalıların sıksık yaptığı gibi "ok atar, uzaktan savaşırlardı" diye açıklamak da m tarihe tanıklık eden minyatürlerde ve birinci el kaynaklarda  tasvir edilen tonlarca göğüs göğüse çarpışma sahnelerini görmezden gelmek olacağına göre  demek ki  onların bildikleri ve bizim şu anda kavrayamadığımız birşey var bu silahları Avrupa muadillerinden üstün kılan. Bu da Türklerin bugün bilinemeyen birebir savaş sanatı ile alakalı olmalı diye düşünüyorum.  bu 25 santimlik yemek tabağı büyüklüğünde kalkanın tekne gibi kocaman çelik şövalye kalkanına neden ve nasıl üstün geldiğini ancak, manevralar ve stratejiler gibi genel bilgilerden ayrı birebir o kılıcın, o kalkanın v.s. nasıl kullanıldığı, nasıl savrulduğu, nasıl kesildiği, nasıl savunulduğu ile ilgili net bilgiler ortaya çıkınca anlayabileceğiz sanıyorum.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 06 Mart 2011, 13:35:51 »
Merhaba sayin Forumdaslar,

Evet bende ayni kanaatdeyim bu Konuda Sancar ile....

Örnek olarak birkac Resim ve günümüze kadar (Allah sükür, bari ufak tefek birseyler kalmis... ::) ::) ::))
"Bursa Kilic ve Kalkan" oyunlarinda kullanilan tarz Kalkanlarin ileriki  tarihlerde dahada "kücük" oldukalrini düsünüyorum....

Selam ve Saygilarimla
Mergup
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 06 Mart 2011, 18:07:34 »
Ön yüzden  bakılınca yıpranan , örgülü  yün ipliklerin altında kurşun kalem inceliğinde  muntazam  söğüt  dalları , arka  yüzden de   bu  dalların   renkli ipliklerle  kilim dokuma  tekniğine  benzer  atkı - çözgülerle nasıl  sımsıkı  örüldükleri  görülebiliyor .
Göbek  kenerı  ve  çevre çemberini  bağlayan  köşeli demir lamaların uçlarında , delinerek  perçinlenmiş  yuvarlak , sarı renkli  parçaların , fotoğrafı  büyütünce  üzerindeki  yazılardan  dönemin  avrupa  paraları  oldukları    görülebiliyor  .
Bu paraları  ve  orada kullanılma  amaçlarını  nasıl  yorumlamalı  ?
« Son Düzenleme: 06 Mart 2011, 18:09:10 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 06 Mart 2011, 19:40:16 »
Bekir usta bu para hadisesini ilk kez duydum ben de ve çok merak ettim neden kullanıldığını.

Mergup, eklediklerinden ikinci resmi ilk kez görüyorum; çok ilginç geldi bana, acaba kaynağı nedir?

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 07 Mart 2011, 02:56:49 »

Kaynak Adresi bu:

www.yasamspor.com sitesine girip oradan (Prof.Dr. İbrahim ÖZTEK´in  OSMANLI DEVLETİNDE
ALETLİ YAKIN MÜCADELE SPORLARI isimli makalesinden görüntü bunlar.
Daha detayli bilgi icin bence Bu Hocamiza ulasman gerek.  ;D :D

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 07 Mart 2011, 07:00:51 »
Sağol Mergup,sayende bu çok ilginç bilgiler veren makaleden haberim oldu. Özellikle matrak oyunu hakkında hem daha önce okuduğum bilgileri pekiştirdi ve hem de daha önce hiç duymadığım ilginç yeni ayrıntılar verdi. Konunun meraklısı olan herkese tavsiye ederim.

Matrak oyunu kaynaklara dayanarak ve aslına uygunluğu bilimsel olarak ispatlı biçimde diriltilebilirse
Türk kılıç sanatına giden yolun nerdeyse çoğu alınmış olacak ve yukarda bahsettiğim o mühim ayrıntıların çoğuna ulaşılabileceğiz.  Ama maalesef günümüzde varolan bilgi ve ilgi yokluğundan faydalanan kimseler bu gibi tarihi değerlerimizi diriltmek adı altında kaynağı meçhul ve kerameti kendinden menkul biçimde uydurdukları bir takım şeylere "matrak" adını verip herkesi de rahatlıkla inandırabiliyor. En acısı da nasıl olduysa bu uydurmalarını resmi olarak da tescil ettirdikleri için maalesef yarın bir araştırmacı mesela matrak oyununun makalede bahsedilen 160 küsür oyununu (yani tekniğini) içeren bilgileri kaynaklardan bulsa ve buna dayanarak bu kayıp değerimizi diriltmek ve kamuyla paylaşmak istese bunu yapması yasal olarak mümkün değil. En azından "matrak" adını kullanamaz. :-\

Kara cahillikten daha fenası yarıcahilliktir demişler. Maalesef mevcut yarım yamalak kulaktan dolma internetten kopyalama bilgiler ve bolca da uydurmayla oluşan böyle dezenformasyonlar da gerçek hakiki bilginin üstüne, hiç bilgi ve ilgi olmamasından çok çok çok daha fena çöküyor.  >:(
« Son Düzenleme: 07 Mart 2011, 07:18:17 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Efkan Çalış

• Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 13 Mart 2011, 12:20:35 »
Yukarıda linkte verilen web sitesinde yazılı bilgiler (İbrahim ÖZTEK tarafından yazılan) Malum tv dizisinden sonra yazılmıştır, bizim web sitelerimizde yayınlanan bilgilerden alıntılar yapılarak oluşturulmuştur. Malesef kaynak belitmemişler. Sorun değil teşekkür ederim yazan kişiye.

Sancar ÖZER'in yazdığı yazıda hoş olmayan ise cahillik, yarıcahillik nitelemeleridir. Hoş değildir kişisel haklara saldırıdır. (Israrcı olunursa hukuki işlem başlatılacaktır.)

Matrak sporu ile ilgili sizin beklentilerinizin üstünde bir sorumluluğu aldık.

Hiç kimseye zorla beğendirme gibi bir çabamızda yok. İsteyen beğenir istemeyen beğenmez. Biz yaptığımız işi beğeniyoruz ve birileri beğensin diyede yapmadık.

Matrak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptırdığı resmi bir spordur. Bir derdiniz varsa resmi makamlara başvurabilirsiniz.

Bizi eleştirenlerin eleştirilerinin bir anlam ifade etmesi için Türk kültürü ve savaş sporları alanında bizim yaptığımız işten daha büyük bir iş yapmaları gerekir. Aksi durumda bu eleştiriler gizli hayranlık olarak tarihe geçer.

Bu tür gereksiz çabalar Matrak'tan nemalanma gibi bir düşünceyi kamuoyu nezdinde akıllara getirebilir.

Eğer samimi iseniz resmi olan bir spora resmi yoldan başvurup çalışmalarına katılıp Türk spor kültürüne fayda sağlayabilirsiniz.

Yapıcı eleştirilerinizi ve Türk kültürüne katkı sağlamak üzere çalışmalarınızıda görmek isteriz.

''Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir'' Ziya Paşa

Oğuzhan GÜVEN

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 13 Mart 2011, 13:26:11 »
Yapılan bir iş hakkında eleştiri yapabilmeniz için, o konu hakkında belge ve dökümanlara sahip olmanız lazım. Ben Sayın Efkan ÇALIŞ hocanın öğrencisiyim. Kendisi MATRAK' a hayatını adamış bir gönül insanıdır. Unutulmuş değerlerimizin ve kültürümüzün tekrar canlanması ve hayata geçirilmesi için mücadele veririken, gençlerimizin kahvehane köşelerinde oyun oynayarak zamanlarını kaybetmeleri yerine, atalarının yaptığı sporu yapmaları için gayret gösterirken, sizin çıkıpta bu konu ile ilgili olarak acımasızca eleştiri yapmanız akıllara bazı soru işaretleri getiriyor.

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #39 : 14 Mart 2011, 11:16:59 »
Aramıza tekrar hoşgeldiniz Efkan Bey,

Gerçi  http://www.matrak.gen.tr/archives/716  adresinde yaptığınız "duyuru" ve hedef gösterme pek hoş olmamış, ama siz yine de hoş gelmiş olun.

Matrak oyununu yeniden canlandırmak yolunda hangi kaynak eserlerden yararlandığınızı, hangi teknikleri hangi kaynaklarda bularak gün yüzüne çıkardığınızı bizimle paylaşmak isterseniz, konunun bundan sonrasını ayrı bir başlık olarak bölüp, matrak oyununa özel bir başlık açabiliriz.  Osmanlı savaş kalkanları hakkında yazıştığımız bu başlığa da kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Sizin tekrar üye olmanıza neden olan mesajında Sancar Bey konu ile ilgili kaynakların meçhul olduğunu yazmış.  Bence buna verilecek en güzel cevap, "bir derdiniz varsa..." tarzındaki karşı ataklarınızı değil, çalışmalarınızın dayandığı kaynak eserleri buraya kalın harflerle yazmak olurdu.

Esasen matrak oyununuz konusunda benim daha farklı eleştirilerim de var, ancak internet ortamında girişilen tartışmaların hemen her zaman karşılıklı yanlış anlaşılmalarla sonuçsuz kaldığını, hatta gereksiz kırgınlıklara neden olduğunu gördüğümden, mümkün olursa eleştirilerimi şahsen yapmak isterim.  Bu maksatla, yakın bir zamanda sizinle tanışıp sohbet edebilmeyi ümit ederim.

Efkan Çalış

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 14 Mart 2011, 13:09:55 »
Selamlar, Kayahan Bey geçmişte yaşadığımız hoş olmayan durumları bir tarafa bırakacak olursak. Olumlu yaklaşımınız için teşekkür ederim.

Sorun, Malum kişinin üslubudur. Herkesin eleştirme hakkı vardır. Lakin şahsımı tanımadan yaptığımız işin detaylarını bilmeden  bu denli önyargılı eleştiriler, cahillik, uydurma gibi sözler hoş değil.

Sizin forum yönetcisi olarak önlem almanız bizce daha doğrudur. Bu forumun saygınlığına gölge düşüren bu  tür girişimlere izin verilmemelidir.

Eğer bu forum sitesinde yazı yazıp paylaşım yapanlar kendilerini Türk savaş sanatlarında üst kuruluş olarak görüyorlarsa burda bir sorun var demektir.

Yapılan iş bir sanattır. Kimi beğenir kimi beğenmez ve bir önceki mesajımda belittiğim gibi herkes tarafından beğenilmesi için yapılmış bir çalışmada değildir. Halkın beğenisi bizim için daha değerlidir. Web sitelerimize göz atılırsa bu beğeni görülecektir.

Diğer taraftan  Devletin ilgili birimlerinde kabul gören çalışmamız kurumsal bir kimlik kazanmıştır. Bu tür yıkıcı eleştiriler bir anlık heyacanla yada konu hakkında olgunluk zannı ile yapılsada farkında olmadan kurumların saygınlığına yöneliktir, şahısların değil. Emin olun kurumlarda şahsım kadar olumlu ve ortak bir nokta bulma çabasında olan kimseyi bulmakta oldukça zordur.

Kurum diyorum çünkü bizim başlattığımız bu çalışmayı yarın başkaları çok daha ileriye götütür ve başarı her zaman kurumundur.

Bu forumda bir çok değerli bilgi paylaşılmış. Diğer taraftan aletlerin kullanımına dair paylaşılan videolarda gördüğüm, özellikle Avrupada işin teknik kısmı ile uğraşanlar bizden ileride değil. Bunların hangileri bilimsel çalışma ve sağlam kaynaklara dayanarak yapılmıştır. Bu görüntüleri paylaşan arkadaşlar bilimsel çalışmaları görüpte mi paylaşıyorlar.

Bizim hangi kaynaklara dayanarak yaptığımız ise web sitelerimizde yazılı kimseden bilgi sakladığımız yok. Katkı sağlamak isteyen arkadaşların katkılarıda bizim için değerlidir. Detaylı bilgi almak isteyen gönüllülerin saygı çerçevesinde yapılan taleplerine cevap vermek bizim görevimizdir. Fakat burda yapılan saygı sınırlarının dışında ki yaklaşımlar, nesfi çabalardan öteye gitmez. Bu tutum şahsıma İnşallah hiç bir zarar veremez. Kötü söz sahibinindir.

Sizinde dediğiniz gibi internette ulu orta tartışmak bir çok yanlış anlaşılmayıda beraberinde getiriyor. Her hangi bir saldırı olmadığı sürece forumlarda yazışmayı doğru bulmuyorum. Teklifiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Dilediğiniz zaman sizin ve benim uygun anımda görşebiliriz.

Web sitemizde adres gösterme sebebimize gelince malum kişiye özel mesaj gönderdim. Kendisi sabırsız bir arkadaş. Yazdıklarını özellikle şahsıma yönelik yazdıklarını tekrar değerlendirmesini istedim. Dostları ile istediği gibi paylaşımda bulunacağını söyledi. Matrak konusunda hiç bir yetkisi olmayan bir kişi böyle bir özgürlüğe sahipse, Matrak çalışması yapan camiamızı ve çalışmalarımzı takip eden halkımızı haberdar etmek ve bu tür karalamalardan korumak bizim asli görevimizdir.
Kendisi bu konuda olumlu bir adım atarsa web sitemizde ki mesajı kaldıracağım.

Yüzlerce yıldır yapılmayan Matrak oyununun bilimsel çalışmalarının hemen ortaya çıkmasını istemek haksızlık olur. Kaynakların azlığı bu tür bir çalışmanın yapılması için şimdilik engel teşkil etmekte olup, emin olun bu çalışmalarda süreç içinde yapılacaktır.Sabırlı olmak lazım. Bilim sabırla ilerler.

Merak ettiğim bir konu, Türk savaş sanatlarına dair yaptığımız geçmişe dönük ve  kaynak gösteren tamamen unutulmuş bir oyununun teknik çalışması Türkiye'de bir ilktir. Bizim haricimizde böyle bir çalışma bildiğim kadarı ile yok. Varsa bildiğiniz söyleyin lütfen.

Acaba savaş sanatları haricinde başka alanlarda da canlandırma çalışmaları varmıdır. Ve bu çalışmaların kaç tanesi bilimsel kanıtları ile herkesin kabul gördüğü bir yapıda hayata geçmiştir.

Bunları sormakla gelmek istediğim nokta Matrak çalışması bir ilktir ve kabul görmesi anlaşılması hemen olabilecek bir şey değil. Bu cephede bir çok Cenk'e girdik. Ömrümüz yettikçede gireceğiz.

Dileğim şudur ki sizler gibi Türk tarihini ve savaş sanatlarını araştıran güzide insanların yıkıcı değil yapıcı olmasıdır.

Bizim ilgi alanımızda olan Kemankeşlikle ilgili Türkiye'de yetkin bir çok kişi ile görüştüm. Burda bize yapıldığı gibi bir tavrın içine asla girmedim. İleride Kemankeşlik çalışması yapmaya hazır olduğumuzda onlardan destek alacağımıza söz verdim. Doğrusuda bu, yapılan hiç bir çalışmayı yok saymadım cahillik ve uydurmadır diye karalamadım. Halende çalışmalarından dolayı müteşekkir olduğumuz gönül adamları ile görüşmekteyim. Bildiğim kadar ile bu alanda da henüz bilimsel bir çalışma yapılmadı. Hangi mantıkla Türk kültürü adına yapılan bu çalışmaları yok sayabiliriz.

Nihayetinde yapılan iş Türk milleti namınadır. Efkan ÇALIŞ burda bir vesiledir. Kuldur hatası olur, eksiği olur.

Bu yola baş koyduğum günden bu yana akademik makamların zirvesinde kendine sağlam yer edinmiş bir çok kişi kişisel kopmleksleri nedeni ile burda bilinçsizce yapılan yıkım çalışmalarından daha fazlasına cürret ettiler. Olumsuz yaklaşımları ile bu sürecin içinde kendilerini değersizleştirdiler ve Matrak tarihi kayıtlarına öylece geçtiler. Zamanı gelince bu kişileride tanıkları ve delilleri ile açıklayacağım.

Matrakcı Nasuh'un konumuz ile ilgili bir dörtlüğü ile yazıma son vermek isterim.

Saygılarımla Hoşça kalın.

"Cümle kârı aslıla itmek gerek

Her yola hemrâhla gitmek gerek

Tâ ki zahmet görmeye gümrâh olup

ŞÃ¢d u handân ola maksûdın bulup"

Matrakcı Nasuh

« Son Düzenleme: 15 Mart 2011, 12:39:04 Gönderen: Efkan Çalış »
''Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir'' Ziya Paşa

Osman YILDIRIM

• Üye
  • *
    • TR SİLAH FORUM
« Yanıtla #41 : 14 Mart 2011, 14:25:37 »
Merhaba Efkan bey yeri burası değil lakin sormadan edemeyeceğim. Matrak Cenk Oyunu ( Güreş , Muşt-Zen, Leket Kûp Depme ) dediğiniz savaş sanatı Hun boksu mu? Tekniklerini görebileceğimiz görsel bir döküman var mı? Ben uzun zaman kickboks, boks, muay thai, freefight, karate gibi branşlarla ilgilendim kickboks sporunu lisanslı olarak yaptım aslında muay thai'nin atası Hun boksunu öğrenmek istiyorum ancak hiçbir kaynak bulamadım...
www.trsilah.com
Korkuyla yaşayacağıma, cesaretimle ölürüm...
Herkes ateş edebilir, herkes silah kullanamaz...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 24 Mart 2011, 21:40:30 »
Osmanlı   kalkanlarının  üzerinde  perçinli  madeni  paralarla ilgili  bilgim   bugün  netleşti .
bu ilginç ayrıntıyı  hemen   paylaşıyorum .

Viyana  kuşatması   sırasında  çeşitli avrupa  devletleri , osmanlıya  karşı  savaşmak üzere ordularını  takviye  güç olarak  viyanaya göndermişler .
 "Nürnberg  taburları " adıyla   bu amaçla gönderilen ve savaşçılıklarıyla tanınan 7 000  askerlik ordu  osmanlıya   da   büyük  zayiatlar  verdiren  şiddetli savaşlar  sonunda , tek asker  kalmaksızın  tamamiyle  "kırılmış ".
Bu  büyük ve zor savaşın   anısına ,  osmanlı askerleri ölen  düşman askerlerinden toplanan  metal paraları ,  ya  katıldığı savaşı  belgelemek  ya da  metal ihtiyacını  karşılamak   için  kalkanlarına  perçinletmiş .  Hal böyle  olunca  üzeri almanca yazılı  metal paralı osmanlı kalkanlarının  tamamı   o yıllara  tarihli  olmalı  kanaatımca . ne  dersiniz ?
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 25 Mayıs 2011, 02:14:46 »
Osmanlı   kalkanlarının  üzerinde  perçinli  madeni  paralarla ilgili  bilgim   bugün  netleşti .
bu ilginç ayrıntıyı  hemen   paylaşıyorum .

Viyana  kuşatması   sırasında  çeşitli avrupa  devletleri , osmanlıya  karşı  savaşmak üzere ordularını  takviye  güç olarak  viyanaya göndermişler .
 "Nürnberg  taburları " adıyla   bu amaçla gönderilen ve savaşçılıklarıyla tanınan 7 000  askerlik ordu  osmanlıya   da   büyük  zayiatlar  verdiren  şiddetli savaşlar  sonunda , tek asker  kalmaksızın  tamamiyle  "kırılmış ".
Bu  büyük ve zor savaşın   anısına ,  osmanlı askerleri ölen  düşman askerlerinden toplanan  metal paraları ,  ya  katıldığı savaşı  belgelemek  ya da  metal ihtiyacını  karşılamak   için  kalkanlarına  perçinletmiş .  Hal böyle  olunca  üzeri almanca yazılı  metal paralı osmanlı kalkanlarının  tamamı   o yıllara  tarihli  olmalı  kanaatımca . ne  dersiniz ?

Iyi Aksamlar Bekir Bey,

Mesele ekteki resim gibi olabilirmi ? :D ;D ;D

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 25 Mayıs 2011, 21:32:03 »
Harikasınız  Mergup  bey .  -^b 
Hangi  konuda  , ne  arasak   sizin  "kara kutudan"  :D  Mutlaka  işe yarar  birşeyler dökülüyor . Tam da  konuyu  açıklayan  mükemmel  resimler  .  yine  elinize  sağlık .
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2