YENİ DAMASKUS  (33549 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: YENİ DAMASKUS
« Yanıtla #30 : 21 Ekim 2009, 21:34:30 »
eski bir katologdan, eski bıçak resimleri...

resmi büyüterek bakıldığında en üsttekinin pota çeliği olduğu çok belli, belki ikincide pota olabilir, resim çok net değil.

yanlız üçünçü resim tamamen farklı, bugün bildiğimiz damascuslar gibi, katlama kaynatma tekniğiyle yapıldığını söylersem pekte yanılmış olmam sanırım, siz ne dersiniz.?

aynı devirde, aynı modelde belkide aynı ustanın elinden çıkan bu bıçaklarda pekçok farlı yapım tekniği kullanılmış gibi duruyor...

sadece bakarak bile bir kaç ipucu yakalayabilrken, topkapı sarayındaki kılıçlar bize kimbilir ne bilgiler verebilir.

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 21 Ekim 2009, 21:45:18 »
Osmanlı Devleti topraklarında Şam başta olmak üzere Bursa ve İstanbul'da birçok dımışkhane vardı ve bu çelik üretim merkezlerinde Aktaban, Kara Lahori, İstanbul Elifi, Karahindi gibi farklı isimler alan çok çeşitli çelikler üretiliyordu. Bunlara İran üzerinden Orta Asya ve Hindistan gibi bölgelerden ithal edilen kılıç yumurtaları da eklenince çok zengin bir malzeme ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden Osmanlı dönemi silahlarında (belki tamahagane çeliği hariç) "şam çeliği" denen fenomenin her türlüsü ile karşılaşmak mümkündür.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2009, 23:21:16 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #32 : 21 Ekim 2009, 23:30:15 »
Gökhan Bey,
Dikkatli bakınca resimlere, sanki hepsi değişik tip pota çelikleri gibi, aşağıdaki ve ortadaki resimlerdeki dokuların benzerleri sanki Verhoeven'in şu makalesindeki resimleri çağrıştırıyor: http://www.tms.org/pubs/journals/jom/9809/verhoeven-9809.html. Emin değilim gerçi. Üretim tarzı bakımından en karakteristik olanı tabii ki "Muhammed'in merdiveni" tarzı ile ilk örnek. Kesinlikle değer olarak sonraki ikisinden çok daha yüksek kalitede olduğu belli.

Ciddi bir eski kılıçlar çalışması şart ülkemizde...
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2009, 01:09:01 Gönderen: Emre Kipmen »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 22 Ekim 2009, 08:41:51 »
benimde söylemek istediğim tam olarak buydu emre bey, oradaki bıçakların çeliklerinin arasındaki fark. herbiri farklı bir çelikle yapıldığına göre çok zengin bir çelik çeşitliği olası lazım gelir. zaten sancar beyinde dediği gibi pekçok çelik kullanılmış osmanlıda.

yanlız türk tarihine genel manada bakcak olursak, insalık tarihi içinde bizler sadece 1000 yıldır yaşadığımız bu toraklarda mahallenin yeni komşuları sayılırız. bundan önceki 10.000 lerce yıllık tarihimiz orta asyada.

tabiki osmanlı araştırılsın, yanlız unutulmaması gereken çok büyük bir tarihimizde orta asyada.

pota çeliğinin çıkışı olarak 300 lü yıllar hindistan diyorlar ya, düşünün o tarihlerde türkler orta asyada demircilikte ileri bir toplulukmuş. öyleyse bu tarihle türklerin pota çeliğiyle tanışma tarihi pekte uzak olamaz. ( bazıları 900 lü yılar desede ben daha eski olduğunu düşünüyorum)  demektir ki osmanlı kurulana kadar geçen yaklaşık 1000 yılık bir sürec zarfında biz pota çeliğini çok iyi biliyor, üretiyor ve kullanıyorduk ki buda çok büyük bir birikim...

pota çeliğini kullanımının düşüşü 17yy ve 18 yy'lar olduğuna göre, osmanlı sadece 500 yıl bu çeliği kullanmış ama asıl orta asyadaki türk boyları bu çeliği 1000 yıl kullanmış. asıl tarihin karanlık sayfası orta asya. bende o yüzden pulat çeliğinin araştırılmasının bizim için daha önemli olduğunu düşünüyorum..
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2009, 09:13:09 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #34 : 22 Ekim 2009, 16:39:02 »
Orta Asya Karakum çölünün Merv vahasında yapılan kazılar : http://home.att.net/~moltenmuse/Crucible.htm
Burada oldukça ileri bir pota çeliği üretim atölyesi bulunmuş. Ann Feuerbach'ın detaylı araştırmaları bu bölgede devam ediyor. İlginç sonuçlar yakında çıkacak gibi...

Oldukça eminim ki o yöre büyük ölçüde Türk aşiretlerinin elindeydi. Emin değilim gerçi ama bahsettiğimiz tarihler 200'lü yıllar (1800 yıl öncesi).

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #35 : 22 Ekim 2009, 17:41:02 »
Orta Asya Karakum çölünün Merv vahasında yapılan kazılar : http://home.att.net/~moltenmuse/Crucible.htm
Burada oldukça ileri bir pota çeliği üretim atölyesi bulunmuş. Ann Feuerbach'ın detaylı araştırmaları bu bölgede devam ediyor. İlginç sonuçlar yakında çıkacak gibi...

Oldukça eminim ki o yöre büyük ölçüde Türk aşiretlerinin elindeydi. Emin değilim gerçi ama bahsettiğimiz tarihler 200'lü yıllar (1800 yıl öncesi).

Her zamanki gibi yine allem etmişler kallem etmişler, "Türk" kelimesini ağızlarına almaktan kaçınmışlar.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 22 Ekim 2009, 18:38:33 »
O zaten klasik. ama en azından kazı yapıyorlar ya bu da birşeydir. M.S. 200 çok eski bir tarih değil, Türkmenistan zaten Türkistan'ın doğal bir parçası; atölyelerin Hun ve Proto-Hun kültürüne ait olduğuna şüphe olmaması lazım gelir. Göktürklerin "Polat" isimli bir şehirde çelik üretimi yaptığını zaten biliyoruz. Bu kazı Türkçelik üretimi ve polat tarihini Hun öncesine kadar geri götürüyor ki bu da mühim bir gelişmedir.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 24 Ekim 2009, 00:33:20 »
gökhan verdiğin ornekteki ikinci ve ucuncu urunun katlama ile yapıldıgını ilkinin ise daha çok pulat urunu oldugunu dusunuyorum.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2