YENİ BIÇAĞIM & ASİTLE HAMON HATTI BELİRGİNLEŞTİRME  (16002 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar;

Uzun süredir, yaptığım işlerden örnekler sunmuyordum. Biraz farklı bir bıçak olması bakımından ayrıca Kayahan beyinde isteği üzerine son yaptığım bıçağı sizlerle paylaşmak istedim. Özel istek üzerine başlanmış ve röprodüksiyon amaçlı bir çalışma olmuştur.

Bıçak, 6,5mm kalınlığında, 1070 karbon çeliğinden, talaşlı işlenme ile yapılmıştır. Toplam buyu 25,5cm, yüzün en geniş olduğu yerde 5cm genişliğindedir. Sap kısmında manda boynuzu ve ceviz ağacı kullanılmıştır.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: ASİTLE HAMON HATTI BELİRGİNLEŞTİRME.
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2009, 11:34:20 »
Bu kısa bilgilerin ardından, bıçağın farklı olmasının sebebine gelelim, bıçakta su verme sonucu oluşan hamon izlerinin, asitle karartılma sonucunda daha belirgin hale gelmesidir.

Yüksek karbonlu çeliklerde hamon izleri daha belirgin olurken düşük karbonlu çeliklerde pek belli olmaz. Asitle karartma işlemi konusunda çok fazla tecrübem yok. Yalnız hamon yapmak isteyen ve yüksek karbonlu çelik bulamayan arkadaşlar bu tekniği kullanarak düşük karbonlu çeliklerle de hamon elde edebilirler

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2009, 11:35:57 »
Tesadüf sonucu başıma gelen bu olayın aslında daha önceden de kullanıldığını öğrendiğimde ( Durukan’nında başına gelmiş  ;) ) , deneysel çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Bazen bildik kalıpların dışına çıkmak gerekiyor..
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2009, 11:37:39 Gönderen: Gökhan Bakla »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2009, 13:31:36 »
Gökhan Bey,
Bıçak süper görünüyor. Kesinlikle çok güzel bir geometri yakalamışsınız derim. Manda + ceviz muhteşem uyumlu...
Biraz daha yuvarlatacaksınız herhalde kabza kenarlarını. Eminim biraz daha yuvarlatıp çizikler gidince süper görünecek...

Bir şeyi anlayamadım: Hamon için değişik bir teknik mi uyguladınız. Detaya girmemişsiniz merak ettim. Ne tip asit kullandınız, derişimi nedir? Kil kaplama mı yaptınız yoksa sadece belli bir yere kadar mı bıçağı yağa/suya soktunuz?
Ben daha hiç deneyemedim, elimde uygun çelik olamamasından, detaylı bilgim var konuda ama pratiğini yapmaya can atıyorum...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2009, 16:14:52 »
Elinize sağlık, çok güzel olmuş!

Geçende asitle dağlama yöntemini asit yerine çok koyu neskafe ile yapma bahsini okuyunca ben de denedim. Çok iyi bir deneme olmadı ama gerçekten kahve de işe yarıyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2009, 19:00:10 »
Emre bey, bıçağın formu onu ilk yapan ustaya ait, ben sadece benden istendiği gibi bu bıçağın bir kopyasını yaptım.

Köşelerin bu şekli bence daha güzel, zaten orijinal bıçakta da köşeler böyleydi. Ayrıca ben hayatımın hiçbir devresinde parlak ve süslü bıçaklara ilgi duymadım, eski bıçakların üzerindeki taşlama izleri veya zamanın getirdiği küf çukurları bile bıçağa ayrı bir hava katıyor bence. Bu yüzden yaptığım bıçaklarda oluşan küçük kusurları hiçbir zaman tamamen gidermeye çalışmadım. Bence o küçük kusurlarda elişinin belirtisidir.
Bu bir zevk meselesi aslında o yüzden fikrinize saygı duyarım.

Bakın mesela aşağıdaki bıçakta hiçbir temiz ve düzgün hat olmamasına rağmen bence çok güzel ve hoş bir bıçaktır
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2009, 19:01:42 Gönderen: Gökhan Bakla »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2009, 19:00:46 »
Su verme işinde kil falan kullanmadım, bıçakta koyu renkli görülen kısma kadar fırınlarımda kullandığım yine kendi el yapımım olan burner ( pürmüz ) ile ısıtıp yanık yağda suyunu verdim. Temperleme işleminde de tuzlu su kullandım.

Aslında temizlediğimde de hamon hattı belli oluyor fakat çok net değil. Bıçağı isteyen kişi asitle karartılmasını istediği için bu işlem uygulandı ve sonuçta böyle bir yüzle ortaya çıktı. Asit olarak nitrik asit kullanıyorum, gerçekten kuvvetli bir asit olduğu için çok çabuk tesir ediyor. Suya  %5 oranında nitrik asit katıyorum ve yaklaşık 10 - 20 saniyede bu şekilde kararıyor.

Benim burada asıl söylemek istediğim düşük karbonlu bir çelikle hamon hattını oluşturduktan sonra bunu görülebilecek bir şekle getirmenin başka bir yolu olduğu. Bu teknik ile çalışmalar yapılır tecrübe kazanılır ve ilerde yüksek karbonlu çelikler elimize geçtiğinde hem malzemeyi ziyan etmeyiz, hem de bu iş nasıl olacak demeyiz. ;)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2009, 19:08:08 »
bakın arkadaşlar fikir edinmeniz bakımından bir kaç resim

aşağıdaki resimde su vermeden sonra çekilmiz bir resim var. orada hamon hattı oluşunu görebilirsiniz.

sonrasında da  kontrol için asitlediğimdeki desen var. iki hattaki desenlerde birbirini tutuyor.

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2009, 23:15:41 »
eline saglık gokhan.
nitrik asit oldukça kuvvetli bir asittir. seninde bildigin gibi. ama genel olarak kullanılan asit hidroklorik asit ile nitrik asitin karısımı olan muriatik asit. ben bazen bunu kullanıyorum. buna altın suyu da denmekte ve kuyumcular bilir. ozelligi altını tamamen eritebilen tek asidik derişim.

bir de sanırım çok konsantre olmasına gerek yok. aksine biraz seyreltilmiş oluncada etkili. yalnız bizi okuyan arkadaşlara yönelik ciddi bir uyarımım olacak şahsen ben en çok asit işlerini yaparken tedirgin oluyorum. mutlaka eldiven ve gözlük kullanılmalı. asidin dumanı bile akcigerler uzerinde hasar oluşturmakta. açık havada veya havalandırılmış ortamda denenmeli. yanı başınızda alkali bir sıvı bulundurmalısınız. soda olabilir. korkup suyaatmayın patlıyabiliyor.  olur olmaz yerlere dokmeyin. derince bir cukur acıp onun içine dokmek gerekmekte.  belki gereksiz oldu zamanınızı aldım ama onemsedigim bir konu......

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #9 : 27 Ekim 2009, 23:29:44 »
Kusura bakmayın Gökhan Bey, amacım gerçekten eleştirmek değildi, haklısınız, şu anda olduğu haliyle de çok güzel görünüyor. Ben sadece yuvarlatacağınıcı varsaymıştım kabzayı, yanlış anlattıysam kusuruma bakmayınız, alışkanlık bendeki. Hep gözüm yuvarlak hatlara gidiyor. (daha seksi buluyorum ama tamamen kişisel sapkınlık benimki  ;D)...

Hamon olayında genel kural bildiğim kadarıyla olabildiğince zayıf asit kullanmaktır. En iyi sonuç sirke veya demir III klorür ile alınıyor. Ancak nitrik asit ile de iyi sonuçlar alanlar varmış. Mesele şam çeliğindeki gibi bir miktar asitle karartıp sonra ince kum zımpara ile üstünden geçmek sonra yine asitlemek ve yine zımparalamak. İstenilen kontrast alınana kadar buna devam ediyorlar bazen onlarca kez. Martensitlenen kısım perlit olarak kalan kısma göre daha az asitten etkileniyor, perlit olan kısım ise daha derin asitle aşınıyor. Zımparaladıkça martensit kısım parlıyor ama perlit olan kısım kararmış olarak kalıyor. Tabii sizin bıçakta önemli olan karartma olduğu için bunu herhalde tercih etmeyeceksiniz haklı olarak. 1070 çok muhteşem olmasa da iyi hamon sonuçları alabilmemiz gereken bir çelik sanırım. Ben de ah bir zaman bulsam da denesem...

Bıçak gerçekten güzel bir avcı bıçağı formunda. Sırt eğimleri de çok hoş olmuş...

Durukan'ın önerisi çok yerinde, asit ve metal reaksiyona girdiğinde çok zehirli olabilen gazlar çıkar. Gaz maskesi, lastik eldiven, göz koruması şart. Asidin nötralizasyonu için bazik bir karışımın hazır bulundurulması gerek, en kolay edinileni karbonat...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2009, 01:34:20 »
Gökhan ustam ellerin dert görmesin, genel hatlarıyla bakıldığında Anadolu kokan bir bıçak olmuş, çok beğendim hele manda boynuzu kullanman muhteşem olmuş ( manda boynuzunu nereden buluyorsun :o) bıçağın et kalınlığı oldukça fazla (6.5) epeyce ağır bir bıçak olmalı görüntüsünün hakkını veriyor. Yüzeyi parlatacakmısın yoksa böyle mi kalacak?
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2009, 01:36:16 Gönderen: Sefa Çabuk »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2009, 09:05:24 »
asitler konusunda haklısınız dostlar, hepimizin çok dikkat etmesi gereken bir konu...

sefa bey manda boynuzu babamdan, babam zamanında baston yapardı ki hala arada yapar. onun malzemelerinin arasından aldım ( haberi yok  ;D ). tabii ısıtıp persledim ve düz bir şekle getirmesi falan bayaa uğraştırdı. ama sonuçta güzel göründüğü kesin.

bıçağın et kalınlığı sap kısmında 6,5 mm, uc kısma doğru tamamen düzgün bir şekilde inceliyor. asılda et kalınlığının bıçağa daha sağlam bir görüntü verdiği kesin, ama bu kadar kalın bir et kalınlığınıda boş bırakmak olmayacağı için eğe işiyle güzelleştirmek şart sanırım.

bıçağı parlatmıycam sefa bey isteyen arkadaş özellikle bu şekilde istedi. değişik ve güzel bir bıçak oldu,...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2