Osmanlı savaş kalkanları  (145326 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı savaş kalkanları
« Yanıtla #45 : 26 Mayıs 2011, 00:25:33 »
Harikasınız  Mergup  bey .  -^b 
Hangi  konuda  , ne  arasak   sizin  "kara kutudan"  :D  Mutlaka  işe yarar  birşeyler dökülüyor . Tam da  konuyu  açıklayan  mükemmel  resimler  .  yine  elinize  sağlık .

Bir sey degil Efendim, ne demek, hay, hay,
Hepimizin maksadi bilip, ögrenmek ve paylasmak oldugu ici burada degilmiyiz....

Ama ben bu Konuyu bilincli olarak tekrar actim, cünki malum (kolleksiyoncu arkadaslar bilirler. Nisan ve Mart Aylari, yurtdisi Antikacilarda acik artirim ve satis zamanlaridir ) bende sizin actiginiz konuyla ilgili bir parca almak nasip oldu. Buraya güzel uyar diyerek paylasmak istedim.

Selam ve Saygilar

Mergup

Not: Parcanin Orijinal büyüklügünü göstermek icin bilincli elimi ve Kol saatimi yaninda fotograf ettim.
Cap ölcüsü 27,5 cm, Agirlik yaklasik 1,5 kg...
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 26 Mayıs 2011, 00:27:11 »
devami...

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 26 Mayıs 2011, 00:28:54 »
devami...soru veya daha cok resim gerekirse, lütfen cekinmeyin...

mergup

Turgut Uzundağ

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 29 Mayıs 2011, 23:10:47 »
Bir kaç çizim
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2011, 23:14:42 Gönderen: Turgut Uzundağ »

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 23 Temmuz 2011, 18:26:08 »
Bekir usta bu para hadisesini ilk kez duydum ben de ve çok merak ettim neden kullanıldığını.

Mergup, eklediklerinden ikinci resmi ilk kez görüyorum; çok ilginç geldi bana, acaba kaynağı nedir?

Merhabalar Sancar,

Konu biraz geride kalmis olsada bak ne buldum tesadüfen, daha dogrusu karsima cikti :D :D :D....
Sen bu resmin kaynagini sormustun bir hayli zaman önce, bir yakin Antikaci Dostum bana gecenlerde bak ne resimler yolladi  :D!!! ;D
(1. resim bahsetigimiz olay)
Resmin asil Ana Kaynagi:
 "the illustrated london news" Gazetesi / Baski tarihi "saturday november 17, 1877"
Burada "War Dance of the Kurds in Front of the Head Quarters, Ismail Kurd Pasha" diye adlandirilmis bu resim ve 2. resim gazetenin ön mansetinde bir  "basi bozuk" Piyadesi ve belinde Pistov ve yatagan ile....) 
selamlar
mergup

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 23 Temmuz 2011, 19:33:49 »
Sağol Mergup, gerçekten kaynağı ile de çok ilginç resimler bunlar...
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Selim Atalay

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 05 Eylül 2011, 14:26:53 »
Akıncı kalkanı  konusunu  bu başlıkta  tartışmıştık .
Hem  batılı hem de osmanlı ordusunda   kullanıldığını  gösteren bir  minyatür   ve  viyana müzesinden de   bir  osmanlı  örneği  çok  ilginç  geldi  paylaşıp üzerinde tartışalım mı .? ,  
 Yeterli  bilgiye  ulaştığımızda  bir  örneğini de yapabiliriz böylece . -^b

kaynak :http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=18577&postdays=0&postorder=asc&start=20

Bekir bey.Aslında tam aradığım bir resim bulmuş oldum.Aslında her ne kadar biz mızrak desekte aslında resimde görülen silah bir kargıdır.Ben de Osmanlı kargılarıyla alakalı bir çizim veya fotoğraf arıyordum.Teşekkür ederim

Kafamda oluşan akıncıların ağır süvari oldukları gibi bir düşünce var.O yüzden kargıyla alakalı bir resim arıyordum.
"Who dares wins"

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #52 : 05 Eylül 2011, 21:38:39 »
Viyana  müzesine  de  teşekkürler :D :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Tuğhan Telatar

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 31 Mart 2012, 01:14:31 »
konu kapanali 6 ay olmus ama ben foruma yeni katildigim icin ancak mesaj yazabiliyorum. 25cm capinda kalkanlar vücudun ilerisinde tutularak rahat bir savunma saglanabilir. Aslinda konu ile ilgili daha güzel bir video görmustum ama onu bulamadim simdi.
Agilitas.tv: Learn to fight with sword and buckler

bu linkte ufak kalkanla (buckler) savunmayi gösteriyor.

Ekledigim resimde de yuvarlak celik kalkan görülebilir.

umarim begenirsiniz

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #54 : 02 Nisan 2012, 20:13:38 »
Sonunda kalkan replikam Polonya'dan geldi, resmi ektedir.

desenlerini ben siyah kalem ile yaptım, buradaki kalkana benzetmeye çalıştım:
http://www.tuerkenbeute.de/sam/sam_rus/G4_02_de.php
Ancak almanca metni okursanız desenlerin gümüş teller ile yapıldığı yazıyor, ve tabi bugün gümüş karardığı için siyah gözüküyor halbuki esas hali göz kamaştırıcıydı heralde..

Müzedeki kalkanda söğüt dalları daha ince ve daha çok defa merkezin etrafında döndürülmüş.

Osmanlı kalkanları hakkında aklıma bir şey daha geldi, onu da paylaşayım: kalkan viking kalkanları gibi düz değil, kavislidir. Neden önemli diyeceksiniz.
Tank belgeseli izlerken fark ettim. Tankın zırhı düz ise (isabet edecek top mermisine göre 90 derece ise), kalınlığı 5cm ise, merminin zırhı delmesi için 5cm girmesi yeterli, ancak eğim varsa merminin geçmesi gereken metal kalınlığı 5cm'in üstünde oluyor (zırh yine 5cm kalınlığında olsa bile)..

selamlar

Gökmen

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #55 : 03 Nisan 2012, 00:25:06 »
Hayırlı olsun.  :) Kaleminiz de fena değilmiş.  ;)

Ok kısmen girdikten sonra eğer yüzeye dik girmemiş ise aynı çizgide ilerlemeye devam edemez. Arka kısmı yön değiştirir, bundan dolayı daha fazla yavaşlar hatta kırılabilir.

Gereksiz bir not düşeyim. Bizim tipteki kalkanlara yabancı olanlara faydası olabilir. Esnek ve lifli bir kalkan, bir tahta levhasının aksine delindikten sonra da oku kasmaya devam ederek yavaşlatmayı sürdürür. Tahta bir levha çok zaman oktan biraz daha geniş bir delik açacak bir şekilde delinir. Bir kere delindikten sonra durduruculuğu çok azalır.

Açının dikten farkı ile geçilen kalınlığın grafiğini aşağıda paylaştım. Etkin kalınlığın iki kat olabilmesi için normale göre 60 derecelik bir açının gerektiğini görebilirsiniz. Buradan yola çıkarak amacın etkin kalınlığı arttırmak ise bunun çok da verimli olmayacağını söyleyebilirim.

« Son Düzenleme: 03 Nisan 2012, 00:29:19 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Tuğhan Telatar

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 03 Nisan 2012, 16:06:34 »
Gokman Bey,
kalkan gercekten cok güzel gözüküyor. Polonya'da nereden aldiniz bilgi verebilir misiniz?

Güle güle kullanin.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 04 Nisan 2012, 03:18:42 »
Gökmen, kalkanın hayırlı olsun. Yapım ayrıntıları hakkında bilgi verebilir misin? Söğüt dalı ve ibrişim mi kullanılmış? Etek bölümünün iç kısmında deri veya ahşap taban var mı? Söğüt sarma bu tabana nasıl birleştiriliyor? Kalkanın ağırlığı nedir? Ayrıca iç kısmından resim çekebilirsen çok makbule geçer. Zira varsa yastık kısmı ve kola geçen kulp ve kayış sistemini de merak ediyorum. :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Öner Ersin

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 07 Nisan 2012, 01:22:53 »
Selam'ün Aleyküm,
Foruma yeni katıldım, çok güzel bir site, çok güzel paylaşımlar, bu siteyi açanlardan Allah razı olsun inşaAllah.
Kalkanınız hayırlı olsun Gökmen bey.
 Ağaç dalları veya kamıştan yapılan metal göbekli kalkanların daha çok törensel işlevde olduğuna inanıyorum ben. Ok'un haricinde bir savunma aracı olarak bu tip kalkanların çok zayıf olabileceğini düşünüyorum. Kılıç darbeleri, mızrak saplanmaları, balta ve savaş çekici darbeleri yada ateşli silahların kurşunlarına karşın dayanıklılık.. Osmanlı minyatürlerinde de çok gördüğümüz, kontraplak'tan imal edilen, kat-kat tutkallanan, hatta darbelere ve koruma amaçlı özel şekiller verilebilen lamine kalkanların koruma gücü daha fazladır..Nitekim 15.yy-16.yy gibi zamanlarda avrupa'da çok fazla yaygınlaşan bir kalkan tipi bu. Çok farklı şekillerde olanları mecvut. Aslında ahşap yapılı kalkanlar'ın kontraplak ataları arasında antik yunan hoplit kalkanları ile roma ''scutum'' kontraplak kalkanlar arasındaki bağ kopmadan 16.yy-17.yy yoğun kullanım alanı bulan ve genelde ''macar tipi'' denen kalkanlarla devam etmiş gibi. Çin ''terracotta'' savaşçılarına atfen yapılan m.ö. 200'lere tarihlenen Qin hanedanlığı'na ait heykel askerlerin ellerinde de geniş kavisli kalkanlardan var, bunlar yapıştırılmış lamine kontraplak da olabilir, nitekim asya tipi yaylardaki tutkal kullanım bilgisi ile de uzak olmayan bir konu.. Aynı şekilde antik mısır'da da kanımca kullanılmış bir kalkan türü..
 Lamine kontraplak kalkanlar sağlamlığı açısından kale kuşatmalarında çok yaygın kullanılmışlar, 15.yy-16.yy devri özellikle avrupada ''pavise'' ismi ile yayılan değişik boyutlarda, piyade-süvari kalkanları ağır piyade silahları-güçlü tatar yaylarına karşı ve ilk devir ateşli silahlarla da aynı zamanda kullanılmışlar..Roma kontraplak scutum kalkanların devamında şekil 3.yy'dan itibaren oval ve büyük yuvarlak hale gelse de bu teknik kopmadan devam etmiş ve ortadoğuya bence sasanilere-orta asya'ya da zamanla yayıldı.. Bizans'ın ''skutatoi'' piyadelerinin isminin de latince kalkan demek olan ''scutum'' dan geldiğini okumuştum. Skutatoi'ler de uzun mızraklı ancak roma lejyonerleri gibi kalkan formasyonu yaparak da savaştığı bilinen orta sınıf piyadeler. 1071'de bu piyadelerin Sultan Alparslan'ın askerlerini yakın dövüşte çok  uğraştırdığını düşünüyorum.
 Emevi ve Abbasi devirlerinde müslüman ordularında nasıl kompozit yaylar farklı silahlar benimsenip kullanıldıysa kontraplak tip kalkanlar da bundan nasibini almış olmalı. Nitekim Ortadoğu'dan el yazmaları-süslemeler-kapartmalar da norman ''kite'' denen tipte kalkanların müslümanlarca da kullanıldığının kanıtları var. Ben yuvarlak şekilli kontraplak yapılı ve  preslenerek dışabükey şekil ve dolayısıyla mukavemet verilen, kullanımda kullanan kişiyi saran bir de formu olan, gerektiğinde demir parçalar çivilenerek daha güçlü hale getirilen ve kale kuşatmalarında da yaygın kullanım alanı bulan bir kalkanın varlığına daha çok inanıyorum. Bence aynı yöntem erken devir Osmanlı'larda da aynen devam etti ancak çoğunluğu törensel formlu ve görüntü odaklı, bakır göbekleri tombaklanan, çok ince söğüt dallarından yapılan kalkanların haricindeki daha kalın dallardan, sert iri kamışlardan oluşturulan, demir çerçeveli ve ızgaralı sağlam olanlarının bile benim görüşüm ki savaşta kullanımının az olduğudur..

Mukavemet için şekillendirilebilen kontraplak kalkanlar geliştirildikleri roma devrinden itibaren hiç kesintiye uğramadan islam askeri kalkanlarını-selçukluyu ve osmanlı'yı etkilemiştir..Osmanlılar'ın kanat şekilli rumi tip veyahut-macar tipi kontraplak kalkanları bizans'tan, balkanlardan, orta avrupa'dan alıp, kabul edip geliştirerek kullandığını düşünüyorum. Zaten görsel kaynaklarda savaş betimlemelerinde ister minyatürler isterse batılı kaynaklarda, bu kontraplak kalkanların kullanımı çok daha fazladır..Hem mantıklıdır da, çünkü yapım tekniğinden dolayı güçlüdürler. Lamine yapıştırılmış  olmaları hem esneklik hem de preslenmek yoluyla şekil verilerek çok güçlü hale getirilebilmelerine de imkan vermektedir.. Aynı teknikle yapılan ''pavise'' denen özellikle kale kuşatmalarında-ağır crossbow'lu piyade için, ilk dönem ateşli silahlardan el topları kullanan askerler için de bir sabit savunma duvarı da olarak kullanılmış kalkanlardır.. 15.yy-16.yy Osmanlı'nın avrupa'daki fetihlerinde karşılaştıkları ağır darbe verici silahlara karşın bu kalkanlar hızla Osmanlı'da benimsenmiş, geliştirilmiş olabilir.. Ağır kargıların, savaş çekiçlerinin, güçlü crossbow'ların kullanıldığı bir zaman da kontraplak kalkanlar tüm avrupa'da-rusya'da hakim kalkandır.. Yüzeyleri demir kaplanarak ateşli silahlardan korunma sağlanan, yada devasa boyutlarda savaş arabarı hatta topları dahi düşman saldırılarından örtmek üzere kullanılmış örnekleri mecvuttur..
 Metal göbekli, ağaç dalları-kamıştan imal edilen kalkanların detaylı testlerini yapsak kıyaslama ile de çok değerli veriler elde edebiliriz..
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2012, 16:43:04 Gönderen: Öner Ersin »

Öner Ersin

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 07 Nisan 2012, 01:24:05 »
Kontraplak üretimi..Bunu antik devirlerde geniş kalasları testerevari kesicilerle ağacın katlarını izleyerek kesmek suretiyle elde ediyor olabilirler.. Torna'nın çok eski örneklerinin hatta roma devirlerine gittiğini düşünüyorum, bu kontraplak kalkanlar geliştirildikleri roma zamanlarından ortaçağa hiç kopmadan devam etmiştir, çünkü aynı teknik ile imal edilen kalkanların varlığı ortadadır..Öyle ki kalkan kullanımının kalktığı 17.yy velki 18.yy başlarına değin kontraplak kalkan tipi yapım tekniği olarak aynıdır..
Rosboro Veneer and Plywood Operations

« Son Düzenleme: 07 Nisan 2012, 16:24:03 Gönderen: Öner Ersin »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2